Főoldal / Szalézi világ / Szalézi protokoll a vészhelyzetek kezelésére
Szalézi protokoll a vészhelyzetek kezelésére
2014-02-18 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A dokumentum majdnem 10 évvel a Dél-Kelet-Ázsia egyes részeit 2004 decemberében sújtó szökőár után látott napvilágot, amikor óriási méretű összefogással, a Missiós Hivatalok és a szalézi civil szervezetek kiváló csapatmunkájával találkozott. Erről és a később - különösen a Haiti támogatását és újjáépítését szorgalmazó kampány alatt - szerzett tapasztalatok alapján megmutatkozott, hogy le szükséges fektetni néhány egyértelmű támpontot vészhelyzetek esetére, mind a rendi központ, mind a tartományok számára.
Eközben más nemzetközi szervezetek, mint a Caritas vagy más vallási szervezetek publikálták vagy frissítették "iránymutatásaikat vészhelyzet esetére", és nem szabad elfelejteni, hogy az utóbbi időben - például a közelmúltban Szíriába, a Fülöp-szigeteken, Dél-Szudánban és a Közép-afrikai Köztársaságban - a szalézi rend sok gyakorlati tapasztalatot szerzett.
Az Egyetemes Tanács 2013 nyári ülésszakán körvonalazódott az igény, hogy ki kell dolgozni egy konkrét szöveget, amely az ehhez a témához kapcsolódó kérdésekkel foglalkozik, fokozatosan bevonva először a missziókért felelős tanácsost, az egyetemes ekonómust, majd az öt missziós irodát és a Don Bosco Network-öt (DBN). Nekik már a kezdeti szakaszban a kezükben volt egy ellenőrző lista a vészhelyzet kitörését követő első 48 órában elvégzendő teendőkről.
A végleges dokumentum, amely szintén egy kifejezése a megelőző módszernek, előrelépést jelent, segít, hogy jobban fel legyünk készülve a nagy válságokra. Utal a vészhelyzetek típusára: helyi (kisebb), jelentős vagy folyamatos. A dokumentum egy váz, ami iránymutatást ad, különösen a két utolsó pontja, anélkül, hogy hivatásos szinten teljesen ki lenne dolgozva, felhívja a figyelmet erre a 10 pontra:
1. Ott lenni a helyszínen
2. Felkínálni gyakorlati és spirituális szolgáltatásokat
3. Egységben dolgozni
4. Megosztani az információkat
5. Üdvözölni a nemzetközi szolidaritást és a koordinálást
6. Áttekinthetőség
7. Hosszabb távon gondolkodni
8. Ösztönözni a helyi részvételt és figyelmet fordítani a jogokra
9. Megelőző intézkedéseket foganatosítani
10. Garantálni az ésszerű átmenetet a vészhelyzetből az újjáépítési szakaszba
A gyakorlati útmutatók közül: a tervezési és fejlesztési Irodák (OEM) beruházásai, mint a beavatkozásra leginkább megfelelő szerveké; meghívás a tartományok felé, hogy hozzanak létre katasztrófaelhárító csoportokat a nagyobb kockázatú területeken; a laikus segítőink kiképzése arra, mi a teendő vészhelyzet esetén; eljárások a vészhelyzet első 48 órájában a DBN által létrehozott terv alapján és a rendfőnök végső döntési felelőssége nemzetközi vészhelyzet koordinálása esetén.
A teljes szöveg elérhető sdb.org honlapon.
ANS-Róma/Szaléziak.HU