Főoldal / Szalézi világ / A palesztin-izraeli konfliktus szalézi szemmel
A palesztin-izraeli konfliktus szalézi szemmel
2014-09-05 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A helyzet
Erős Szikla izraeli hadművelet a Gázai övezetben 50 napig tartott, július 8-tól augusztus 26-ig, de ez a 2014-ben kitört konfliktus már a harmadik az utóbbi néhány év alatt, és ez sokakat gondolkodóba ejt. Az első háború 2008-2009 (december 27-január 18.) között volt; a második 2012-ben (november 14-21). Ez a harmadik háború nem csak a leghosszabb, hanem a legvéresebb és leginkább katasztrofális. Gázában számolják az áldozatait: 2143 halott, köztük 490 gyermek és sok nő, és mintegy 11.000 sebesült, köztük 3000 gyermek.
Emellett több mint 500 000 a kitelepített, több mint 20 000 épület elpusztult, vagy lakhatatlan. A rekonstrukció költsége körülbelül 4,5 billió Euro. Az azonnali humanitárius segítségnyújtásra (élelem, víz, gyógyszer, villany ...) szükség van ezen felül még több mint 200 millió Euróra.
Izrael is gyászolja a 70 halottat, ebből 6 civil, köztük egy gyermek. Válaszul a Gázai övezetből kilőtt rakétákra (ahonnan 3700 rakétát lőttek ki), valamint, hogy elpusztítsák a kiterjedt földalatti alagutakat, Izrael 3700 rakétát indított az Erős Szikla hadművelet során.
Mennyi vér fog még elfolyni, hogy a szemben álló feleket a valódi párbeszédhez vezessék? Most, hála az egyiptomi közvetítésnek, eljött a fegyverszüneti megállapodás és a korlátlan "tűzszünet" ideje (mindaddig, amíg egyik fél sem töri meg), azzal a szándékkal, hogy a szemben álló felek a jövő hónapban újra találkozzanak egy kerekasztal beszélgetésre és tárgyalásokra. A két szemben álló fél legfőbb igényeit minden bizonnyal megvitatják: Izrael kéri a leszerelést a Gázai övezetben; Gáza kikötőt, repülőteret és több lehetőség kért a mozgásra polgárai számára.
A tűzszünet hatására már vannak kisebb eredmények, mint például az, hogy újból lehetővé tették a betegek, a kereskedők és a speciális engedéllyel rendelkező palesztinok átkelését Izraelbe; lecsökkentették a tilalmi zónát az ott gazdálkodók számára a gázai határ közelében és kibővítették a halászati övezetet a Földközi-tengeren.
A szaléziak a Szentföldön az utolsó háború idején
Öt szalézi jelenlét van a Szentföldön: három Izraelben (Jeruzsálem, Názáret és Beit Gemal) és kettő Palesztinában (Betlehemben és Cremisanban). Hasonlóképpen, a Segítő Szűz Mária Leányainak négy jelenléte van a térségben, kettő Izraelben (Jeruzsálem és Názáret) és kettő Palesztinában (Betlehem és Cremisan). A távolság a szalézi házak és a konfliktusok központjai között többé-kevésbé nagy, olyan mértékben, hogy a szalézi házakat és műveiket nem érte anyagi kár, és a diákok közül sem érintett senki közvetlenül.
Természetesen, mindenki, többé-kevésbé érintett az általános helyzet által, szolidaritást vállaltak a lakossággal, akik érintettek a konfliktusban. Különösen sok korábban eltervezett zarándokút és/vagy tanulmányi út résztvevői vették fel velünk a kapcsolatot és mondták le az utazásukat a vészhelyzet miatt.
- Sokat imádkoztunk a békéért, mert az ima az egyetlen fegyver, amely a rendelkezésünkre áll – mondják az ott élő szaléziak. Intézeteinket egyaránt látogatják arabok, keresztények és muzulmánok (a zsidóknak vannak saját intézményeik), ahol a fiatalokat és a fiatal tanárokat a békére tanítjuk, annak minden árnyalatában. Ez nem könnyű, különösen az ilyen és hasonló helyzetekben, de a szalézi módszer és Don Bosco stílusa, amely az értelmen, hiten és szeretetreméltóságon alapul, képes elérni a fiatalok szívét.
ANS – Jeruzsálem/Szaléziak.HU