Szaléziak.HU - Facebook Szaléziak.HU - Twitter Szaléziak.HU - Youtube

Főoldal / Szalézi világ / A rendfőnök felhívása a Gyermeki Jogok Világnapján

A rendfőnök felhívása a Gyermeki Jogok Világnapján

A rendfőnök felhívása a Gyermeki Jogok Világnapján

2013-11-20 Szerda   |   #Szalézi világ   |   ARCHIVÁLT

A Gyermeki Jogok Világnapját november 20-án ünneplik az egész világon,  2009 óta pedig ezt a napot jelölték meg az Ima és Cselekvés Világnapjának a Fiatalokért és a Gyermekekért. Ebből az alkalomból, a szalézi rendfőnök egy üzenetet küldött, amelyben arra kéri az egész Szalézi Családot, hogy "támogassák a tanuláshoz való jogot minden gyermek számára a világon, mint egy eszközt a gyerekházasságok megakadályozásáért folyó harcban."

 

 

"A gyermekházasságok egyfajta erőszak a lányok ellen és sérti alapvető jogaikat. Minden szempontból érinti az életüket, beleértve azt a lehetőséget, hogy teljes gyermek- és serdülőkoruk legyen, és megfosztja őket a tanuláshoz való joguktól. Veszélyezteti az egészségüket is, növeli a kockázatát a szexuális zaklatásnak és a korai terhességnek" - mondta Don Chávez üzenetében.

 

A tudományos kutatások elemzése azt mutatja, hogy az iskolában eltöltött hosszabb idő nyújtja a legjobb védelmet a korai házasság ellen.

 

Emiatt a rendfőnök, az Ima és Cselekvés Világnapjának alkalmából a Fiatalokért és a Gyermekekért meghívta a Szalézi Család minden tagját, hogy "támogassák a tevékenységeket és eseményeket, gondolatokat és az imádság pillanatait, és hozzák nyilvánosságra a Szalézi Család elkötelezettségét a gyermekek ellen elkövetett erőszak ellen, különösen a gyermekházasság ellen, a megelőzésen és az oktatáson keresztül, összhangban Don Bosco karizmájával. "

 

A gyermekházasságok kiküszöbölése, mint egy út a gyermekek és serdülők védelmére az egyike annak a három pontnak,  amelyeket a 2011-2013 közötti időszakban az Arigatou International vallásközi nem kormányzati szervezet javasolt, amely kezdeményezte a Cselekvés Világnapját a Gyermekekért és Ifjúságért a világban.  A kezdeményezések az elmúlt években a testi fenyítés megszüntetése, mint fegyelmezési módszer (2011) és a gyermekek nyilvántartásba vétele a megszületésükkor (2012).

 

A rendfőnök felhívásának teljes szövege elérhető az sdb.org oldalon.

 

ANS-Róma/Szaléziak.HU

 

 

 

Így "adják férjhez" világszerte a kislányokat

 

Gyermekházasság. Megborzongunk, ahogy a hírekben elénk kerül egy-egy sokkoló eset. Amikor a nyolc éves „feleségről" olvasunk, felháborodásunk őszinte, ám aztán lapozunk, és az epizód lassan eltűnik életünk fontosabb eseményei mögött.

 

Ha a világ tétlen marad, tíz éven belül újabb 142 millió gyereklányt kényszerítenek majd férjhez. 142 millió lány, akik nem tudnak továbblapozni. Többen vannak, mint ahányan Nyugat-Európa és Észak-Amerika iskoláiba összesen járnak. Tízéves koruk előtt meglett férfiak játékszereivé, tulajdonává válnak. Minél fiatalabbak, annál értékesebbek, annál többet fizetnek értük. Vannak, akiket olyan fiatalon adnak férjhez a szüleik, hogy jövendőbelijük neveli fel őket egész addig, míg elérkezettnek látja az időt arra, hogy learassa munkája „gyümölcsét".

 

Ezek a lányok többnyire azt sem tudják, hogyan születik a gyerek, de hamarosan nekik is lesz jó pár. Már ha túlélik a terhességet, a szülést. A gyermekkori bántalmazást, a rájuk kényszerített házasságukat, melyben a szexuális terrort túl korai terhességek követik. A helyzet az életüket sokszor olyannyira kilátástalanná teszi, hogy az egyetlen kiút számukra az öngyilkosság marad. Mennyire lehet elkeseredett az a tízéves, aki felgyújtja önmagát?

 

Legális pedofília

 

A világsajtót be-bejárja azon bátor kevesek valamelyikének története, akiknek sikerül elválniuk, vagy megszökniük esküvőjük elől, azonban az ő eseteik csak hópelyhek a jéghegy csúcsán. Nap mint nap kislányok tömegeinek alapvető emberi jogait veszi semmibe az a hagyomány, melyben az emberkereskedelmet, a gyermekek elleni szexuális erőszakot nemhogy büntetnék, nem is tiltják, hanem törvényekkel körülbástyázva házasságnak nevezik.

