A pápa bement oda, ahova a rendőrök se mernek
2015-03-21 Szombat | #Egyház | ARCHIVÁLT
Ferenc pápa március 21-én, szombaton Nápoly legveszélyesebb negyedébe, a Scampia negyedbe látogatott el, ahol azt üzente a helyieknek, ne hagyják, hogy a szervezett bűnözés és a korrupt politikusok elvegyék tőlük a reményt. A pápa a délutáni órákban egy börtönbe is ellátogat, ahol egy tányér makarónit fogyaszt el a rabokkal.
Scampia a drogkereskedelem és a nápolyi maffia, a camorra fellegvárának számít, így nagy várakozás előzte meg az egyházfő szavait. A II. János Pál pápáról elnevezett téren nápolyiak tízezrei hallgatták a pápát, aki arra biztatta a jelenlévőket, hogy harcoljanak a gonosz ellen, legyen elég bátorságuk és elszántságuk a jóság és az igazság útján haladni.
"A korrupció bűzlik, a korrupt társadalom bűzlik. Bűzlik, nem keresztény az, aki hagyja magát megvesztegetni" - jelentette ki eddigi egyik legkeményebb hangvételű beszédében Ferenc pápa, aki ugyanakkor nem beszélt közvetlenül a maffiáról.
A pápa beszélt arról is, hogy Nápoly bonyolult és drámai kihívásokkal néz szembe, nap mint nap nehézségek és kemény próbák várnak rá. Úgy fogalmazott, olyan életszemléletet kell kialakítani, amely segít talpra állni, ha elbukik az ember, segít elérni, hogy "ne a gonoszé legyen az utolsó szó".
A La Vele a délolasz városban zajló bűnözés szimbóluma, és a camorra véres leszámolásainak egyik hírhedt színhelye. „Azok, akik önszántukból lépnek a gonosz útjára, elvszik a remény egy darabját maguktól, és a többiektől, a társadalomtól, és a rengeteg keményen dolgozó embertől. A város, és a gazdaság nevében lopnak" – - hangoztatta Ferenc pápa a több ezres tömegnek, miközben gyerekek rohangáltak körülötte, és versenyeztek, hogy ki tud a színpadra ülni. Arra kérte hallgatóságát, hogy legyen bátorságuk a "jó útján haladni", tisztítsák meg lelküket, a város és a társadalom lelkét, hogy eltűnjön "a korrupció bűze".
A katolikus egyházfő a helyiekkel is találkozott, és egy olyan hírhedt épületből beszélt hozzájuk, amely a helyiek szerint annyira veszélyes, hogy még a rendőrök is félnek bemenni – írja a Reuters. A pápa számos nápolyival, köztük egy fülöpszigeteki bevándorlóval és egy munkanélküli olasz férfival is beszélgetett, akik elmesélték, hogy milyen is az élet Scampiában, ahol nyíltan folyik a drogkereskedelem az utcán, és a fiatalok között a munkanélküliség meghaladja a negyven százalékot.
„Milyen elterjedt is a korrupció van a világon! Remélem lesz erőtök megtisztítani a várost és a társadalmat, hogy többé ne lehessen érezni a korrupció bűzét" – mondta Ferenc pápa, majd védelmébe vette a bevándorlókat, akiket szerinte nem szabad másodrendű állampolgárokként kezelni.
A pápa nápolyi programja első állomásaként felkereste a pompeji Mária-kegyhelyet. Scampia után misét mutat be Nápoly főterén, majd a Poggioreale börtönben ebédel a rabokkal, ahol az ételt a fogvatartottak készítik, s a menü paradicsomos makaróni és sült hús lesz. Az ebéden kilencven rab vesz részt, tízen közülük a börtönnek abból a szárnyából érkeznek, ahol a transzszexuálisok, melegek és HIVfertőzöttek töltik büntetésüket.
Délután Ferenc pápát a nápolyi székesegyházba várják. Később az egyházfő betegekkel, majd a nápolyi tengerparti sétányon fiatalokkal és családokkal találkozik.
Nápolyban rendkívüli biztonsági készültséget léptettek életbe: az utcákon 3000 rendőr és csendőr, a tetőkön mesterlövészek, a Nápolyi-öbölben hadihajók biztosítják Ferenc pápa és a Nápoly utcáin, terein őt váró, több mint egymilliósra becsült tömeg védelmét.
Az utóbbi két évben Ferenc pápa itáliai látogatásainak többsége az ország déli, elmaradottabb részeire vezetett (Lampedusa, Reggio Calabria, Cosenza). Nápoly is Olaszország perifériájának számít.
MTI/nol.hu/Szaléziak.HU