Főoldal / Szalézi világ / Az Evangelii Gaudium szalézi olvasata
Az Evangelii Gaudium szalézi olvasata
2013-12-04 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Az öröm az egyik tipikus jellemzője a szalézi karizmának. Hogyan fogadták a pápa Evangelii Gaudium apostoli buzdítását?
Az öröm, amelyről a pápa beszél, a Jó Hír öröme, az Istené, aki olyan gyengévé vált, mint mi vagyunk, aki gyermekként jött el közénk. Ez Isten szeretetének a legfőbb megnyilvánulása, aki megalázta magát, hogy egy olyan emberré váljon, mint mi, és így felemelt bennünket az ő gyermekeinek a méltóságára. Csak Istennek támadhatott az az elgondolása, hogy az emberi gondolkodást ilyen radikálisan megfordítsa. Ezért nem tudunk nem evangelizálni. Ezért érezzük, hogy sürget bennünket, hogy kommunikáljuk mások felé, különösen a fiatalok fel az hit örömét és szépségét, amely az életünknek értelmet, reményt és jövőt ad, és az elkötelezettségünknek, hogy együttműködjünk egy jobb világ felépítésében mindenki számára, főként a legszegényebb, leghátrányosabb helyzetű, peremre szorultak számára.
Mi az, ami különösen megérintette ebben a szövegben?
Ez egy kivételes dokumentum, és nem véletlen, hogy a Hit évének végén adták ki, amelyet XVI. Benedek hirdetett meg, hogy megünnepeljük a zsinatot, amely gondviselésszerűen megújította az egyházat. Ferencnek, Róma püspökének a szívéből eredt, magában foglalja az ő élvonalbeli lelkipásztori tapasztalatának az eredményét, és a hosszú meditációját az evangélium hirdetésének sürgősségéről a mai világban.
Tökéletes harmóniában van beszédeinek tartalmával és saját egyéni stílusával, Ferenc pápa azt mondta, nem áll szándékában, hogy egy elméleti értekezést írjon, hanem hogy megmutassa a gyakorlati vonatkozásait a szövegben található legfontosabb témáknak. A cél egyértelmű: hogy segítsen meghatározni az evangelizálás egy adott stílusát, amely minden evangelizáló tevékenységben megvalósítható.
Mint már a címe is mutatja, az új szöveg teljes mértékben összhangban van VI. Pál pápa összehasonlíthatatlan Evangelii Nuntiandi buzdításával, és talán valamennyi közvetlenül Ferenc pápa szívéből ered. Ez a Magna Carta a mai egyház számára, körvonalazza az irányelveket és az alapvető következtetéseket. A dolgokat nem lehet úgy hagyni, ahogy vannak. Az Egyháznak az állandó megtérés és a küldetés állapotában kell lennie.
Mi az Evangelii Gaudium mondanivalója a Szalézi Társaság számára?
Azt hiszem, Ferenc pápa apostoli buzdítása pont a megfelelő hangulatba hoz bennünket a közelgő Egyetemes Káptalanra, amelyet szükségszerűen és gondviselésszerűen ennek a dokumentumnak az irányelvei vezérelnek majd. Egy elképzelést ad nekünk arról, hogy az Egyház milyen legyen: ne féljen a modern világtól, keressen új utakat az evangélium hirdetésére, missziósabb és könyörületesebb legyen, és legyen több bátorsága, hogy végbevigye a szükséges változtatásokat.
A pápa felszólítja az Egyházat, hogy győzze le a félelmeit, lépjen ki a saját struktúrái közül és engedje el azt a hamis biztonságérzetet, amely merevebbé és kevésbé hatékonnyá tesz minket az evangélium hirdetésében. Azt kéri az Egyháztól, hogy utasítsa el azt a gazdasági modellt, ami pénzt bálványozza, társadalmi kirekesztést generál és az elutasítás és közöny kultúráját alakítja ki. Az Egyház tehát különlegesen részrehajló a szegények felé, és erősen elkötelezett a társadalmi igazságosság és a béke irányában.
Engedjék meg, hogy ezen a ponton arra kérjük önöket, hogy olvassák el ezt a buzdítást. Tanulmányozzák és ismerjék meg. Legyen az imádságuk tárgya. Melengesse a szívüket. És mindenekelőtt, keljünk egy örömteli útra, hogy ezt a vidám üzenetet elvigyük a fiataloknak.
ANS-Róma/Szaléziak.HU