Főoldal / Szalézi világ / Felebaráti szeretet a gyakorlatban
Felebaráti szeretet a gyakorlatban
2014-02-11 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
De nem ez az egyetlen gesztus, amellyel a Don Bosco Szakképző Központ tanulói segítik a menekülteket: januárban felajánlották iskolai egyen-pólóikat a Dél-Szudánból érkező rászorulóknak, akik még nagyobb ínségben vannak, mint ők! Eddig mintegy 360 menekült család vagy háztartás minden tagja kapott a pólókból.
- Azt tudjuk adni, amink van - mondta Sebastian Koladiyil szalézi -, és szeretnénk, ha még többel rendelkeznénk, amit oda tudunk adni a rászorulóknak.
- Ez egy sivatagos vidék, ahol semmi nem terem meg, nincs zöldség, de nincs hús, tej és tojás sem, még az ivóvizet is kimérve kapják. A 40 fokos hőségben egyszer esznek az emberek naponta, az élelmiszer a 450 km-re levő Kitaléből érkezik, ahová egy borzalmas állapotban levő út vezet - teszi hozzá Luke Mulayoinkal atya - minden kis segítség jól jön.
A Don Bosco Szaléziak elsősorban a fiatalokkal foglalkoznak. A Don Bosco Szakképző Központ 2011 óta működik Kakumában és az a célja, hogy a fiataloknak szakmát tanítva értelmes életet kínáljanak fel a menekülteknek, hogy lehetőségük legyen munkát találni vagy saját vállalkozásba fogni és függetleníteni magukat a segélyektől. Három létesítményben közel 600 tanulót fogadnak be, akik ács, asztalos, elektromos szerelő, kőműves, vízvezeték szerelő és hegesztő szakmát tanulnak, szabás-varrást, titkári teendőket, számítógépes ismereteket és életvezetést sajátítanak el. Egyszer van évente felvétel, mert az intézetnek nincs annyi férőhelye, hogy ennél több tanulót befogadjon.
Maga a Kakuma Menekült Tábor 1992-ben alakult, eredetileg szudáni menekültek befogadására, de azóta már számos náció tagjai találtak itt menedéket. A kakumai menekülttáborba 2013 decemberétől folyamatosan érkeznek a menekültek Dél-Szudánból. Az első menekült-hullámban mintegy tízezren, azóta napi 400-500-an érkeznek. A 25 négyzetkilométernyi területen húzódó tábor lakóinak zöme szomáliai és szudáni, a többiek Etiópiából, Kongóból, Burundiból, Ugandából, Ruandából, Eritreából, Zibabwéből illetve Tanzániából menekültek. Összesen 13 különböző nemzetiségű menekült él itt.
A tábor olyan, mint egy sátrakból, árnyékoló menedékekből és sárból épített szükség-kunyhókból álló "kis város" a sivatag szélén, ahonnan az itt élőknek nincs szabad kijárása, hogy munkát vagy valamilyen képzési lehetőséget találjanak a táboron kívül.
ANS-Kakuma/www.dbdon.org/ http://kanere.org/Szaléziak.HU