Főoldal / Szalézi világ / Nyolcvan éve avatták szentté Bosco Jánost
Nyolcvan éve avatták szentté Bosco Jánost
2014-04-01 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Az Úr Jézus Don Bosco működését már kilenc éves korától fogva természetfölötti beavatkozással szabta meg, változatos életeseményeinek a hullámai egyetlen egy cél felé hömpölyögtek: Da mihi animas — Adj nekem lelkeket! Ez a vonzerő, amelyet a szívekre gyakorolt, szentté avatása alkalmával is megnyilvánult, hiszen az esemény 300 ezer embert vitt Rómába, és töltött el a szentek közösségének élő, termékeny tudatával, Torino városában pedig április 8-án 110 püspök főpapi mitrája hajolt meg a szegény pap előtt.
Az egyszerű, kopott ruhájú Don Bosco, akárcsak halandó életében, ismét bevonult a palotákba, az iskolákba, a műhelyekbe, a politika intrikákkal kitapétázott szalonjaiba; maga köré gyűjtötte az ifjúságot az utcán, az egyesületekben, a sporttelepeken. Örök helyet biztosított neki az egyház fejének, a római pápának csalhatatlan szava a bazilikák, a dómok, a templomok és kápolnák oltárain, hogy a saját személyén keresztül Krisztushoz vonja a lelkeket.
Húsvét hétfőjén a római Kapitólium Juliusz Cézár-termében tartottak Don Bosco emlékére ünnepélyt az olasz állam hivatalos képviselői. Jelen voltak: Mussolini is, az akkori miniszterelnök, aki egykor szintén szalézi növendék volt; öt bíboros, több miniszter, számos diplomata, a katonai és polgári hatóságok vezérférfiai stb. Az ünnepi beszédet az olasz király vatikáni követe: De Vecchi gróf mondta, s beszédében, mint az Egyház s az olasz állam kibékítésének apostolát ünnepelte Don Boscót.
Április 3-án, kedden külön kihallgatáson fogadta XI. Pius pápa a Szalézi Családot, még pedig a megjelentek nagy számára való tekintettel — voltak vagy 60.000-en, akik a Vatikán egyik csarnokában sem fértek volna el — a Szent Péter-bazilikában. Papok, Segítő Szűz Mária Leányai, diákok, szalézi növendékek, munkatársak gyülekeztek össze a középhajóban egymástól elkülönült csoportokban. Ott volt e nagy családban Hlond bíboros-érsek, 15 érsek és püspök, köztük msgr. Piani, a Fülöp-szigetek apostoli delegátusa. Déli 12 órakor jelent meg köztük a Szentatya. A reá várakozók viharos lelkesedéssel üdvözölték. Körülötte püspökök ültek, köztük Mikes János gróf szombathelyi püspök is.
Ajándék a Szentatyának
A szenttéavatás után a szaléziak egyetemes főnöke szokás szerint az új szent ereklyéjét nyújtotta át a pápának, éspedig Bosco Szent János ötödik hátcsigolyáját. Az ereklyetartó közepén, ami a milánói Beato Angelico-művésziskola értékes munkája — trónol az új szent fönséges alakja. Don Bosco éppen a szeretet szentségét nyújtja két fiúnak; a másik két isteni erényt, a hitet és reményt mellékalakok ábrázolják.
Torinóban
Torino városa április 5., 6. és 7. napján ünnepélyes triduummal készült arra a nagy diadalünnepre, amellyel április 8-án ülte meg nagy fia megdicsőülését, akinek emléke a világ egyik leglátogatottabb zarándokhelyévé tette Piemont ősi városát.
Piemont fővárosának évkönyveiben messze kiemelkedő nevezetességet jelent 1934 április 8-ának napja. Hiszen nem volt még rá eset, hogy valaha ekkora embertömegek szorongtak volna a város falai közt, mint ekkor. Az első szentmisék alatt akkora volt a tolongás, hogy a bazilika ajtajától Szent Atyánk nyugvóhelyéig fél óra alatt alig lehetett eljutni. 3 óra alatt mintegy 15.000 tisztelgő elvonulását számolták meg a szent hamvak előtt.
