
A cremisani fal
2015-02-19 Csütörtök | #Egyház | ARCHIVÁLT
„Meg akarják építeni a Cremisan-völgyben az elválasztó falat, hogy kisajátítsák a palesztin keresztények földjeit. Ha ez bekövetkezik, akkor az egész területet megfojtja a fal, és elsőként éppen a keresztények fognak elmenni” - ezt a sötét jövőképet festette a Fides hírügynökségnek a betlehemi polgármester. Az ügy az ott élő szalézi szerzeteseket is érinti.
A betlehemi polgármester, Vera Baboun február 11-én szerdán az általános audiencia végén találkozott a a Szentatyával, majd Pietro Parolin bíboros államtitkár fogadta őt Beit Jala és Beit Sahour polgármestereivel, valamint a palesztin szentszéki nagykövettel együtt
A ciszjordániai ún. „keresztény háromszög” polgármesterinek látogatása Rómában azt a célt szolgálta, hogy a Szentszék elé tárják a Cremisan-völgyet elválasztó fal építésének szörnyű következményeit a helyi keresztény közösségre nézve, akik ott élnek, ahol Jézus született. „Immár határponthoz érkeztünk – magyarázta a betlehemi polgármester. Megmutattuk Parolin bíborosnak a térképeket és a fotókat, amiket magunkkal hoztunk. Ő pedig figyelmesen, nagy aggodalommal hallgatott bennünket”.
A fal, amelyet Izrael építeni szándékozik, most a Cremisan termékeny földjét veszélyezteti, ahol szőlő- és olajültetvények vannak jelenleg, melyek a Beit Jala-i 58 keresztény család, illetve a két szalézi kolostor és iskola tulajdonában állnak. A fal felhúzásával elválasztják a híres cremisani szalézi borászatot, a rendházat és a szalézi nővérek által vezetett iskolát.
A három palesztin polgármester szerint a falnak azon a szakaszon semmilyen biztonsági rendeltetése nincs. Egyedüli célja, hogy elszakítsa a keresztény családokat földjeiktől, hogy azokat kisajátítsák, és ezzel növeljék az új illegális izraeli telepesek számára a területet”. Ha a térség egyedüli zöld tüdejét jelentő völgy földjeit elkobozzák, akkor „nem lesz jövője a keresztény jelenlétnek: a népsűrűség elviselhetetlen mértékben megnő és sokan a kivándorlás útját választják, amely már jó ideje a szentföldi keresztények számának fogyását okozza”.
Január 13-án egy 16 fős európai és észak-amerikai püspöki küldöttség fölkereste a Cremisan-völgyet, hogy tájékozódjék az ott élő keresztények helyzetéről. A szentföldi koordinációs csoport közleményt adott ki a látogatás végén, amelyben elkötelezettséget vállalt a fal építése és a palesztin földek kisajátítása ellen.
Vatikáni Rádió/Szaléziak.HU