
Vatikán - Mire tanítsuk a fiatalokat
2012-10-22 Hétfő | #Egyház | ARCHIVÁLT

Afrika és Madagaszkár fejlődő területek, ahol az átlag életkor nagyon alacsony. A patriarchális közösségekben az idősek felelősek az értékek továbbadásáért, de annak ellenére, hogy az övék az utolsó szó, a változás valódi mozgatórugói a fiatalok. Levonva ebből a következtetést, Mons. Vella azt mondta: - Mi, mint az Egyház püspökei, tanítunk és nevelünk. De azok, akik tanítanak, maguknak is képeseknek kell lenniük a tanulásra. Mire taníthatnak bennünket a fiatalok?
Az első - idézve a 2011-es madridi Ifjúsági Világtalálkozó vigíliáját, amikor Cuatro Vientos repülőteret sújtó viharban XVI. Benedek pápa azt mondta: "A ti erőtök nagyobb, mint a vihar" - a bátorság és az erő. "Az új evangelizálásnak bátor evangelizálókra van szüksége. Péter hajója is került viharba. Vezessen bennünket a Szentlélek szele és ne panaszkodjunk, amikor a hullámok olyan magasra csapnak, hogy azt gondoljuk, elsüllyedünk. Inkább örüljünk a kihívásnak, hiszen csendes vízen hajózni csak ál-biztonságot kínál."
A második az alázat. Mert a fiatalok, amikor beszélgetnek, mintha ugyanazon a szinten lennének, mint az a személy, akivel beszélnek. "Sokszor úgy mutatjuk magunkat a nyilvánosság előtt, mint az igazság gőgös mesterei, azt gondolva, hogy mi vagyunk az egyetlen hordozói az igazságnak, elfeledve, hogy mi is csupán fárad, gyenge zarándokok vagyunk, akik keresik az igazságot. Vajon az Egyházon belüli párbeszédekben, az ökumenikus párbeszédekben, a vallásközi párbeszédekben, a párbeszédekben a nagy vallásokkal vagy más meggyőződésű emberekkel, nem kellene-e ezt az alázatos viselkedésmódot követnünk?"
A harmadik az öröm - legyen az akár az Istentől való belső öröm, vagy külső. "A fiatalok olyan liturgiákra kérnek bennünket, amelyek örömtelibbek, több részvételi, bekapcsolódási lehetőséggel, amelyek jobban összhangban vannak az életükkel, az ének és a tánc liturgiái. Arra kérnek bennünket, hogy legyünk igényesek, de ne csupán hangsúlyozzuk az erkölcsösséget, hanem azt az erkölcsöt emelüék ki, amely felszabadítja a fiatalokat az önzés szolgaságából, a relativizmusból és a hedonizmusból, és ami megtölti a szívüket. A fiatalok olyan hitet kérnek tőlünk, ami nem intellektuális, hanem élő, vitális. Olyan hitet, amely az értelmükön keresztül elér a szívükig."
A negyedik: "A fiatalok nagyon lelkesek, ha együtt dolgozhatnak, ha megoszthatják tapasztalataikat és segíthetnek egymásnak. A fiatalok a kommúnió lelkületére tanítanak bennünket. Egy átalakulás ez, a mentalitás változása."
És végül az ötödik attitűd, amire a fiatalokat meg kell tanítani, a kereszt szeretete. "A kereszt a végtelen szeretet jele, amely nem fél a haláltól és életet ad azok számára, akik szeretik egymást. A kereszt jele a győzelemnek a személyes gonosz felett, és a gonosz felett a világban. A kereszt 'a mi dicsőségünk, az üdvösségünk és a feltámadásunk' Ave, Crux spes Unica ". Mons. Vella végül felhívta a figyelmet két fiatal szentre: Pier Giorgio Frassatira és Chiara Luce Badanóra.
ANS-Vatikán/szaleziak.hu