Róma - Digitális újságírás a Lateráni Egyetemen
2013-02-13 Szerda | #Egyház | ARCHIVÁLT
XVI. Benedek pápa és az egyházi szervek mindinkább nagyobb figyelemmel fordulnak a fiatalság felé számos üzenet és kezdeményezés formájában, elég csak az éppen véget ért Kultúra Pápai Tanácsának plenáris ülésére gondolni, amely a felszínre törő fiatal művészeti irányzatok, kultúrák témájával foglalkozott a dikasztérium elnöke, Gianfranco Ravasi bíboros választása nyomán. A témával kapcsolatban Enrico Dal Covolo szalézi püspököt, a mindenkori Pápa Egyetemének jelenlegi rektorát kérdeztük.
A főpásztor elmondta, hogy az idei tanévet a Szentatya által meghirdetett Hit Éve keretében a „hit átadásának" dedikálják a Lateráni Egyetemen, amely együtt jár egy még intenzívebb egyetemi lelkipásztori szolgálattal annak érdekében, hogy a hallgatók valóban felelni tudjanak az egyik legfontosabb kérdésre: „Uram, mit kívánsz, mit tegyek az életemmel?". A hit átadása – magyarázta Dal Covolo püspök – fontos és meghatározó tevékenység, azonban nem csak a hitbéli tartalmak átadását, vagyis a hit objektív aspektusainak továbbadását jelenti. Az Egyházatyák tanítása alapján egyértelmű, hogy az objektív tartalmak mellett, amelyeket átadunk, nagy figyelmet kell fordítani a hit szubjektív aspektusára, amely tanúságtételt kíván. Ez a két tényező alkotja a hit kommunikációját, vagyis az „átadás", amely a katekizmusra irányul, valamint a „tanúságtétel", amely a keresztény hitről való személyes példamutatást jelent.
A Lateráni Egyetem rektora kifejtette, hogy idén a Hit Éve keretében, egy új master-képzést indítanak az intézményben „Digital Journalism", vagyis a digitális újságírás elősegítésére. Elsősorban az olasz médiavilág legnevesebb képviselői adnak elő a mintegy 30 hallgatót támogató képzés keretében, amely új és egyedülálló kezdeményezés az egyházi egyetemek életében. A Szentatya 2012-es Béke Világnapi üzenetében hangsúlyozta a kommunikáció és a nevelés közötti mély kapcsolatot. A pápa aláhúzta, hogy a nevelés kommunikáció, és ez a szoros kötelék fennáll a kommunikáció és a hivatás között is. A fiataloknak feltett kérdés, miszerint „mit tegyek az életemmel?", arra hívja őket, hogy nyíljanak meg az egymással való párbeszédre, amely egyaránt vonatkozik Istenre és az embertársakra – nyilatkozta a főpásztor.
Dal Covolo püspök elmondta továbbá, hogy a karácsonyi ünnepek alatt a Közel-Kelet országaiban járt annak érdekében, hogy a Lateráni Egyetem társintézményeiben tegyen látogatást. A szentföldi fiatalok világos célok megvalósításáért tanulnak – hangsúlyozta –, amely egy jobb és szenvedésektől menetesebb társadalomra irányul. Jelen pillanatban ezekben az intézményekben tanuló fiatalok számára a legfontosabb a béke, amiért küzdenek a kulturális és a vallásközi párbeszéd által és annak megerősítésével. Ezenkívül csodálatra méltó a közel-keleti fiatalok szolgálatkészsége és önfeláldozása. Nem önmagukért tanulnak, hanem annak a nemes célnak az érdekében, amely a békés együttélést támogató társadalom mellett áll – mondta még Enrico Dal Covolo püspök, a Pápai Lateráni Egyetem rektora.
Vatikáni Rádió/szaleziak.hu