Bhután – Egy új ország a missziós kihívásra készen
2011-02-14 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
(ANS – Guwahati)– Hírek a Bhutáni Királyságról, hogy fontolóra vették a keresztények jelenlétének szabályozását az országban, jelentős érdeklődést keltett a szomszédos katolikus közösségekben. A figyelmesebb szemlélődők közt van Thomas Menamparampil SDB, Guwahati érseke.
Az elmúlt hetekben, Dorji Tshering, a “Chhoedey Lhentshog”, vagyis a bhutáni vallási ügyek bizottságának titkára, napirendre tűzte a keresztény közösségek elismerését, mely lehetővé tenné az apró közösség (a lakosság 1%-a) számára Bhutánban a nyilvános vallásgyakorlat jogát és templomok építését.
Ezzel a lehetőséggel szembesülve sok szerzetes a királyság környékén kifejezte érdeklődését. A Fides Hírügynökség riportjában Menamparampil érsek megerősítette, hogy “közelről követi a fejleményeket Bhutánban”. Egyházmegyéje Guwahatiban, Assam államban, Észak-Kelet-Indiában szomszédja ennek az országnak, “amelyet mi mindig nagyon figyelmesen személtünk. Minden szívünk vágya, hogy segíthessünk Bhután népének” , - mondta.
Még sok a nehézség: hivatalosan vallásszabadság van, de prozelitizmus (hittérítés) tilos egy királyi kormányi döntés alapján. Csak egy jezsuita pap, a kanadai Kinley Tshering, aki kapcsolatban áll a királyi családdal, felhatalmazott arra, hogy meglátogassa az országot és hivatalosan szentmisét celebráljon saját házában születésnapján, december 24-én.
A buddhizmus az államvallás és az Alkotmány szerint “Bhután lelki örökségét” képezi. Dorji Tshering nemrég kijelentette, hogy “Bhutánban a vallási szervezeteket érintő törvény célja, hogy megvédje és megőrizze Bhután lelki örökségét”: a kereszténység növekedését fenyegetésnek tekintenék a nemzet önazonosságára, amelyet a Törvény nem engedhet meg.
Azonban a hindukat, akik a népesség 22%-át alkotják, már képviseli a hindu Dharma Samudaya személye, és lehetséges, hogy ugyanez lenne alkalmazható a keresztényekre is. Mindenesetre, fejti ki az érsek, “már van több keresztény csoport különböző felekezetekből Bhutánban. A lépés, hogy elismerjék őket hivatalosan, azt jelezné a hatóságok részéről, hogy szabályozni akarják tevékenységeiket.”
Menamparampil érsek személye, aki közismert egyezkedő képességéről, amely békét hozott különböző konfliktusokban Assam államban, kényes diplomáciai szerepet végezhetne ebben az esetben is.
Közzétéve 2011. febr. 9.