Főoldal / Szalézi világ / Szalézi válaszok az európai fiatalok problémáira
Szalézi válaszok az európai fiatalok problémáira
2014-11-20 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Közel 30 résztvevő tizenegy európai országból, beleértve az igazgatókat és a szalézi közösségek tanácsadóit, találkozott november 12–14. között Berlinben, hogy megvitassanak egy égetően aktuális témát, amit így fogalmaztak meg: „Szalézi válaszok a fiatalok (új) szenvedéseire Európában”. A magyar tartományt Andrásfalvy János szalézi atya és Molnár-Gál Béla képviselték a kazincbarcikai Don Bosco Iskolából.
A résztvevők között jelen volt a Szalézi Társaság egyetemes ekonómusa, Jean Paul Muller testvér is, aki így nyilatkozott: „Az európai életforma ott hódít teret, ahol meghallgatják a fiatalokat.”
A konferencia egy hosszú távú folyamat első állomása volt. Megrendezését segítette a Josef Grünner által vezetett Német Szalézi Tartomány, és az volt a célja, hogy megvizsgálják a különböző országokban működő szaléziak közötti együttműködés lehetőségét, hogy jobban ki tudják használni a meglévő erőforrásokat, egyesítsék erőiket és tanuljanak egymás ötleteiből, tapasztalataiból.
A résztvevők beszéltek munkájukról a peremre szorult gyermekekkel és fiatalokkal Európában. Beszámolók hangzottak el a Spanyolországban, Magyarországon, Írországban, Belgiumban, Törökországban és Németországban folyó munkáról, valamint beszámoltak arról is, milyen tevékenységek folynak abban a berlini szalézi központban, ahol a konferenciát tartották.
Az egyetemes ekonómus szerint ha a szaléziak és munkatársaik sikeres munkát szeretnének végezni az európai fiatalok között és másutt, akkor folytatniuk kell azt a jó és hasznos munkát, amit már most végeznek, ugyanakkor „fel kell fedezni az új együttműködési területeket”. A folyamat már nem csak az egyik vagy másik tartomány egyéni kérdéseiről szól, hanem ennek a munkának az okairól. Ha sikeresen be tudjuk vinni a fiatalok helyzetének problémáit a politikába, és egy átfogó ifjúságpasztorációs munkát fejlesztünk ki a közösségben, akkor képesek leszünk arra, hogy az „európai életformát”, olyanná tegyük, ahol a fiatalokat meghallgatják.
A konferencián konkrét javaslatokat is tettek a jövőbeli együttműködésre. A rendszeres eszmecsere mellett egységesíteni kell az intézkedéseket az alkalmazottak képesítése és képzése terén, közös finanszírozást és olyan ifjúsági mozgalmakat kell létrehozni, amelyek átnyúlnak a határokon.
A német tartomány vikáriusa, Franz-Ulrich Otto atya, aki az ülésen elnökölt, elmondta, hogy nagyon elégedett az eredménnyel. „Az én szempontból a különböző megközelítések és projektek voltak a legérdekesebbek. Például láttuk, hogy egyesek a plébániákon keresztül létesítettek lelkipásztori kapcsolatot a fiatalokkal, másoknál ez az utcán történik, a találkozások során a fiatal munkanélküliekkel, menekültekkel, gyermekekkel és a fiatal nomádokkal.”
ANS – Berlin/Szaléziak.HU