Főoldal / Szalézi világ / Róma - A gyermekek joga, hogy születéskor nyilvántartásba vegyék őket
Róma - A gyermekek joga, hogy születéskor nyilvántartásba vegyék őket
2012-11-19 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Minden gyermeket közvetlenül születése után anyakönyvezni kell és nevet kell neki adni, joga van arra, hogy állampolgárságot szerezzen és lehetőség szerint ismerje szüleit, valamint ahhoz, hogy ezek neveljék - mondja ki az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye. De jelenleg több mint 50 millió gyermek él a világon, akiknek a létezéséről nincs hivatalos dokumentum. Ázsiában és Afrikában a gyerekeknek több mint a fele nincs nyilvántartásba véve. A szub-szaharai Afrikában három gyerekből kettőt nem regisztrált a Nyilvántartó Hivatal.
Ha a születéskor nem történik meg a bejegyzés, ez szélesre tárja az ajtót más bajok előtt is a gyermekek számára: az iskolai kirekesztés, az egészségügyi ellátás hiánya, gyermek-kereskedelem, munkaerő-kizsákmányolás, korai házasság és sorozás. Jelenleg több mint 60 millió gyermek nem vesz részt az oktatásban; alig kevesebb mint 9 millióan halnak meg évente az alapvető orvosi ellátás hiánya miatt; 1 millió gyermek végzi a prostitúció hálójában; több mint 150 milliót kizsákmányolnak a munkaadók, vagy bántalmazottak; és 250.000 vesznek részt fegyveres konfliktusokban.
Hogy módosítsuk ezt a valóságot, különféle feladatokat kell megoldani: az első az, hogy ösztönözzük a kormányokat, hogy a születési bejegyzés legyen ingyenes, decentralizálják a helyi nyilvántartási szolgáltatásokat, hogy azok hozzáférhetővé váljanak, és építsék fel a szükséges ellenőrzési mechanizmusokat. A második fontos lépés az, hogy a családok tisztában legyenek ennek a gyakorlatnak a fontosságával.
Szalézi közösségek felkérik mindazokat a csoportokat, akik velük megosztják Don Bosco karizmáját, hogy ünnepeljék meg az Ima és Cselekvés Világnapját a Fiatalokért és Gyermekekért. A rendfőnök egy üzenetet is küldött erre az eseményre.
Az Ima és Cselekvés Világnapját a Fiatalokért és a Gyermekekért meg lehet ünnepelt imával és gyakorlati tevékenységekkel, például: versenyeket szervezni az iskolákban és oratóriumokban; körmeneteket vagy felvonulásokat szervezni, hogy felhívjuk a figyelmet; bemutatni a témát a "jó reggelt" vagy a "jó éjszakát" során; információs pontok felállítása; cikkek magazinokban, blogokon, weboldalakon ...; mérlegelni a közös fellépés lehetőségeit más vallási közösségekkel együtt; javaslatok készítése a helyi önkormányzatoknak.
ANS-Róma/szaleziak.hu