Az ünnepi program fénypontja az a körmenet volt, amelyben megdicsőült Szent Atyánk áldott hamvait hordozták körül a város főbb útvonalain. A vezetőség egy ideig habozott, hogy négyórás körmenetre vigye szakadó esőben emberek százezernyi tömegét, de az esőről mintha tudomást sem vettek volna az ünneplők.
Abban a percben, amikor feltűnt a szent testet hozó díszkocsi a láthatáron, csodálatosan megváltozott az utca képe: lelkes öröm tüze gyúlt ki az arcokon, a szemekből kibuggyant a meghatottság, a hála könnycseppje: — Don Bosco jön! Hazaérkezése alkalmával az uralkodóház három hercege és hercegnője fogadta a lelkek nagy apostolát, az útvonal mentén felállított tribünökön pedig a város és a környék előkelősége, a közéleti és társadalmi kiválóságok: a diplomáciai kar, szenátorok, képviselők stb. foglaltak helyet családjaikkal.
Befejezésül még: egy franciaországi volt növendék mondta, aki, hogy az ünnepség után hétfőn ismét pontoson hivatalában lehessen, egymásután két éjszakát töltött vonaton: - Szívesen odaadnék az életemből tíz esztendőt azért, hogy jelen lehettem a Don Bosco iránt való szeretetnek ezen a gyönyörű, lelkes megnyilvánulásán.
Számokban kifejezve
Don Bosco szenttéavatásához a húsvét előtti három napon száznál több nagy zarándokcsapat érkezett Rómába. Sok zarándok autón jött, a menetrendszerű vonatok mind a szokottnál kétszerte több kocsival közlekedtek s mégis ezeken fölül még 68 különvonatra volt szükség. A Civiltá Catiolica adatai szerint Franciaországból 6230, Spanyolországból 4350, Németországból 3750, Ausztriából 3000, Írországból 1243, Belgiumból 1000-ren felül, Csehországból 700, Lengyelországból 400, Jugoszláviából 200, Magyarországból 170, Litvániából 90 zarándok volt jelen az ünnepségen; az idegen világrészekből: Indiából 600 (Mederlet érsekkel), Argentinéból 360 (négy püspökkel), Braziliából s az Egyesült Államok¬ból 50-50, a Fülöp-szigetekről 40 zarándok vett részt a nagy szertartáson. A Szent Péter-bazilikába s előcsarnokába 88.000 belépőjegyet adtak ki, a Péter-téren pedig mintegy 150.000 zarándok helyezkedett el.
Ünneplés Magyarországon
Itthon, Magyarországon is fényesen megünneplik a nagy eseményt, Don Bosco nevétől visszhangzott a magyar főváros is. Novák János tartományi titkár tartománytörténetében a következőket jegyzi fel:
"E napon, Szombathelyen Grősz József győri segédpüspök felszentelte azt a 2 mázsás szépszavú harangot, melyet Bosco Szent János tiszteletére Szabó István dr., városi főügyész és neje ajándékoztak a Szent Quirin plébániának.
Április 29-én munkatársaink, jótevőink és intézeteink a budapesti Szent István bazilikában mutatták be hódolatukat Bosco Szent Jánosnak Rotta Angeló pápai nuncius, nagyszámú világi és szerzetes papság, a főváros számos előkelősége, zárdája és iskolája részvételével. Dr. Serédi Jusztinián bíboros főpásztor ünnepi szentmisét pontifikált Mészáros János dr., érseki helytartó és Martin Aurél prelátus urak segédletével. A mise alatt Zadravecz István püspök úr mondott méltató beszédet. Jó hatás váltott ki a felvonuló szalézi kisklérus 40 tagja bíbornoki ruhájával.
