Főoldal / Szalézi világ / A rádió létfontosságú eszköz az emberi jogok és a szalézi küldetés terjesztésében
A rádió létfontosságú eszköz az emberi jogok és a szalézi küldetés terjesztésében
2012-02-14 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Egy 66 évvel ezelőtti napra emlékezve február 13-át hirdette ki a nemzetközi rádió napnak (World Radio Day - WRD) az UNESCO: 1946-ban pontosan ezen a napon indult el az ENSZ rádiója, a United Nations Radio. Az UNESCO szerint a világnap jó alkalom arra, hogy a rádió értékeit hangsúlyozzák, hiszen ez az a médium, amelyik a hallgatók széles körét tudják elérni, ráadásul új technológiai megoldásokat is bevet.
"A szabad, független és pluralista rádió elengedhetetlen az egészséges társadalmak számára, elengedhetetlen az emberi jogok és az alapvető szabadságjogok előmozdítása érdekében" - emelte ki erre az alkalomra írt üzenetében Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója, és felkérte a kormányokat, hogy támogassák a kezdeményezést, mint a rádió lehetséges támogatását az emberi fejlődés érdekében. Éppen ebben a szellemben hoztak létre a Don Bosco Szaléziak a 132 országban, ahol jelen vannak világszerte, különböző rádióállomásokat, amelyek elköteleződtek a leginkább veszélyeztetett csoportok védelmére.
A Szalézi Társaság a Szalézi Tömegtájékoztatási Rendszer (SSCS) című dokumentumában így fogalmaz: " Együttműködünk a rádiós intézményekkel, amelyek szalézi stílusban dolgoznak, evangelizálunk és népszerűsítjük az ifjúsági kultúrát, rajtuk keresztül nevelünk, irányítunk, tájékoztatunk és meghívunk az együttműködésre" (SSCS 90.).
A jó gyakorlatra tekintve azt javasolják, hogy: "A szalézi rádió közvetítse a kultúrát, az oktatást és a vallást, etikus, szakmailag előkészített minőségi műsorokat sugározzon. A szalézi rádió készítse fel és képezze munkatársait, hogy a szalézi karizma szelleme szerint dolgozzanak, hogy garantálják a minőségi üzenetet, az evangelizálást, vegyenek részt a társadalmi igazságosság és az emberi jogok rádiós üzeneteinek átadásában; minden területen ösztönözze a kapcsolatot a Szalézi Társasággal és az Egyházzal "(vö. SSCS 93.).
"A rádió mindig egy olyan eszköz lesz, ami hidat épít különböző kultúrák között, összeköti a különböző korcsoportokat és alakítja az oktatja új generációkat" - foglalta össze az üzenetet a Don Bosco Szalézi Rádió Madagaszkáron.
Az ANS ezzel kapcsolatosan bemutat néhányat a világszerte működő számos szalézi rádióállomás közül, mint például a Bolíviában működő hét szalézi rádióállomást és a Dominikai Köztársaságban önkéntes munkával működő Juventus Rádiót, amely a nap 24 órájában sugároz és a műsorokat az utcagyerekek készítik.
ANS-Róma/kreativ.hu/szaleziak.hu