Főoldal / Szalézi világ / Szalézi segítség az árvíz sújtotta lakosságnak Mianmarban
Szalézi segítség az árvíz sújtotta lakosságnak Mianmarban
2015-08-22 Szombat | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Mivel a szaléziak az árvíz sújtotta területen élnek, tökéletesen tudnak reagálni a válság idején. A volt szalézi növendékekkel és önkéntesekkel karöltve próbálnak segíteni a lakosságnak. Csatlakoztak a helyi hatóságokhoz és egyéb nem kormányzati csoportokhoz, hogy meghatározzák a leghatékonyabb segítséget, amit hosszú távon nyújtani tudnak. Élelmiszerrel, ivóvízzel, ruhával, menedékkel szolgálnak a rászorulóknak, de még vár rájuk a hosszú helyreállítási folyamat, hiszen számos család kénytelen lesz újjáépíteni otthonát és megteremteni a megélhetését.
A szaléziak jelen vannak és segítséget nyújtanak a lakosságnak Kalay, Kandalay, Myt Kya Na, Yangon és a delta vidékén. Eltakarítják a sarat az utcákról, az iskolákból és iskolai kampuszok területéről, megtisztítják a kutak és források vizét és megjavítják a szanitáris egységeket. Hordozható motoros szivattyúkkal kiszivattyúzzák a kutakból a sáros, szennyezett vizet. A szalézi szakképzési központ diákjaival együtt megjavítják a hidakat és segítenek a házak és utcák helyrehozásánál. Élelmiszert és ivóvizet osztanak a falvakban.
Az emberek és a gyerekek reménytelenek, kedvetlenek. Ezért a szaléziak által létrehozott csapat a volt növendékek és önkéntesek segítségével, animációval, dalokkal, foglalkozással igyekszik jobb kedvre derítetni őket.
A Szerzetesek Konferenciájával együtt sorra látogatják a táborokat, amelyeknek ők a koordinátorai, hogy értékeljék a helyzetet és az áldozatok számát. A minél pontosabb információk gyűjtésével koordinálják az adományok és a segélyszállítmányok kiosztását.
Mivel továbbra is nagy mennyiségű eső várható, a mélyen fekvő déli delta régiót is fenyegeti az ár, ezért megkezdték a lakosság ideiglenes áttelepítését a biztonságos zónákba. Amint a víz visszahúzódik, orvosi vezetésű egészségügyi csoportokat alakítanak ki, amelyek körbejárják a tábort, ellátják a betegeket, hogy megelőzzék a járványok kialakulását és irányítják a gyógyszerszállítmányokat is. Nagy a veszélye annak, hogy az árvíz sújtotta területeken a víz és a szúnyogok a malária, hasmenés és dengue-láz tömeges megbetegedéseit okozzák, azért a távoli falvakba is szállítanak élelmiszert, ivóvizet, gyékényszőnyegeket és szúnyoghálókat. Jelenleg egy dengue-láz járvány kitörése jelentené a legnagyobb veszélyt.
A helyzet az árvíz sújtotta területen meglehetősen összetett. A Kalayval szomszédos Chin Hills régióban vannak még olyan területek, ahová a segélycsapatok a csúszós talaj miatt még nem értek el. Számos olyan falu van, amelyeket a közlekedési nehézségek miatt nem tudtak elérni, a sár és az utak eróziója miatt még napokig eltarthat, amíg eljuthatnak hozzájuk. Az egyetlen közlekedési eszköz, amely legyőzhetné az akadályokat, egy helikopter volna.
A rizsföldek zömét - 1,2 millió hektárt - eltemette a sár, így elveszett a lakosság szinte egyetlen táplálékforrása. A rizsföldeken dolgozó munkások munkanélküliekké váltak, mivel a földek megművelésére még jó ideig nem lesz lehetőség. Mindezek miatt a lakosság élelmiszerellátása a jövő évre nincs biztosítva.
„A pusztítás skálája hatalmas” – mondta Charles Maung Bo, Yangon szalézi bíborosa. „Egy olyan régióban, ahol egyébként is tartós szegénység uralkodik, a lakosság elvesztette mindenét és menekültté vált. Számos faluban sürgős segítségre van szükségük a túléléshez. Hívunk mindenkit, aki csak tud, hogy segítsen nekünk ebben a munkában.”
A Missioni Don Bosco (Torino) missziós prokurátora jelentős pénzügyi segélyt küldött a mianmari árvízkárosultaknak, a madridi székhelyű Szalézi Missziós Iroda pedig adománygyűjtési kampányt indított a megsegítésükre. Egyes tartományok pénzügyi támogatással, mások pedig adományok gyűjtésével próbálnak segíteni a bajbajutottakon.
ANS – Yangon/Szaléziak.HU