Főoldal / Szalézi világ / Láttam az arcukon az erőszakot
Láttam az arcukon az erőszakot
2014-01-03 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A Banguiban működő szaléziak szerint a külföldi csapatok érkezése a biztonság benyomását kelti, ugyanakkor a katonák csak a város központját védik. Jelenleg a külvárosban bármilyen közbiztonság nélkül élnek.
A szalézi házakban létesített menekülttáborokban a nehéz életkörülmények között élő emberek között állandó félelem uralkodik. A menekülő emberek száma folyamatosan növekszik. A biztonság teljes hiánya miatt az élelmiszer, a víz és a gyógyszerek kiosztása nehézségekbe ütközik, néha teljesen lehetetlen. A két bangui szalézi központba több mint 60.000 menekültet fogadtak be eddig, de egyes értesülések szerint összesen több mint 370.000 személy kényszerült menekülésre.
Az egyik közösség igazgatója ezt írja: "Tegnap harcok voltak, ahol néhányan meghaltak és sokan megsebesültek. Mi csak három sebesültet tudtunk bemenekíteni. Az egyik nagyon súlyosan megsérült. Nem tudom, hogy túléli-e. A közösség kórházát tegnap ki kellett üríteni. Ez veszélyes, mert az utcákon fegyveres emberek járkálnak. Hála Istennek, el tudtuk érni a spanyol Orvosok Határok Nélkül missziót."
Majd így folytatta: "Az egészségügyi vészhelyzet és a hiányzó eszközök hozzájárulnak az erőszak növekedéséhez a lakosság között. A körülöttünk levő fiatalok legtöbbje machetével van felfegyverkezve és készen áll a harcra. Már a puszta látványuktól érezni lehet az állati ösztönök ébredését az emberekben. Embertelen körülmények között élnek, de készek a háborúra. Ez az, amit nem értek. Láttam az arcukon az erőszakot. Egy olyan helyzetben élünk, ahol leírhatatlan bizonytalanság uralkodik. Jobb, ha az ember nem mondja ki a véleményét, mert minden félreérthető, különösen az egyszerű emberek számára. Nagyon zavaros helyzetben vagyunk, amikor senki élete nincs biztonságban."
ANS - Bangui/Szaléziak.HU
Ahol kicsit más volt a szenteste
A Közép-afrikai Köztársaságban ez a nap sem a békéről szólt. Több tucat muszlim fiatal vonult végig a főváros, Bangui utcáin és a hónap elején az országba érkezett francia katonák távozását követelték, akik a muszlimok között elterjedt vélekedés szerint a keresztény milíciák oldalára álltak a konfliktusban. A Kilométer 5 nevű, szinte kizárólag iszlámhitűek által lakott negyedben kezdődött megmozdulás, résztvevői a franciák távozását követelő táblák mellett olyan, kézzel rajzolt térképeket is a magasba emeltek, amelyeken a Közép-afrikai Köztársaság két részben került ábrázolásra, északon egy különálló muszlim államot ábrázolva (Abakar Sabone, egy ex-Seleka vezető kampányol ezzel mostanság).
A rendkívül agresszív fiatalok felvonulását a francia katonák csendben figyelték, de érezhető volt, hogy a felek között egyre növekszik a feszültség, amely állítólagosan azért alakult ki, mert az 1600 fős francia misszió kizárólag a muszlim milíciákkal foglalkozik, azt pedig hagyja, hogy az anti-balaka csoportok büntetlenül pusztítsanak a muszlim negyedekben, köztük a Kilométer 5-ben. Hozzá kell tenni persze, hogy a történet a zömében muszlim Seleka márciusi hatalomrajutásával kezdődött, amit aztán teljesen elszabadult erőszakhullám követett az ország minden részén. Erre adott válaszként keresztény csoportok jöttek létre, amelyek kezdetben csak önvédelemmel foglalkoztak, később azonban támadásba mentek át, és így alakult ki egy vallási alapú háború – itt léptek a képbe december 5-én a franciák.
A helyzet még mindig annyira kritikus, hogy az éjféli misét is délután három órakor tartották meg biztonsági okokból. Csak az elmúlt négy napban legalább 200 új sebesült ember került a bangui egészségügyi intézményekbe – többségük lőtt sebekkel. De a történet jóval komplikáltabb, hiszen míg a muszlim fegyveres csoportok a franciákat a keresztények támogatásával vádolják, addig a keresztény milíciák az Afrikai Uniós misszió keretében az országban tartózkodó csádi katonákat a muszlimok segítésével gyanúsítják, és ezt általánosítva az egész AU-s misszióra kiterjesztik, nem csoda, hogy a békefenntartók folyamatos támadásokkal kénytelenek szembesülni.
Közben december 24-én esküt tett az új választási bizottság hét tagja és az ezzel kapcsolatban tartott sajtótájékoztatón az is gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy a francia reményekkel ellentétben választás legkorábban majd csak 2015-ben kerülhet megrendezésre, a 2014-es lebonyolításhoz minden feltétel hiányzik.
Forrás: twitter.com/napiafrika