Főoldal / Szalézi világ / Harcok Dél-Szudán fővárosában
Harcok Dél-Szudán fővárosában
2013-12-19 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Hétfőn elégedetlen katonák és politikusok egy csoportja a volt alelnök, Riek Machar irányítása alatt megkísérelte megbuktatni a Salva Kiir vezette kormányt. A fegyveres erők tagjainak egy csoportja váratlanul megrohamozta az ország legfőbb katonai támaszpontján található fegyverraktárt, de a kormányerők visszaverték a támadást. A kormány közlése szerint kedden a puccskísérlettel kapcsolatban őrizetbe vettek tíz politikust, közöttük Kosti Manibe volt pénzügyminisztert és a júliusban menesztett kormány több más volt miniszterét. Machar viszont szökésben van. Míg korábban az összecsapások főleg az északi területeken zajlottak, mostanra a harcok áttevődtek a fővárosra.
A politikai feszültség azóta nőtt meg a fiatal államban, amióta júliusban menesztették Machart, aki bejelentette, hogy indulni kíván az elnökválasztáson, és diktátori módszerekkel vádolta meg az államfőt. Kiirt egyre élesebben bírálják, amiért keveset tett az életszínvonal javításáért Afrika egyik legszegényebb országában. Dél-Szudán két évvel ezelőtt vált le Szudántól, és bár az olajtartalékok háromnegyede a területén maradt, a nyersolaj kivitelét északi szomszédja nélkül nem tudja megoldani. |
A főváros különböző részein számos összecsapást jeleztek a szembenálló csoportok között. A lövöldözés és a robbanások éjszaka is hallatszottak. A harcokban nem csak könnyű fegyverek vettek részt, a tanúk jelentették, hogy aknavetők hangját és bombák robbanását is hallottak. Hétfőn a szalézi misszió egész nap zárva volt; a kommunikáció is nehézségekkel küzd, mert lehetetlen volt minden hívás mobiltelefonon, este pedig kijárási tilalmat rendeltek el. Néhány szalézi, akik azt tervezték, hogy elutaznak, kénytelenek voltak törölni a terveiket.
Bár a harcok legtöbb helyen a katonai alakulatok között folytak, a félelem a teljes lakosság körében eluralkodott. A keddről szerdára virradó éjszaka elég viharos volt a szalézi közösségben, sok rászoruló családot befogadtak a misszióba, az iskolába és a kápolnába, hogy ilyen módon kíséreljenek meg nekik védelmet és segítséget nyújtani.
Eközben a külföldi önkénteseket, akik a szalézi misszióban dolgoznak, felkérték, hogy távozzanak, és néhányan közülük már meg is tették ezt.
Nyolc év viszonylagos békesség után újra elszabadult a pokol Dél-Szudán fővárosában. A területen folyó hadműveletek miatt nincs értesülés arról, hogy mi történik most a világ legfiatalabb, legszerencsétlenebb országában, a veszteségekről, az elűzött emberekről...
A hivatalos forrásokban a harcokban elesett civil áldozatok számáról még becslések sem nagyon vannak. Tízezrek menekültek az ENSZ különféle bázisaira, a határátkelőket és a repülőteret lezárták, a mobiltelefon-hálózatok leálltak, akárcsak az alapvető szolgáltatások a milliós nagyvárosban.
Az egyetlen fővárosi közkórházban nincs se áram, se doktorok, se elegendő felszerelés, hogy a főleg lőtt sebekkel érkező civileket ellássák.
A legaggasztóbb fejlemény, hogy bár a kormány Dzsubában kezd úrrá lenni a helyzeten, kedd délutánra a zavargások átterjedtek vidéki városokra is, dezertálásokról, etnikai harcokról és fosztogatásokról érkeztek beszámolók Borból és Toritból is.
ANS-Juba/ MTI/Szaléziak.HU