Főoldal / Szalézi világ / Foci drukkerek Szűz Máriánál
Foci drukkerek Szűz Máriánál
2014-01-15 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A szurkolók zarándoklatának ötlete a 2005-ben elhunyt Duffek Tádé úrtól származik, aki a Lechia Gdańsk legendás szurkolója és támogatója volt. Az idei, hatodik zarándoklatot a varsói felkelés hősi halottainak ajánlották, mivel ebben az évben van a varsói felkelés hetvenedik évfordulója.* A zarándoklat mottója: „Dicsőség a valódi győzteseknek” volt.
Délután a színes sálakkal és csapatzászlókkal felszerelkezett szurkolócsoportok szentmisén vettek részt a csodatevő Szűz Mária kegyépe előtt, amelyet Leszek Ziola szalézi atya mutatott be, a szentbeszédet pedig Wąsowicz atya mondta. Prédikációjában többek között ez hangzott el: „A lengyel szurkolók részére a varsói felkelés hősei valódi győztesek, amiről sokszor tanúskodtak különböző stadionokban és felvonulásokon jó magaviseletükkel.”
A szentmise végén a zarándoklat résztvevői magasra felemelve a kedvenc csapatuk sálait és zászlait, Mária kegyelmébe ajánlották magukat. Végül a pap megáldotta a sálakat és közösen elénekelték a lengyel himnuszt.
A találkozás folytatásaként a szurkolók meghallgatták Żebrowski Leszek történész előadását a varsói felkelésről, amikor a lengyel Honi Hadsereg megkísérelte felszabadítani a várost a náciktól. Ez után különböző focicsapatok bemutatására került sor, majd zászlóikkal felvonultak a czestochowai kegytemplom előtt. A zarándoklat Polkowski Tádé koncertjével zárult, aki a lengyel felkelés „átkozott katonáiról” szóló dalairól ismert.
ANS – Częstochowa/Robert Kukuczka/Szaléziak.HU
* A varsói felkelés a náci Németország által megszállt lengyel fővárosban 1944. augusztus 1-jén kitört általános felkelés volt, melyet az Armia Krajowa (Honi Hadsereg) irányított a német megszálló csapatok ellen. A felkelés kirobbantását arra az időpontra időzítették, amikor a szovjet csapatok megközelítették Varsót. A Honi Hadsereg célja az volt, hogy még a szovjetek előtt felszabadítsák a fővárost és megerősítsék a lengyel függetlenséget a háború végéig működő Lengyel Földalatti Állam kormányának hatalomra juttatásával. (Forrás: Wikipédia)