Főoldal / Szalézi világ / Minden készen áll a Don Bosco Szaléziak 27. Egyetemes Káptalanjára
Minden készen áll a Don Bosco Szaléziak 27. Egyetemes Káptalanjára
2014-02-20 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A káptalan első szakasza február 22-től 24-ig egy rövid zarándoklat lesz Torinóba, a szalézi szent helyekre, február 26-tól március 2-ig lelkigyakorlaton vesznek részt Juan José Bartolomé szalézi biblikus vezetésével, majd március 3-tól április 12-ig kezdetét veszi a 27. Egyetemes Káptalan a római rendfőnökségen.
Lengyel Ákos a Magyar Szalézi tartomány küldöttjét, Depaula Flavio atyát kérdezte a káptalanról és a rendfőnök választásról:
Február 22-én kezdődik a szaléziak 27. Egyetemes Káptalanja. Milyen jelent ez a rend életében?
Minden pápai és egyházmegyei jogú szerzetesi intézményben van egyetemes káptalan, amit mindenki a saját módján határoz meg. A szalézi egyetemes káptalan két hónapon keresztül, február 22-től április 12-ig fog tartani. Minden egyetemes káptalan a legfőbb funkciót tölti be, nem csak a tanítási oldalról nézve, hanem mondhatjuk úgy is, hogy ez a legnagyobb hatalommal rendelkező közgyűlés.
Mit jelent itt a hatalom, hiszen az Egyházon belül működik a rend? Milyen kérdésekben dönthet az egyetemes káptalan?
Az egyetemes káptalan első funkciója az, hogy megújítsa a rend életét. Ha a szaléziakra gondolok, amikor Bosco Szent János még élt, ő határozta meg az első egyetemes káptalant 1877-ben, és most a 27-iknél tartunk. Don Bosco életében háromévente volt, utána az egyes változások során úgy határozták meg, hogy hatévente legyen a káptalan. A káptalani atyák - vagyis a káptalan tagjai - minden tartománynak a tartományfőnöke, és az az egy vagy több küldött, akit a tartományban élő rendtársak jelölnek ki arra, hogy a tartományfőnökkel együtt részt vegyenek a káptalanon és képviseljék a tartományt.
Mennyire van meghatározva, hogy milyen témák kerülnek elő a következő két hónap alatt?
Minden egyetemes káptalannak kell hogy legyen egy központi témája, ami leginkább visszatekint a múltra, de a jelenben él, és a következő hat évre megadja azokat a szempontokat, amelyek szerint az egyes tartományok dolgozni tudnak. Ennek a káptalannak a témája a munka és a mértékletesség lesz, ez a szalézi Alapszabály 28. cikkelye, amely meghatározza, hogy a szaléziak számára fontos és alapvető elv az együtt dolgozni és együtt élni, és hogy ebbe az alapvető elvbe hogyan folyik be a munka és a mértékletesség. Illetve központi téma még az evangéliumi radikalitás. Egy olyan ponthoz érkeztünk a társaság életében, ahol nagy változások is lehetségesek.
Milyen változások várhatóak?
Elsősorban mindenféleképpen strukturális változások, hiszen már az előző, 26. Egyetemes Káptalan kérte és meghatározta azt, hogy a központi struktúrát változtassák meg a kornak megfelelő kihívások szerint. Egyben megválasztják az új rendfőnököt, a rendfőnök vikáriusát és egyes személyeket az Egyetemes Tanácsból, akiknek a mandátuma lejárt és többször nem újraválaszthatóak. Tehát új emberek kerülnek a rend élére. Nyilván tovább kell vinni a Don Boscó-i lelkiséget, ennek a folyamata megmarad. A lelkipásztori távlatban is, ahogy közeledünk Don Bosco születésének bicentenáriumához, meghatározó lesz az egész egyetemes káptalanra nézve a hároméves előkészület, hogyan fog kialakulni ennek a struktúrája, a bicentenáriumi ünnepségek, és egy későbbi tematika, hogy milyen utózöngéi lesznek. Az egyetemes káptalan első funkciója az is, hogy a kidolgozott tematika mellett lehessen módosítani a rendi alapszabályzatot.
Látványos módosításokról is lehet szó? Aki nem ismeri közelebbről a szaléziakat, észrevesz-e majd ebből valamit?
