Főoldal / Szalézi világ / Nem a börtönben kell megnevelni a fiatalokat
Nem a börtönben kell megnevelni a fiatalokat
2014-08-08 Péntek | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
„A fiatalok, akik bűncselekményeket követnek el, csak a jéghegy csúcsa egy komplex társadalmi valóságban. Ők a »biztosíték a robbanószeren«, a társadalom ezen hátrányos helyzetű gyermekei súlyos veszteséget szenvednek, hiányzanak számukra azok az értékek, amelyek emberibbé teszik őket és segítik a növekedésüket” - mondta Nestor Castell Henderson szalézi atya, az uruguayi szalézi tartomány tartományfőnöke, hivatkozva a kormány javaslatára, hogy növeljék a szankciókat kiskorú elkövetők számára, több fontos jogi, szociális és családi szempontból közelítve meg a témát.
Uruguayban a napokban arról tárgyal a kormány, hogy csökkentsék a büntetőjogi felelősség korhatárát 18-ról 16 évre, ahogy a következő „alkotmányos reformokért” tartandó októberi népszavazás szövegében szerepel.
Nyilatkozatában Castell atya néhány elgondolkodtató részletet vetett fel ebben a témában. Utalva a valóságra a fiatalokról, akik bűncselekményeket követnek el, azt mondta: „Meg vagyok győződve róla, hogy tévedés azt hinni, hogy ez a helyzet a szankciók bevezetésével megoldódik, sőt, a tapasztalat azt mutatja, hogy az egyre nagyobb szankciók nem csak hogy nem oldják meg a problémát, hanem inkább rontanak a helyzeten. Nem a büntetés és a félelem a büntetéstől az, ami megneveli és a társadalom részévé teszi a fiatalokat: nem a börtön a megfelelő hely a nevelésükre."
Az uruguayi szaléziak tartományfőnöke nem hagyja figyelmen kívül, és nem is bírálja a kiszolgáltatott helyzetben levő családokat, akik nem tartják szemmel megfelelően gyermekeik fejlődését; ezért fontos, hogy a kormányok keressék a módját, hogy elkísérjék a serdülőket, nem megfeledkezve arról, amit eddig már megtettek ezért a társadalom különböző rétegeiben.
A szalézi megjegyzi, hogy értékelni kell a különböző kapcsolódó elemeket ahhoz, hogy jobban megértsék a helyzetet: a serdülők védelmét, a szociális biztonságot, a csonka családokat, a sérüléseket és haláleseteket, amelyek erőszakhoz vezetnek. „A valóságot szemrevételezve, szeretném hangsúlyozni, hogy azokban a helyzetekben, amelyek erőszakhoz vezettek, a bűnösök között sok sérült áldozatot fogunk találni. Nem akarom elfelejteni a fájdalmat, amelyet az áldozatoknak és rokonaiknak okoztak, de ugyanezt a helyzetet találjuk a fiatal bűnözőknél és a családjaiknál, akik a bűncselekményeket elkövetik."
Don Castell megemlítik, hogy a szaléziak 140 éve dolgoznak a serdülők és fiatalok beilleszkedésén és fejlődésén Uruguayban, és több futó projekttel is megpróbálják megakadályozni őket abba, hogy bűncselekményeket kövessenek el. Több mint 2500 gyermeket, serdülőt és fiatalt szólítanak meg ezekkel a projektekkel, valamint az oratóriumokban és ifjúsági központokban folyó nevelés révén (32 helyen az országban mintegy 1700 kiskorút érintenek).
Különösen kiemeli a Magone Mihály projektet, amely a bűncselekményt elkövető, és szabadságuktól megfosztott fiatalokkal foglalkozik Salto városában, amellyel most 25 fiút kísérnek. Ezeknek a projekteknek sürgősen szükségük van nagyobb állami és magán gazdasági támogatásra, amely lehetővé teszi a fejlesztést és a munkafeltételek javítását, hogy elérjék céljaikat.
Végül Castell atya emlékeztet az Közép-Amerikai Emberjogi Bizottság legutóbbi ajánlására, amely előírja, hogy "a tagállamok mozdítsák elő a gyermekek és serdülők bebörtönzésének törlését."
ANS – Montevideo/Szaléziak.HU