Főoldal / Szalézi világ / USA - Don Bosco képviselete az Egyesült Nemzetek Szervezetében
USA - Don Bosco képviselete az Egyesült Nemzetek Szervezetében
2021-03-15 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Az indiai Hyderabad tartományból érkező Thomas Pallithanam atya a Szalézi Társaság második képviselője az ENSZ-ben, pontosabban az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsában (ECOSOC). Ezt a szerepet 2017-ben fogadta el, miután a szalézi Thomas Brennant követte, aki a kezdetektől, 2003-tól képviselte a szaléziakat az ENSZ-ben. A szalézi missziók révén a szaléziak különleges tanácsadói státusszal rendelkeznek az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsánál (ECOSOC), a legszegényebbek képviseletében.
Szaléziként az ön számára mi jelent megelégedést az ENSZ irodájában New Yorkban végzett munkával kapcsolatban?
Felelősségünk és kiváltságunk, hogy képviseljük bevált gyakorlatainkat egy ilyen fontos nemzetközi fórumon. Jelenlétünk, amely a világ 135 országát fogja át, azt a terhet és a kiváltságot rója ránk, hogy hatékonyan közvetítsük a „szegények és elhagyottak”, különösen a fiatalok hangját. Az elmúlt három évben el tudtam érni, hogy jobban megismerjék azt a munkát, amit a szalézi rend világszerte végez. Örömömre szolgál, hogy a szalézi jelenlét az ENSZ-ben ma már jobban ismert és összehangoltabb. A szalézi szerzetesek és a Szalézi Család több tagja 2017 óta egyre inkább részt vesz az ENSZ-ben folytatott missziónkban.
Mit tanult ezekben az években, amikor ilyen fontos küldetésen dolgozott?
Amikor meghallgattam az ENSZ-ben folytatott sok megbeszéléseket, és részt vettem olyan beszélgetésekben és mellékeseményeken, amelyek kiemelik különféle szervezetek bevált gyakorlatait, rájöttem, hogy rendként sokkal többet teszünk. Munkánk és elkötelezettségünk mértéke messze felülmúlja az itt bemutatott hasonló jó gyakorlatokat. Jobban ki kell emelnünk azt az elkötelezett szolgálatot, amelyet az ifjúság és a rászorulók számára nyújtunk. Tisztában vagyok azzal is, hogy bár kiváló szolgáltatásokat kínálunk, nem foglalkozunk kellőképpen azoknak az érdekképviseletével, akiket kísérünk. Bár a szolgáltatások nyújtása fontos, és erkölcsi tekintélyt nyújt számunkra, hogy a fiatalok és a szegények nevében szólhassunk, be kell látnunk, hogy a rászorulók javát szolgáló politikák támogatása olyan felelősség, amely alól nem szabad kibújni. Ez egy olyan terület, ahol komolyan fejlesztenünk kell képességeinket. Tisztában vagyok azzal is, hogy fiataljaink többnyire haszonélvezői elkötelezettségünknek, de valószínűleg nem hívtuk meg őket kellőképpen arra, hogy a változások ügynökeivé váljanak. Azért mondom ezt, mert az ENSZ-környezet hemzseg a fiataloktól, akik jelentősen megváltoztatják a hozzájuk kapcsolódó emberek életét. Az ENSZ nagyra értékeli a fiatalok részvételét a döntéshozatali folyamatokban.
Hogyan tudja bármely hétköznapi szalézi kihasználni a szalézi jelenlétet az ENSZ-ben?
Talán ezt a kérdést fordítva kellene megfogalmazni: mit tehetne hozzá bármely hétköznapi szalézi a szalézi-ENSZ irodához? Számomra ez nagy kihívást jelent. Minél több hétköznapi szalézi és a Szalézi Család tagja válik az érdekképviselet és a változás tényleges szereplőjévé azokban az országokban, ahol él és dolgozik, annál több értelmet nyer és eredményesebbé válik a jelenlétünk az ENSZ-ben. Ellenkező esetben ez csak a viták és gondolkodás szintjén marad, de semmilyen érdemi hatást nem gyakorol a helyszínen élő emberekre.
Tehát a feladata a szalézi irodának az ENSZ-ben:
- Közvetíteni és megosztani az ENSZ által kidolgozott különféle politikákat, és a szaléziak ösztönözhetik országaik kormányait az ilyen politikák megvalósítására a rászorulók érdekében.
- Képviseli a küldetést, amelyet a szaléziak végeznek az ENSZ-ben megrendezésre kerülő eseményeken.
- Átadja a helyszíni munkánk során szerzett tapasztalatokat, és láthatóságot biztosít azáltal, hogy ugyanezt hozzáteszi az ENSZ-konzultációk során részt vevő civil társadalmi hozzájárulásokhoz.
- Segíti a szaléziak azon képességeinek kiépítését, amelyek lehetővé teszik, hogy érdekvédelmi munkát végezzenek országukban a fiatalok és a rászorulók érdekében.
- Összeköti a szaléziakat a főbb civil társadalmi hálózatokkal, amelyek az országukban a politikai változások érdekében tevékenykednek.
- Elősegíti a szaléziak, különösen a fiatalok részvételét az ENSZ konferenciáin.
- Törődik az érdekképviselet kultúrájának megteremtésével a szalézi renden belül.
- Nem ösztönözhet adománygyűjtést a szalézi kezdeményezések támogatására: az iroda nem koncentrálhat ilyen misszióra, hanem szakadatlanul dolgozzon a politikai változásokért, mutassa be bevált gyakorlatainkat és mozdítsa elő az érdekképviselet kultúráját rendünkben.
Végül elmondhatom, hogy nagy elégedettséget és örömet érzek, hogy a Don Bosco Szaléziak Egyetemes Tanácsa, különösen az Ifjúsági Szolgálat, a Missziók és az Egyetemes Gazdasági Tanács pozitívan ösztönzi és támogatja ezeket az erőfeszítéseket.
ANS-New York/Szaléziak.HU