Főoldal / Szalézi világ / Mosoly hadművelet
Mosoly hadművelet
2015-01-28 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Több mint 200 olyan gyermeket mentett ki az indiai Hyderabad városi rendőrsége egy lakóépületből január 24-én egy rajtaütés során, akiket gyermekmunkásként kihasználtak és rabságban tartottak. A kiszabadított gyermekeket a szaléziak fogadták be.
Mivel nem találtak megfelelő helyet, ahol menedéket nyújthatnának ennyi gyermeknek, három lány kivételével a ramanthapúri Don Bosco Navajeevan szalézi intézetbe hozták őket, ahol a dolgozó és utcagyerekeknek segítenek a szaléziak újból beilleszkedni a társadalomba. A szerzetesek, a személyzet, de különösen a többi gyermek örömmel sietett a kiszabadítottak fogadására. Kitakarították számukra a helyet, ivóvízről, takarókról, élelemről és szórakozásról gondoskodtak, hogy kényelmesen és biztonságban érezzék magukat. Mivel hasonló tapasztalatokkal rendelkeztek, nem volt nehéz együttérezniük az újonnan érkezettekkel.
A rendőri intézkedésben több mint 400 rendőr vett részt a helyi rendőrfőnök vezetésével. A gyermekekre teljesen váratlanul akadtak rá a terrorizmus ellen irányuló ellenőrzések során. A legtöbb gyermek 6-11 éves, vannak közöttük olyanok is, akik még a szüleik a nevét sem tudják. A fiúkat, akiket négy szobában találtak meg összebújva, a gyermekkereskedők Uttar Pradeshből vagy Biharból hozták a városba, hogy karkötők és papucsok gyártására szakosodott kisüzemi egységekben dolgoztassák őket.
A gyermekmunka India szégyene, de nem könnyű felvenni ellene a harcot. A nyomorgó szülők végső elkeseredésükben eladják gyermekeiket, hogy kiegészítsék jövedelmüket és túléljenek. Sokszor iskolázatlanok, vagy ők maguk is gyermekmunkások voltak és a már kitaposott ösvényt követik, úgy gondolják, hogy ha a gyerekek dolgoznak, legalább megtanulnak valamilyen készséget. Az emberkereskedők általában 10-20.000 rúpia előleget fizetnek értük, de vannak olyanok is, akiket egyszerűen elrabolnak, vagy megszöktetnek otthonról.
Másrészt: a munkáltatóknak szükségük van a gyermekmunkára, mert olcsóbbá teszi az árut. A gyerekeket arra kényszerítik, hogy 13-14 órát dolgozzanak naponta, viszont csak nagyon kevés bért kapnak és nem hagyhatják el a munkavégzés helyét. A gyerekek, akiknek még a tankönyveket kellene lapozgatniuk, vagy játszaniuk, veszélyes vegyszerekkel dolgoznak, embertelen körülmények között.
A rendőrség őrizetbe vett 20 emberkereskedőt és munkáltatót, akiknek közük volt a gyermekek rabszolgamunkára kényszerítésében. A munkáltatók nem gondoskodtak meleg ruháról, sem takarókról, de modern technológiájú CCTV kamerák hálózatát építették ki, hogy ellenőrizzék, hogyan dolgoznak. Azokat pedig, akik nem végezték el a kiszabott munkát, rendszeresen megverték.
A január 24-én lezajlott mentési művelet része volt annak az egy hónapig tartó Mosoly hadműveletnek, amelyet a Belügyminisztérium újévkor kezdeményezett Indiában. Szűrik a vasút- és autóbusz állomásokon lézengő, vagy éttermekben, szállodákban és kisipai egységekben dolgozó gyerekeket is. A Munkaügyi Minisztériumot és a Gyermekjóléti Minisztériumot váratlanul érte a nagyszámú kiszabadított gyermek, és nem tudták, hogyan kezeljék őket. Nincsenek terveik, sem elképzeléseik arról, mit kellene tenni és mi lesz ezeknek a gyermekeknek a sorsa. Az önkéntesek egész nap dolgoztak, hogy a rendőrség feltölthesse a gyermekek adatait egy online felületre és mielőbb visszakerülhessenek családjaikhoz.
A legnagyobb kihívás abban rejlik, hogy a most kiszabadított gyermekek ne kerüljenek vissza az emberkereskedők és illegális munkáltatók karmai közé, hanem iskolába járjanak.
ANS - Hyderabad/ www.dbnjhyd.org/Szaléziak.HU