Az új Szent tiszteletére rendezett budapesti ünnepség Szombathelyen folytatódott. Itt 3 napos bevezető ájtatosság után Mikes János gróf megyéspüspök pontifikált ünnepi szentmisét június 17-én. Délután a kötéltáncos kis Bosco János megjelenítésével az ifjak előadták D'Auxerre Leó a Hűséges szolga című színdarabját. Ennek fordítását lelkes munkatársunknak, Hauber Aladár dr., Máv. főintézőnek köszönhetjük.
Don Bosco szenttéavatásának évében két új intézet nyílott meg: Balassagyarmaton az egyik, Mosonmagyaróváron a másik.
Balassagyarmat
A balassagyarmatinak Trikál József dr., prelátus, a Pázmány egyetem tudós tanára és rektora vetette meg alapját. 50.000 pengős adománya tette lehetővé, hogy átvehessük a Szent Imre Fiúárvaházat s abban az árvák megtartásával középiskolai internátust, nyithassunk. Ezt az árvaházat négy évvel ezelőtt a használatra átengedett régi csendőrségi épületben Jeszenszky Károly pápai protonotárius, esztergomi kanonok hozta létre a népjóléti minisztérium segítségével, továbbá Majláth Gézáné, született Zichy Marietta grófnő, csillagkeresztes hölgy, nőegyleti elnöknő és munkatársai közreműködésével. Ez az intézet lett Don Bosco fiainak tizedik megtelepülési helye az első apostoli szent király ünnepén, amiben nem kis része volt báró Kray Pál balassagyarmati esperes-plébános úr fáradhatatlan közvetítő tevékenységének.
Mosonmagyaróvár
Az óvári intézet a szó szoros értelmében Don Bosco szenttéavatásának magyar gyümölcse. Magyaróvár köztiszteletnek örvendő plébánosa, Pintér Gyula prépost ugyanis a magyar zarándokokkal ez év tavaszán Olaszországban fordult meg. Itt tanúja volt Don Bosco szenttéavatási ünnepségének. A sok lelkes olasz szalézi növendék szemlélete eszébe juttatta önkéntelenül az óvári I. Ferenc József fiúárvaházat, melynek ő gondnoka volt. Ez az intézet ugyanis anyagi nehézségek miatt az elmúlt év novemberében megszűnt. Sok töprengésének megoldását látta a szaléziak meghívásában. Hazatérte után ennek a gondolatnak lett apostola az egyházi és világi hatóságok előtt. Breyer István megyéspüspök sajátkezű levelével kereste meg a szaléziak egyetemes főnökét az árvaház átvétele ügyében. Ennek eredményeképpen Don Bosco fiai augusztus 21-én elfoglalták a meglehetősen szegényes otthont, melynek legszükségesebbje közadakozásból került elő az első napokban."
Ünnepségek világszerte
A szenttéavatást követő napokban és hetekben a világ minden részében tartottak Don Bosco ünnepeket, úgy Európában, mint Amerikában, Ázsiában és Afrikában egymást érték a különféle ünnepségek, amelyek Bosco Szent János megdicsőülésén való örömnek voltak a kifejezői és az ő kultuszának ismertetését szolgálták. Fizikai lehetetlenség volna részletes beszámolót adni mindezekről az ünnepségekről, azért csak néhánynak a leírását közöljük, lehetőleg azokét, amelyeknek a lefolyása valamely szempontból különösen érdekes lehet.
Jeruzsálemben a patriarkátus templomában máj. 24.-től 27.-ig terjedő időközben folyt le az emlékünnep, a távollevő patriarka helyettesének, Mgr. Feliinger segédpüspöknek az elnöklete alatt. Összes palesztiniai kollégiumaink: Betlehem, Názáret, Jaffa, Caiffa, Beit- gemal és Crémisan elküldték növendékeiket erre az alkalomra a szent városba, ahol azoknak a legelőzékenyebb vendégszeretetben volt részük. Az ünnepi beszédeket a Szentföld és Kairó legkiválóbb hitszónokai mondották, kiemelkedően meleg vonásokkal vázolva a nagy szent egyéni tulajdonságait és műveinek jelentőségét.
