Főoldal / Szalézi világ / Emlék-est Boldog Sándor István tiszteletére Rómában
Emlék-est Boldog Sándor István tiszteletére Rómában
2013-11-20 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Győriványi Gábor, Magyarország szentszéki nagykövete nyitó szavai után a szalézi rendfőnök, Pascual Chávez szólt. Kihangsúlyozta Sándor István tanúságtételének a jelentőségét a hit védelme és előmozdítása érdekében, és a család védelme terén az olyan ideológiák ellen, amelyek torzítják a nevelés természetét és küldetését, különösen a jelenlegi időszakban, amikor az nevelés igen veszélyes időszakon megy keresztül.
Pierluigi Cameroni, a szalézi rend egyetemes posztulátora felvázolta az új Boldog életrajzát és szellemi környezetét, példaként javasolva őt, mint az evangéliumi életet radikálisan megélő, példás lelki életű szerzetest, akinek egyedülálló elköteleződése volt a munka világa felé.
Az esten részt vett Hölvényi György, egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár is, aki hivatalos látogatáson van a Vatikánban. Elismerően szólt a szaléziak munkájáról Magyarországon, amely a kommunizmus nehéz időszaka után jelenleg újraéledni látszik. Utalt arra is, hogy Magyarországon már él az együttműködés az oktatás területén az egyház és az állam között.
Ezek után bemutatták az Isten szolgája Sándor István című filmet. A bemutatón jelen volt a rendező, Dér András is. A filmet a szakma nagyra értékeli minősége és üzenete, valamint gondolatisága miatt. A mű nagyon világosan ábrázolja Sándor István alakját a történelmi összefüggésekben, a kommunista rezsim hatalomátvételét Magyarországon az 50-es években, és az egyre nagyobb mértékű egyházüldözést, különösen a nevelés területén. Sándor István a tárgyalást és a vértanúságot kitartással, apostoli buzgósággal, evangélium-ihlette módon viselte el. Az egykori és a mai fiatalok számára egyaránt egy hiteles és inspiráló példakép.
Az est Tarcisio Bertone szalézi bíboros, volt szentszéki államtitkár üzenetével ért véget, aki emlékeztetett arra, hogy a katolikus egyház üldöztetése idején a totalitárius rendszerek mindig különös erőszakkal fordultak az oktatási intézmények felé. Csak az egyház és az állam között létrejövő valós és konstruktív együttműködéssel lehet elérni az emberek és nemzetek javát, különösen az új nemzedékek lelki, erkölcsi és kulturális fejlődésének támogatása terén.
ANS - Róma