Főoldal / Szalézi világ / Benediktbeuern - Önkéntesség szalézi módra
Benediktbeuern - Önkéntesség szalézi módra
2015-11-19 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
A németországi szaléziak által működtetett Don Bosco Volunteers Program (Don Bosco Önkéntesei Program) már 2008 óta lehetőséget nyújt a 18 és 28 év közötti fiatalok számára, hogy külföldi tapasztalatot szerezve új kapcsolatokra tegyenek szert, szélesítsék látókörüket, illetve nyelvet tanuljanak.
A program lényege, hogy a résztvevők 12 hónapon keresztül valamelyik külföldi szalézi ház munkáját segítik, gyerekekkel és fiatalokkal foglalkoznak. Évente körülbelül 60 fiatal kap lehetőséget az önkéntességre, amit egy felkészítő év előz meg. A négylépcsős tréning magában foglal három hétvégét és egy kéthetes nyári gyakorlatot valamelyik német szalézi háznál.
A három hétvége során a jelentkezők megismerkednek egymással, tisztázzák indítékaikat, a fiatal megtalálja saját szellemi beállítottságát, konfliktuskezelést tanulnak, megismerkednek a leendő fogadó ország kultúrájával, valamint mélyebb betekintést nyernek Don Bosco életébe is. A jelentkezés előfeltételei közé nem tartozik Don Bosco ismerete, de pont ezért fektetnek rá hangsúlyt a tréning alatt, hiszen önkéntes munkájuk során ezt a lelkiséget kell közvetíteniük a gyerekek felé. E mellett ez egy remek lehetőség, hogy még több fiatal váljon a Szalézi Család részévé. A nyári gyakorlat pedig tényleges betekintést ad a következő év rájuk váró feladataiba.
Minden egyes projekthez tartozik egy felelős, illetve egy mentor, akik segítenek az önkénteseknek kiválasztani a számukra legmegfelelőbb munkát, intézik a biztosításokat, vízumot, lefoglalják a repülőjegyet, de lelki támaszt is nyújtanak. Ha valaki az önkéntes éve alatt bármilyen problémával küzd, a mentorok mindig rendelkezésére állnak és igyekeznek a segítségükre lenni.
Az önkéntesek 12 hónapig nem jöhetnek haza. Fél év után összegyűlik az összes önkéntes, aki abban az országban tevékenykedik,, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, élményeiket és előretekintsenek a következő 6 hónapra. Fontos megemlíteni, hogy az Önkéntes Program célja nem a nyelvtanulás, a jelentkezőknek, mielőtt kiutaznak, már ismerniük kell az adott ország nyelvét.
Az önkéntesség nem ér véget a 12 hónap után. Minden évben szerveznek találkozókat az egykori önkénteseknek, akik át tudják adni más fiataloknak a tapasztalataikat.
Ha új programot szeretnének indítani, nagyon fontos az adott országban, területen lévő tartományfőnökkel való kapcsolatfelvétel, kapcsolattartás.
A program Magyarországon is nagyon hasznos volna, de érdemes lenne először önkénteseket fogadni, lehetőséget adni számukra, és csak utána, egy tartalmas képzés után kiküldeni a magyar fiatalokat külföldre.
Szalim/Szaléziak.HU