Londonban olyan sikerek jegyében folyt le a szenttéavatási ünnep, amelyhez hasonlót alig tud felmutatni egyetlen város is. A triduum az ottani Jézus Szíve templomunkban folyt le, első nap az ifjúság, második nap a papság, harmadik nap a világiak részvételével, a közönség azonban még így, ilyen megosztás mellett is kívül rekedt a templomon.
Az óriási érdeklődést látva, a rendezőség két újabb ünnepi összejövetel megtartását határozta el, amely alkalomra a főváros két leg¬nagyobb termét, a Westminster Cathedral Hallt és Victoria Palace Hallt foglalta le. Az előbbiben megtartott emlékünnepen maga Bourne bíboros elnökölt, akit személyes ismeretség kötelékei fűzik Don Boscóhoz. 1883-ban Párizsban, 1885-ben pedig Turinban találkozott vele. Mindkét emlékünnepen az a Don Bosco himnusz került bemutatásra, amelynek szövegét Pagella zenéjére a nálunk is ismert Martindale jezsuita atya írta. A következő vasárnap, május 6-án megtartott hála¬adó szentmisét ugyancsak Bourne bíboros pontifikálta a Westminster katedrálisban, ahol az ünnepi beszédet Anglia legnagyobb szónoka, Downey liverpooli érsek mondta.
Becs negyven plébániája triduumal készült a nagy Don Bosco ünnepére, amelynek ünnepi nagymiséjét Innitzer bíboros pontifikálta. Nyolc nappal később a császárváros egyik legnagyobb termében rendezett emlékünnep zárta be a városszerte rendezett ünnepélyek sorozatát és ezen résztvett maga Miklas elnök is, a szövetségi kormány majdnem valamennyi miniszterének kíséretében.
Olaszország legnagyobb kereskedő városának, Milanónak 64 templomában szintén háromnapos előkészület vezette be a május 6-án megtartott emlékünnepet. A triduum mindhárom napján valamennyi templomot zsúfolásig megtöltötte Don Bosco tisztelőinek nagy serege, mely megható áhítattal hallgatta az előadó szónokok szájából a nagy apostol életének és műveinek ismertetését. Május 6-án a szaléziak Szent Ágoston templomában ünnepi szentmisét mondott Schuster milánói bíboros érsek, este pedig ugyanebből a templomból páratlanul nagyszerű körmenet indult ki, amely zászló és virágerdő foglalatában, a lakosság hallatlan lelkesedése mellett végigkísérte a Szent ereklyéjét a város főbb útvonalain. Egyedülállóan érdekes jelleget adott a felvonulásnak az a gazdagon fellobogózott autó-tábor, amely a szent ereklyéjét diadalútján kísérte.
Chieriben, ebben a kis piemonli városkában, ahol a fiatal Bosco János tanulmányait végezte, egyéni módját találták ki az ünnepség megrendezésének. A triduum első napját a szentdomonkosrendi atyák templomában ünnepelték, ahova oly szívesen járt el a fiatal Bosco rózsafüzér ájtatosságra. A másodikat a jezsuitáknál, ahova társait szokta vinni keresztény tanításra. A harmadikat a franciskánusoknál, ahova valamikor be akart lépni.
Az ünnepnap estéjén tíz hatalmas ágyúlövés figyelmeztette a lakosságot arra, hogy tíz esztendőn keresztül szent lakott a falai közt.
Forrás: P. Novák János SDB - Tartománytörténet, Szalézi Értesítő 1934 évf.
Képek: rendi archívum, tartományi archívum
Szaléziak.HU