 

Az apákat  sokszor épp az motiválja arra, hogy lányaikat beletaszítsák egy szexuális bántalmazáson alapuló „kapcsolatba", hogy a környezetükben mindennapos a szexuális zaklatás és erőszak. Ők úgy gondolják, ez a hivatalos kapcsolat jelent majd lányaik számára a védelmet. Emellett nem elhanyagolható tényező, hogy a család becsületén már nem esik folt, ha a lányokat a férjük bántalmazza.

 

A lánygyermeknek úgysem veszik sok hasznát, könnyebb mihamarabb túladni rajta. A napokban kavart nagy port egy eset, mikor Jemenben azért ölte meg „megszégyenült" lányát egy apa, mert az telefonon beszélt jövendőbeli férjével. Ezeknek az embereknek a szemében a házasság azonban már minden bűnt elfed. Éppen ezért célozza egy, a korai és kényszerházasságok megelőzésére készített nemzetközi kampány a férfiakat, az apákat.

 

A plátói kapcsolatok üldözése, tiltása és megtorlása sajnos része a bántalmazó hozzáállás ördögi körének. Ahol a házasság az egyetlen elfogadható tér a férfi-nő közötti interakciókra, és minden más tabu, a fiataloknak nincs is módjuk megismerni a másik nem képviselőit, az egészséges szeretetet, szenvedélyt, a kölcsönös kommunikációt, vagy éppen megtanulni az egymás iránti tiszteletet. Az eredmény? A tabuk közé zárt lányok többsége a férfiakat egyszerű ragadozónak ismeri meg, a férfiak többsége pedig valóban azzá is válik. Ördögi kör. A házasság előtti érintkezés hiánya és tilalma szigorú ellenőrzéshez vezet, ez elvisz a minél koraibb házassághoz, ami a mindennapos erőszakba torkollik.

 

Képek erejével

Lesznek-e vajon megfelelő felvilágosító kampányok? Jut-e erre pénz, akarat, energia? Tudnak-e vajon elegendő nyomást gyakorolni a nyugati mozgalmak és a belföldi aktivisták az érintett országok törvényhozóira?  A művészet, a média, a popkultúra eszközei vajon mire lehetnek alkalmasak az érintett országokban? A vallási vezetők felemelik-e a szavukat? Meddig jutnak azok a kezdeményezések, melyek próbálják rádöbbenteni a világot a nyers valóságra? Nyomasztóan sok a kérdés. Nyomasztóan kevés a válasz. Amit kitartó emberek eddig elértek, az az, hogy tudunk a tragikus problémáról.

 

Stephanie Sinclaire fotóriporter képei például a „Túl fiatal a házassághoz" fotókiállítás keretében járják a világot, és próbálják felhívni a figyelmet a rettenetes tömegjelenségre. A riporter világszerte ötven országban készített képeket. Afganisztán, Nepál, India, Etiópia és Jemen lányszülöttei a legveszélyeztetettebbek a gyermekkori kényszerházasságokra.

 

A legtöbb esetben ezek a gyerekek nem akarnak házasodni. Normális (gyerek)életre vágynának. Játszani, tanulni szeretnének. A családjukban élni, gyerekként.

 

Ezt kellene megértenie, és elfogadnia az egész világnak, de legfőképp az érintett felnőtteknek, különösen a férfiaknak. És tenni érte. Mert míg ezt a cikket végigolvastad, valahol több lányt épp "férjhez" kényszerítettek. Holnap ugyanekkorra harminckilencezer lányt erőszakolt meg férjük. Mert megteheti.

 

Forrás: www.nlcafe.hu

 

Fotó: Stephanie Sinclaire

 

Gyermekházasságok

 

Egyszerűen nem tudom felfogni, hogy vannak szülők, akik ezt meg tudják tenni!

Persze tudom szegénység, más életfelfogás, stb.

De könyörgöm! Ezeknek a lányoknak az élete milyen lesz???

Nem tanulhatnak, nem lehetnek gyerekek, nem játszhatnak, amikor még azt kellene tenniük, nem választhatnak maguknak szerelemből párt...

Hihetetlen, felháborító és egyébként pedig nem is tudok rá szavakat találni!

 

Kicsit rákerestem a témára, sajnos az ezzel foglakozó szakemberek szerint a helyzet nem javul, hanem inkább rosszabb lesz.

A jelek szerint a jövőben minden egyes napon 39 000 lányt fog ez jelenteni, akiket  házasságra kényszerítenek 18 éves koruk előtt.

Az érintett térségek:

Ha az abszolút számokat nézzük, akkor – a népességszámából adódóan – Indiában kerül sor a legtöbb gyermekházasságra; az arányokat tekintve pedig különösen Niger (75%), Csád és a Közép-Afrikai Köztársaság (68%), Banglades (66%), Guinea (63%), Mozambik (56%), Mali (55%), Burkina Faso és Dél-Szudán (52%) és Malawi (50%) esetében sok még a tennivaló.

