Főoldal / Szalézi világ / A menekültek világnapján
A menekültek világnapján
2014-06-20 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Don Bosco Szaléziak hogyan válaszolnak erre a kérdésre?
Ez egy olyan valóság, amely része volt a szaléziak küldetésének a kezdetektől fogva: Don Bosco különös figyelmet szentelt azoknak a fiataloknak, akik a városon kívülről érkeztek Torinóba. Nemcsak befogadta és tanította őket, hanem eléjük ment: megkereste őket a város utcáin, az üzletekben és az építési területeken.
2014-ben a Menekültek Világnapján a Don Bosco Szaléziak és munkatársaik számos országban jelentős munkát végeznek a migránsok és menekültek között, különösen a harmadik világban. Az Egyesült Nemzetek Szervezete ma lényegesnek tartja „a menekültek védelmét, támogatását, lehetőségek felkínálását az életük újraindítására, hogy így visszatérhessenek származási országukba, illetve elkísérik és segíti őket integrálódni azokban az országokban, ahol befogadták őket.” Számos példa van az egyedi kezdeményezésekre ezeken a területeken, közülük csak a legjellegzetesebbeket említjük:
Kakuma, Kenyában egy jellemző példa a menekültek védelmére. A Szalézi Társaság az egyetlen, amely intézményesen jelen van a táborban, így a szaléziaknak lehetőségük van „belülről” kísérni a menekültek életét, gondoskodni az orvosi ellátásról, az oktatásról és a társadalmi fejlődésről, különösen a fiatalok körében. Kakumában plébániát, iskolát és oratóriumot működtetnek a szaléziak.
A missziós irodák és önkéntesek együtt dolgoznak a szaléziakkal, tartós megoldásokat keresve a menekültek számára, hogy normális környezetben építhessék újjá az életüket, és hogy azokat a fiatalokat, akik elszakadtak a családjuktól, megmentsék a társadalmi kirekesztéstől, amely akár a rabszolgaságba vezet. A különböző kezdeményezések láttak napvilágot Indiában, Új-Delhiben, és ezek között vannak azok az „ifjúsági klubok”, amelyek a peremre került fiatalokat igyekeznek munkán, képzésen és játékon keresztül megvédeni attól, hogy embertelen körülmények között dolgoztassák őket.
Ezen túlmenően, a szaléziak Banguiban (Közép-Afrikai Köztársaság) menedéket nyújtanak a kitelepített családoknak, akik Szíriából és több más országból menekült az erőszak elől.
A menekültek számára nehéz mozogni és letelepedni egy másik országban. A szaléziak Olaszországban, Németországban, Ausztriában, Spanyolországban és másutt különböző kezdeményezéseket dolgoztak ki a meglévő oktatási intézményekben és új struktúrákat hoztak létre kifejezetten ezeknek a szolgáltatásoknak a fejlesztésére.
A szaléziak számos egyéb kezdeményezést is kidolgoztak a kiszolgáltatott emberek megsegítésére, amelyeket itt most nem említettük. Sajnos, a háborúk, számuk egyre növekszik. A madridi Szalézi Missziós Iroda szerint a menekültek száma, akiknek a szaléziak segítenek az egész világon több mint 400.000 fő.
ANS-Róma/Szaléziak.HU