Főoldal / Szalézi világ / Nők és gyermekek jogaiért küzdők lettek a 2014-es béke Nobel-díjasok
Nők és gyermekek jogaiért küzdők lettek a 2014-es béke Nobel-díjasok
2014-10-10 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A pakisztáni Malala Juszufzai az indiai Kailás Szatjártival megosztva kapta idén a béke Nobel-díjat. Több szempontból is szimbolikus döntést hozott a 2014-es béke Nobel-díj odaítélésénél a norvég bizottság. Egyfelől kiálltak a nők és a gyerekek jogainak védelme mellett, másrészt két ősi rivális, Pakisztán és a India egy-egy emberi jogi harcosának szavazták meg az elismerést.
Akkor díjazták a nők és gyerekek jogaiért küzdőket, amikor az Iszlám Állam radikális szervezet éppen sorra követi el ellenük is kegyetlen akcióit. Mindezek fényében pedig az indiai Kailás Szatjárti és a pakisztáni Malala Juszufszay megosztott Nobel-díjának jogossága egyáltalán nem vitatható.
Malala Juszufszai
A csendes, visszafogott, kendője alól szégyenlősen mosolygó pakisztáni lány 2009-ben kezdett el álnéven blogot írni a BBC urdu nyelvű szolgálatának. A fő üzenete a többek között a nők jogait súlyosan korlátozó, a lányok iskolába járását megtiltó tálibok elleni kiállás volt. Kilétéra hamar fény derült, Malala pedig egyre nagyobb ismertségre tett szert. A The New York Times dokumentumfilmet készített róla, ennek a tálibok pedig válaszul bezáratták a lány iskoláját. A 17 éves Malala azután robbant be a köztudatba, hogy radikális iszlamisták 2012. október 9-én Pakisztánban fejbe lőtték éppen akkor, amikor iskolába tartott. A támadásban két diáktársa is megsebesült. Malalát Angliába szállították gyógykezelésre, családjával azóta is Birminghamben él, és azóta is kampányol a nők jogaiért és a gyermekek iskoláztatásáért. Tavaly az Európai Parlament Saharov-díját is megkapta.
Kailás Szatjárti
Kailás Szatjári az indiai gyermekek jogi aktivistája is részesül a díjban, akit egyébként nagy esélyesnek tartottak a béke Nobel-díj elnyerésére. Az idén hatvan éves indiai a kilencvenes éves óta küzd a gyerekek kizsákmányolása és a gyermekmunka ellen Indiában. Eddig 80 ezer gyereket mentett meg szervezetével. Az ő kezdeményezésére vezették be azt a logót, amit a gyerekmunkásokat nem alkalmazó cégek használhatnak termékeiken. "A gyerekeknek iskolába kell menni, nem dolgozni" hirdeti, és ezidáig mintegy 80 ezer gyereket sikerült megmentenie a kizsákmányolástól, illetve visszavezetnie az oktatási rendszerbe.
vg.hu/hvg.hu/Szaléziak.HU