Főoldal / Szalézi világ / Tájfun utáni körkép a Fülöp-szigetekről
Tájfun utáni körkép a Fülöp-szigetekről
2013-11-17 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Don Bosco Mondo (korábban Jugend Dritte Welt néven ismert) németországi központú segélyszervezet közvetlen kapcsolatban van a tájfun-sújtotta területekkel. - Pénzadományok mellett sürgősen szükség van élelmiszerre, takarókra, sátrakra és gyógyszerekre - számolt be a jelenlegi helyzetről George atya a cebui szalézi központból. Az önkéntes orvosok és a gyógyszerkészletek már a helyszínen vannak és igyekeznek segítséget nyújtani a sérülteknek. A szaléziak számos önkéntes segítségével a héten mintegy 30.000 segélycsomagot készítettek, amelyeket Cebuból szállítanak el az érintett régió falvaiba, és a következő héten ugyanennyire számíthatnak. A csomagokban élelmiszer, sátrak és gyógyszerek találhatóak. A szaléziak a segélycsomagok kiosztása mellett gondoskodnak a családokról, akik elvesztették gyermekeiket, és a lányokról és fiúkról, akik elvesztették családjukat.
A segélyek elosztása egyes régiókban nehézségekbe ütközik, nem csak azért, mert a legtöbb út és repülőtér elpusztult vagy törmelékkel fedett, hanem mert állandó veszélyt jelent a fosztogatás. A radikális csoportok arra használják fel a helyzetet, hogy felhívják magukra a figyelmet: megtámadják a segélyszállítmányokat és az embereket, akik segélyt kaptak. A segélycsomagokat egyes területeken csak katonai védelem mellett lehet kiosztani, ezért a szaléziak a helyi rádiók segítségével szoros kapcsolatban vannak a hadsereggel.
A jól szervezett Jovenes y Desarrollo segélyszervezet is a Cebuban levő szaléziakon keresztül támogatja a tájfun áldozatait az általuk létrehozott mobil sürgősségi vonalon keresztül, együttműködve Ilolilo, Negros Oriental és Samar szerzetesi közösségeivel Fülöp-szigetek központi régiójában. A helyi partner együttműködik az Országos Kríziskezelő Központtal, amely a kormány mentési műveleteit irányítja, hogy segítsenek a lakóhelyüket elhagyni kényszerült embereknek, akik mindenüket elvesztették, és támogassák azokat, akik elvesztették családtagjaikat.
A Madrid Mission Office arra összpontosított, hogy médiakampányt szervezzen és sajtóközleményeket adjon ki, összekösse az adományozókat a szükséget szenvedőkkel a modern tömegkommunikációban rejlő lehetőségek segítségével. Saját bevallásuk szerint rengeteg visszajelzést kapnak. Mivel a szaléziak létesítményeit viszonylag kevéssé rongálta meg a tájfun, és mivel már helyben vannak és tisztában vannak a helyi körülményekkel, ezért nagyon értékes segítséget tudnak nyújtani a rászorult lakosságnak, szorosan együttműködve az Országos Kríziskezelő Központtal.
Az olasz VIS önkéntesekből álló szervezet az AGIRE segélyszervezettel és az olasz Vöröskereszttel együttműködve gyűjt segélyt a károsultaknak. A VIS követi és támogatja a szalézi közösségeket a Fülöp-szigeteken, ezek pedig együttműködnek a nemzeti válságstábbal, amely irányítja a mentési műveletet.
A belgiumi Via Don Bosco és az USA-beli New Rochelle központú Szalézi Missziók átfogó kampányt indított, hogy feltérképezze a szükségleteket és az adományozókat. Belgiumban például a lakosság mélyen megrendült a tragédiától és a Via DB azon dolgozik, hogy összekösse a segítségre irányuló civil erőfeszítéseket az országban.
Az amerikai Szalézi Missziók segélyszervezet azonnal egy segélyvonalat hozott létre, amelyen keresztül a rászorulóknak adományokat lehet befizetni. A legsürgetőbb megoldásra váró feladatnak a logisztika megszervezését tüntették fel. Több hajórakomány gyorssegély érkezik a szigetekre, aminek célba juttatását és elosztását meg kell szervezni.
Érdekesség például, hogy a Szalézi Missziók szervezet ellenőrzi majd annak a hajórakomány focilabdának az elosztását, amit az One World Futbol ajánlott fel és a jövő héten érkezik meg Cebura. Ez azért jelentős, mert a gyerekek így elfoglalhatják magukat, amivel csökken az őket ért trauma és a játékon keresztül oldódik a stressz. Egy másik cég, a TOMS új lábbeliket ajánlott fel a Szalézi Misszióknak, amelyeket akkor és oda kész elszállítani, ahol szükség van rájuk. Ilyen és hasonló felajánlások helyszínre szállítását és elosztását is irányítják a Szalézi Missziók.
"Szükség van takarókra, ponyvára, sátrakra, ivóvízre, élelmiszerre. Köszönünk mindent, bármit is tesznek, hogy segítsenek a rászorulókon! Foglalják őket imáikba!" - így fordulnak honlapjukon a Szalézi Missziók az adományozókhoz.
ANS-Cebu+forrásanyagok/Szaléziak.HU