Főoldal / Szalézi világ / Európa csak egy része a világnak, újragondolásra van szükség
Európa csak egy része a világnak, újragondolásra van szükség
2014-08-11 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Egy egyszerű, olajfából faragott kereszt és a meghívás, hogy kérdezd meg magadtól: "Ki vagyok én? "- majd hosszú csend következik a templomban. Így beszél Ferenc pápa a hívőkkel, zarándokokkal és a turistákkal. A Szentatya ezek a találkozások során gyakran a gesztusaival, vagy az arckifejezésével hív a változásra minden egyes embert, hogy éljen egyszerűbben, járjon el becsületesebben, legyen barátságosabb.
A jelek egyértelműek. A pápa küzd a család, mint az értékrend közvetítője és az egészséges társadalom nukleusza, fennmaradásáért. A cölibátusról és a szexuális erkölcsökről nem beszél, és nem tűzi napirendre a meleg házasság és a női papok kérdését. Lehet, hogy ez néhány embernek csalódást okoz, de Róma szempontjából, globális rálátással a civil társadalmakra szerte a világon, ez teljesen érthető. Mert a feladatok sokfélesége és a hatalmas kulturális különbségek még mindig jól kivehetőek. Részben meg tudom érteni a kritikát, de nekünk Európában el kell fogadnunk, hogy a "katolikus" egy globális, az egész világra szóló Egyházat jelent. A mi európai perspektívánknak is meg kell változnia.
Mi sajnos csak egy része vagyunk az emberiségnek.
Egy szerzetes társaság számára, mint amilyenek a Don Bosco Szaléziak, ez egy jó lehetőség a fejlődésre, mert mi különösen ott vagyunk jelen a műveinkkel, ahol az Egyház élő, agilis és hatékony. És most nem feltétlenül nagy iskolaközpontokban vagy szakképző központokra gondolok. Iránban vagy Kuvaitban a kisszámú katolikus között csak néhány pap és testvér él. De az ember mégis átélheti, hogy a közösségi élet mennyire intenzív, a plébánosok szerepe milyen fontos a családok számára és gyakran milyen nagy szükség van a kitartásra és az egyszerű jelenlétre.
A sok látogató, akik most, a nyári hónapokban Olaszországba indulnak, remélhetőleg élvezni tudják az itt levő hatalmas kulturális gazdagságot. De azt is észre fogják venni, hogy a menekültek száma folyamatosan növekszik, és évről-évre újra fellángol a gyűlölet a külföldiek iránt - ami sajnos egy ismétlődő jelenség. Nagyon remélem, hogy az újonnan megválasztott Európai Parlament, valamint Európa és Amerika kormányai egyértelműen beazonosítják az okokat és olyan megelőző stratégiát fejlesztenek ki, amely sok országban az uralmon levő réteg számára megnehezíti, hogy honfitársaik rovására meggazdagodjanak, a többieknek pedig, mint legutolsó lehetőséget a túlélésre, csak a menekülés maradjon. A Katolikus Egyház kínálja fel jelenleg a legtöbb humanitárius segítséget az egész világon, de amíg a politika nem nyújt konkrétabb és hatékonyabb segítséget, addig csak annyit tehet, hogy bekötözi a sebeket.
Jean Paul Muller - DONBOSCOmagazin/Szaléziak.HU