Főoldal / Szalézi világ / Haiti öt évvel később
Haiti öt évvel később
2015-01-13 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Haitiben, öt évvel a tragikus földrengés után, amely rettenetes pusztítást és számos halottat hagyott maga után, a szalézi misszionáriusok még mindig helytállnak. Miután a földrengés után a médiák figyelme lassan másfelé fordult, a szerzetesek a katasztrófa üzemmódból a helyreállítási és újjáépítési módba álltak át, és tovább folytatják a munkát.
Tíz szalézi missziós központban több, mint 23.000 diák és 1200 tanár tért vissza az iskolapadokba. Több iskolában a régi osztálytermekben nem lehetett folytatni a tanítást, ezért más épületeket tettek alkalmassá a tanításra, ahonnan nagy örömmel és várakozással követhették az újjáépítést, az új, állandó oktatóhelyek épülését. Ismét felépültek az iskolák, a gyakorlati oktatóműhelyek és a legszükségesebb infrastruktúra. „De Haitinek nem csak falakra és tetőkre van szüksége. Azzal a céllal vállaljuk a gyermekek és fiatalok oktatását, hogy helyreállítsuk Haitit a tragikus földrengés után” – mondja Ana Muñoz, a madridi Szalézi Missziós Iroda szóvivője.
A szaléziak nem idegenek az országban, már 75 éve jelen vannak. Az elsők között vettek részt a katasztrófa-elhárítási munkákban, és 2010 óta nem álltak le, ami nagyban köszönhető annak a támogatásnak, amit több millió ember a világon, a szolidaritás jegyében juttatott a katasztrófa sújtotta lakosság számára. Miután a kamerák és a riporterek eltűntek, a szaléziak folytatták a munkát. Sok kihívás létezett az országban már a földrengés előtt is: sokan voltak hajléktalanok, éheztek, szenvedtek az ivóvíz hiányától. A katasztrófa csak tetézte a bajokat, de sok gyerek a reménytelen helyzet ellenére megtalálta az iskolába vezető utat, mert a tudásvágy nagyobb volt, mint az éhség és a nyomor.
Ma, több mint 20.000 gyermek részesül oktatásban és kap naponta ennivalót a Bohnen atya Kis Iskoláiban; egy szalézi konyha Cité Soleil-ben ellátja kenyérrel a főváros legszegényebb, éhező gyermekeit; közel 800 gyermek és fiatal jár a Timkatec iskolába; 340 fiatalt képeznek a mezőgazdasági iskolákban és szakképző központokban Cap-Haitienben; mintegy 1000 gyerek tanul Gressierben a szalézi oktatási központban; Fort Libertében 170 gyermek részesül alapvető szakképzésben és 160-an lesznek ápolók az ápolóképző iskolában, amely egyedülálló az országban. Nemrég ismét megnyitotta kapuit a romba dőlt ENAM szakképző központ is. Emellett az utcagyerekeket is gondozzák egy központban Port-au-Princeban és a frissen felújított Lakay központban, amely 200 diákot képes befogadni, és ahol az utcagyerekeket különböző szakmákra (asztalos, ács, elektromos szerelő, szabás-varrás) tanítják.
A haiti szalézi missziók egyre növekvő, folyamatos partnerséget ápolnak a Stop Hunger Now (állítsuk meg az éhezést most) szervezettel, amely élelmiszert szállít a rászorulóknak. A szalézi pedagógusok egy új, Brazíliában már jól bevált sportprogramot is be szeretnének vezetni Haitin.
Azonban még mindig vannak olyan emberek, akik táborokban élnek, több ezer gyermek és fiatal nem jár iskolába. Emiatt a szalézi misszionáriusok továbbra is nagy lendülettel dolgoznak. Terveik között szerepel, hogy egy óvodát adjanak át Gressie-ben és egy általános iskolát Les Cayes-ben, és további új műhelyeket létesítsenek az utcagyerekek számára. „Mindaz ellenére, amit már megtettünk, nem lanyhulhat a figyelmünk, mert Haitinak még mindig szüksége van a segítségünkre” – figyelmeztet Muñoz asszony.
ANS-Madrid/ http://www.prweb.com/Szaléziak.HU