 

Az ilyen szülők sok esetben azt gondolják, hogy a korai házasság biztonságot nyújt a gyermeküknek, de természetesen a legtöbb esetben ez inkább azt jelenti, hogy a lányok családon belüli erőszak áldozataivá válnak úgy, hogy semmi esélyük hogy bármilyen módon védekezzenek!

Jogi védelem sem áll a rendelkezésükre, hogy elhagyják az őket bántalmazó férjüket!

Az UNICEF és egyéb szervezetek persze próbálnak küzdeni ez ellen, sőt sokszor az adott országok kormányai is beszállnak a harcba, de még így is nagyon nehéz dolguk van.

Ilyen ország például Malawi, ahol tudatosan próbálják ezt felszámolni, de sajnos nagyon erősek a hagyományok.

Például ilyen indokok alapján:

 

"Néhány közösség például kifejezetten áldásnak tekinti a pubertáskor előtti házasságot, és a lányok házasságon kívül történő esetleges teherbeesésétől és a családra emiatt vetülő megvetéstől való félelem szintén komoly hajtóerő a minél korábbi frigy nyélbeütésére."

 

"A nélkülöző családok gyakran azért is adják férjhez lányaikat, hogy ezzel is csökkentsék az eltartandó gyermekek számát. Arról nem is beszélve, hogy bizonyos kultúrákban a férj által a menyasszonyért a családnak fizetett juttatás is komoly vonzerővel bír. Éppen ezért, a legtöbbször a szülők által 'elrendezett' házasságokba, vagy a partner kiválasztásába a kislányoknak beleszólásuk sincsen."

 

De nem sorolom, számomra ez a hír ennyi információ után is sokkoló...

 

 

Forrás: http://azeletgenfbenmagyarkent.blogspot.hu

A kategória cikkei

„L Amico della Gioventu” – az „Ifjúság barátja” – Don Bosco első lapja

„L Amico della Gioventu” – az „Ifjúság barátja” – Don Bosco első lapja

#Szalézi világ 2024-11-22, Tegnap

Don Bosco 1877 augusztusában megalapította a "Bollettino Salesiano" (Szalézi Értesítő) című lapot. Don Bosco azonban már ezen eredeti alapítás előtt..

A rózsák ösvénye - a rendfőnöki vikárius novemberi üzenete

A rózsák ösvénye - a rendfőnöki vikárius novemberi üzenete

#Szalézi világ 2024-11-21, Csütörtök

„»Ó, Don Bosco milyen szerencsés: mindig rózsákon jár! Ő csak megy előre gondtalanul, és minden dolga rendben van.« Csakhogy ők nem látták a töviseket,..

Ukrajna – Ifjúsági szolgálat háború idején: a család és a gyermekek ajándéka

Ukrajna – Ifjúsági szolgálat háború idején: a család és a gyermekek ajándéka

#Szalézi világ 2024-11-21, Csütörtök

Miközben a nyomasztó háborús helyzetben végzett ifjúsági szolgálat sajátos természetéről elmélkedik, Maksym Ryabukha, a Donyecki Görög-Katolikus..

Háborúk, egyenlőtlenségek és klímaválság: a gyermekkor ellenségei 2024-ben

Háborúk, egyenlőtlenségek és klímaválság: a gyermekkor ellenségei 2024-ben

#Szalézi világ 2024-11-21, Csütörtök

Világszerte minden hatodik gyermek él rendkívüli szegénységben; több mint 160 millió gyermek dolgozik, hogy eltartsa családját, vagy egyszerűen csak életben..

Isten szolgája Andrej Majcen: egy szalézi, aki teljesen a fiatalokért élt

Isten szolgája Andrej Majcen: egy szalézi, aki teljesen a fiatalokért élt

#Szalézi világ 2024-11-12, Kedd

Idén van a 25. évfordulója annak, hogy Isten szolgája Andrej Majcen atya távozott az örökkévalóságba. Radnai tanárként a fiatalok iránti szeretetből..

Címkék

 •  • 1% • 28EK • 29.EK • adomány • advent • Afrika • ajándék • akció • alapítás • alapítvány • Albertfalva • áldás • áldozat • alkalmazás • állandó • állás • álom • Amerika • Amoris Laetitia-családév • Ángel Fernández Artime • animátor • Argentína • Ars Sacra Fesztivál • avatás • Ázsia • beiktatás • béke • betegség • bevándorlók • bíboros • bicentenárium • boldoggáavatás • boldoggáavatási eljárás • BoscoFeszt  • börtön • Brazília • búcsú • Budapest • bűnmegelőzés • bűvészet • Centenárium • cigány pasztoráció • cirkusz • Clarisseum • Colle Don Bosco • család • csapatépítés • cserkészek • ...
Összes címke
< Ősbemutató Szolnokon - színmű Sándor IstvánrólEmlék-est Boldog Sándor István tiszteletére Rómában >