Főoldal / Szalézi világ / Vatikán – Szalézi jógyakorlatok az interkulturális migránsszolgálatban
Vatikán – Szalézi jógyakorlatok az interkulturális migránsszolgálatban
2022-04-09 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Az Átfogó Emberi Fejlődés dikasztériumának a menekültekkel és migránsokkal foglalkozó osztálya új lelkipásztori iránymutatásokat tett közzé, amelyek az egyházat kísérik az interkulturális migránsszolgálat témájában. A leírt jógyakorlatok között több szalézi tapasztalat is található.
A dokumentum azt javasolja, hogy tovább vizsgáljuk annak szükségességét, hogy egy mind nagyobb „mi”-vé alakítsuk magunkat, amely egyre szélesebb és befogadóbb, és amely magába foglal minden marginalizáltat, feladva a „mi” és a „mások” közötti különbségtételt, hogy mindenki az egy részének érezze magát. Isten népe (vö. 1Móz 11,1), így veszi fel a legutóbbi elvándorlók és menekültek világnapjának témáját.
A szöveg hét fő téma köré bontakozik ki, hogy elősegítse a találkozás valódi kultúráját, felismerve Isten jelenlétét a másikban, különösen a migránsban vagy menekültben, aki más kulturális kontextusból érkezik, leküzdve a sokszínűségtől való félelmet, gyakorolva a meghallgatást és a „katolikusság” megélését, mint evangelizáló küldetést a közösségre való tekintettel.
A szöveghez csatolt bevált gyakorlatok között szerepel Rabat (Marokkó) szalézi bíboros érseke, Msgr. Cristobal Lopez Romero, aki a muszlimokkal való találkozáson és párbeszéden alapuló zsinati utat indította el; valamint egy szalézi projekt, amelyet Madridban és Sevillában valósítottak meg, és a fiatal menekülteknek a közösségbe való teljes beilleszkedésének elősegítését célozták meg.
A szaléziak elkötelezettségét a világjárvány idején a migránsok lelkipásztori gondozásáról szóló regionális jelentések is elismerték. Ezek célja, hogy bemutassák a helyi közösségek jógyakorlatait a Ferenc pápa által javasolt négy igével kapcsolatban: „üdvözöl”, „előmozdít”, „véd” és "egyesít". Elsősorban a három egyiptomi szalézi központ, az ugandai palabeki menekülttábor és a spanyolországi cartagenai „Awalé” projekt tapasztalatai kerültek bemutatásra.
ANS-Vatikán/Szaléziak.HU