Főoldal / Szalézi világ / Szembenézni a globális vízhiánnyal
Szembenézni a globális vízhiánnyal
2014-07-04 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A fejlett világban, teljesen természetes dolog a víz. Könnyen hozzáférhető a vízvezetéken keresztül, vagy a kertben levő kútból, isszuk, használjuk fürdésre és fogmosásra, minden félelem nélkül, hogy betegek leszünk. Sajnos, 783 millió ember szerte a világon nem fér hozzá a tiszta vízhez, a víz által terjesztett betegségek állandó fenyegetést jelentenek számukra - és a gyermekek a legveszélyeztetettebbek.
„A szegény gyermekek azok, akik a legkevésbé jutnak hozzá biztonságos ivóvízhez és megfelelő higiéniához, és ők fizetik a legmagasabb árat ezért” - mondta Anthony Lake, az UNICEF ügyvezető igazgatója.
Sajnos, az elszegényedett közösségekben szerte a világon számtalan ártatlan fiú és lány fizet az életével a nem biztonságos vízért. A hasmenés a világon a második vezető elhalálozási ok az öt évnél fiatalabb gyermekek között. Több mint 2000 gyermek hal meg naponta olyan, víz útján terjedő betegségekben, mint a vérhas, a kolera és a tífusz. Beleértve a felnőtteket is, a tiszta víz és higiénia válsága több életet ont ki, mint bármely fegyveres háború, állítja az Egyesült Nemzetek Szervezete.
A globális becslések szerint 2,5 milliárd ember (a világ népességének 35 százaléka) nem fér hozzá a megfelelő tisztaságú vízhez. A nők naponta mintegy 200 millió órát töltenek víz keresésével. A bolygó legszegényebb részein a nők és a gyermekek viselik a vízgyűjtés elsődleges felelősségét - gyakran gyalogolnak órákat minden nap, csak hogy akármilyen szennyezett vizet találjanak, amelytől komolyan megbetegszik, aki elfogyasztja. Lányok és fiúk, akik elég szerencsések ahhoz, hogy elkerüljék a betegségeket, lemaradnak az iskolában, mert egyre több időt kell hogy töltsenek azzal, hogy távoli kutakat keressenek. Tény, hogy az ENSZ becslései szerint 443 millió iskolai nap elveszik évente vízzel kapcsolatos kérdések miatt.
„A víz elengedhetetlen az élethez” - mondja Mark Hyde atya, a Salesian Missions (Szalézi Missziók) igazgatója. „Ha nem rendelkezünk tiszta vízzel, az elválaszthatatlanul kapcsolódik a szegénységhez és a nélkülözéshez. Ezért fontos, hogy fenntartható példákat teremtsünk azon közösségek számára, akik hiányában vannak a tiszta víznek, vagy súlyos veszélyben van az egészségük, az élelmiszer-biztonságuk és a jövőjük.”
A több mint 130 országban szerte a világon létesítenek a szalézi misszionáriusok vízhez kapcsolódó kiemelt projekteket olyan közösségekben, ahol szolgálnak. Ez egy olyan prioritás, amely addig megmarad, amíg létezik globális vízgazdálkodási válság.
A mumbai Don Bosco Matunga iskola volt növendékeinek 1969-ben végzett csoportja alma materük diákjainak ivóvíz tisztító rendszert adományozott. Ez az úgynevezett "Aqua Pure Water Project", amelyet az Eureka Forbes multinacionális vállalat fejlesztett ki. A projekt közel 3500 gyermeknek biztosítja a tiszta ivóvizet a saját iskolája területén. Az alkalom, amely megnyitotta az utat a projekt előtt az évfolyam találkozó volt, amelyet közel 43 év után rendeztek meg. A 65 diák, akik találkoztak, elkötelezték magukat amellett, hogy nagylelkű adományt adnak régi iskolájuknak. A döntés a legfontosabb árucikkre esett, amely biztosítja az egészséges életet: a diákok számára tiszta ivóvizet biztosító tisztító rendszerre.
Az Eureka Forbes cég vezérigazgatója, A. V. Suresh, a Don Bosco Chennai volt növendéke, miután telepítették a projektet, megígérte, hogy a vállalat elkötelezi magát amellett, hogy tiszta ivóvizet biztosítsanak az iskolás gyermekek számára a következő 10 évben, és elindít egy projektet, együttműködve az iskolákkal a víz gyűjtésére és újrahasznosítására, amikor elkészült az első ilyen rendszer, amelyet egy indiai iskola számára fejlesztenek ki.
A szalézi misszionáriusok elkötelezték magukat, hogy minden gyermek és minden felnőtt elérhető, megbízható, helyi forrásból juthasson tiszta ivóvízhez és az étkezéshez elengedhetetlen élelmiszerek előállításához szükséges vízhez. Számos projektet működtetnek ebből a célból, mint például:
- kutak ásása és szivattyúk telepítése;
- víztornyok építése és csapadékvíz-elvezetési rendszerek létrehozása;
- víz-meghajtású elektromos erőművek építése és hatékony higiéniai módszerek kifejlesztése;
- fertőtlenítő tabletták és szappan biztosítása a katasztrófák áldozatainak, és a gyermekek tájékoztatása a hatékony kézmosásról.
„Amellett, hogy egyszerűen biztosítjuk a hozzáférést a vízhez és a higiéniához, meg is tanítjuk a közösségek tagjait, hogyan kell kezelni és fenntartani ezeket az új rendszereket” - mondja Hyde atya. „Így biztosítjuk a vízforrás hosszú távú életképességét, valamint átadjuk az új készségeket, amelyek hozzájárulnak a közösség vitalitásához.”
Küldetésünk tiszta vizet juttatni azoknak, akiknek égető szükségük van rá, javítva az egészségügyet, az élelmiszer-biztonságot és a gazdasági lehetőségeket a szegény gyermekek és felnőttek számára az egész világon.
ANS-Mumbai/salesianmissions.org/Szaléziak.HU