Főoldal / Szalézi világ / Harc a szegénység ellen a stadion falain túl
Harc a szegénység ellen a stadion falain túl
2014-06-17 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
„Amikor 1981-ben megérkeztem Itaquerába, az egész környék még vidéki jellegű volt, patakokkal és favelákkal” - meséli Rosalvino atya. A drogkereskedők egy pisztolyt szegeztek a mellének. Sokan elmentek már innen a halálos fenyegetések miatt, de Rosalvino atya nem. „Azt mondtam nekik, hagyjanak dolgozni, mert én segítek biztosítani, hogy a gyermekeiknek legyen jövője.”
„Mi már nem fogunk megváltozni – válaszolták –, de segítheti a testvéreinket és a gyermekeinket.” És így megállapodtak abban, hogy hagyják békében dolgozni.
Azóta Rosalvino atya és munkatársai szakmai műhelyeket, sportiskolát, capoeira iskolát és egy modern művészeti központot építettek és egy zenekart hoztak létre. A drogkereskedők gyerekei sportolók, színészek, zenészek, pékek és mechanikusok lettek, míg a Don Bosco Központ Itaquera példa arra, hogyan lehet az oktatással átalakítani a világot. „Harcot folytatunk az erőszak és a kirekesztés ellen” – mondja Rosalvino atya. „Megmutatjuk, hogy bár a periférián élünk, nem vagyunk söpredék. Van tehetségünk és képzelőerőnk.”
A Szalézi Központ befogadja többek között a börtönből óvadék ellenében kiszabadult fiatalokat és felkészíti őket a visszailleszkedésre. Pszichológus, jogász és szociális munkás kíséri ezt a folyamatot, amely legalább hét hónapig tart. A fiatal büntetett előéletűek csatlakoznak a többi diákhoz az iskolában. Van számos fogyatékos fiatal és még sokan mások, akik akár húsz kilométert is megtesznek naponta, hogy részt vegyenek a tanításon.
A szalézi projekt sikerét azonnal látni lehet, amint valaki belép a központba. Több száz különböző korú fiatal köszönti a vendéget. Az ebédlő 7000 adag ételt biztosít naponta. Számos műhely van - számítógépes laborok, fodrász szalonok, cipészműhelyek, varrodák, elektronikai, testnevelési és zenei képzési központok.
A kormány a szaléziak segítségét kérte, hogy megfékezzék a bűnözést, legyőzzék az éhínséget, a munkanélküliséget és az iskolai lemorzsolódás problémáját a városban. Sao Paulo önkormányzata 90.000 reais értékű szerződést írt alá, hogy támogatja a műhelyeket, ahol a szaléziak több mint 12.000 fiatalnak segítenek. A központ reményt és életcélt kínál a fiatalok számára, akikre máskülönben a kábítószer, a börtön és a korai halál várna.
ANS - Sao Paulo/Szaléziak.HU