Ha lesznek változások, azt a következő hat évben mindenféleképpen észre fogja venni. A lelkiség ugyanaz marad, mint ami kezdettől fogva volt, Bosco Szent Jánostól indult, csak egy kicsit másképpen. Ez a "munka és mértékletesség" pontosan meghatározza számunkra, hogy vissza kell menni a fiatalokhoz, bizonyos struktúrákkal, bizonyos intézményekkel, amelyek lehetnek az iskolák, az oratóriumok, a kollégiumok... Ezek olyan utak, amelyek mindig meg fognak maradni.
Lesznek személyi változások, Don Bosco tizedik utódát fogják most megválasztani. Mit jelent ez a szaléziaknak, hogy Don Bosco utódát választják meg? Hogy valakit megválasztanak a rendalapító utódának?
Az Alapszabály azt írja elő, hogy a rendfőnöknek a mandátuma 6 év után lejár. Ezek szolgálatok. Mindenhol vannak szolgálatokat teljesítő személyek. Don Pascual Chávez olyan rendfőnök volt, aki a maga módján megújította a szalézi karizmát, megtartva Don Bosco alapvető karizmáját és a lelkesedéséből kiindulva a megalkotta a megelőző módszer egy új formáját a Szalézi Társaságon belül, illetve megadta azt a lehetőséget, hogy megtaláljuk az igazi szalézi mivoltunkat és identitásunkat. Az új rendfőnöknek nehezebb lesz a feladata, hiszen Don Bosco születési bicentenáriumának előkészülete, amely során az első évben az élete, a második évben a pedagógiája, a harmadik, utolsó évben pedig a lelkisége adja meg. Mi újdonságot hozhat egy bicentenárium? Egy bicentenárium és egy új rendfőnök a rend élén új lendületet kell hogy hozzon a szaléziak életében. Pontosan ez az evangéliumi radikalitás meg kell hogy újítsa a szalézi szerzeteseket, illetve mindenkit, aki a szaléziak körül van: elsősorban a szalézi munkatársakat, szalézi nővéreket, animátorokat és fiatalokat, hogy Krisztusban találják meg az igazi Jó Pásztort.
Mennyire hasonlítható össze ez a választás a pápaválasztással? A szaléziak nem a világegyház, de ha azt nézzük, hogy a szalézi a világ második legnépesebb rendje, akkor biztos van kihatása sok mindenre.
Elsősorban nem konklávé.
Nyilvános?
Maga a választás soha nem nyilvános. Amikor az egyetemes káptalan legidősebb tagja felszólítja az új tartományfőnököt, hogy elfogadja-e ezt a szolgálatot, ez így van a pápaválasztáskor is, megkérdezik, hogy elfogadja-e. Attól a perctől, hogy ő azt mondja, hogy igen, akkor már nyilvános lesz. Persze, itt nem kell nevet választani, mint a pápáknál, tehát ugyanazt a nevet viseli továbbra is.
Vannak-e itt is találgatások, mint a pápaválasztás előtt, hogy ki az esélyes?
Már két éve mondják, hogy kik lehetnek esélyesek, de igazából senki nem esélyes. A káptalanon fog kiderülni. A káptalan egy nagyon jó motiváció és nagy lendületet ad minden káptalani tagnak, hogy közösségben éljenek. Itt lehetőség van megismerni egymást, és amikor eljön az a híres március 20-a, amikor hivatalosan elkezdődik a választási hét, a káptalan középpontja, és miután már több mint másfél hónapig együtt voltunk és megismertük egymást, akkor már tudunk valakit jelölni, aki számunkra Don Bosco méltó utóda lehet a következő hat évre.
Vannak-e olyan kompetenciák, amik meg kell hogy legyenek az új utódban?
Nem, elvileg semmilyen különleges kompetenciája nem kell hogy legyen, de én azt gondolom, hogy a következő rendfőnök nagyon erős lelkiséggel kell hogy rendelkezzen, hogy olyan útmutatásokat tudjon adni az egész rend számára, amelyek egyértelműek és továbbra is egy pozitív irányba viszik a rendet.
Lengyel Ákos interjúja elhangzott a Magyar Katolikus Rádióban
Szaléziak.HU