Főoldal / Szalézi világ / Szaléziak a jobb jövőért Bogota peremvidékén

Szaléziak a jobb jövőért Bogota peremvidékén
2015-02-18 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Jaime Garcia atya tizenöt éve dolgozik azon, hogy megvalósítsa álmát és olyan képzést biztosítson Kolumbia szegény ifjúságának, ami lehetővé teszi számukra a jövőbeni foglalkoztatottságot. A legújabb program neve Pacto Motor, és segít biztosítani, hogy a képzést befejező fiatalok túlnyomó többsége azonnal a képesítés megszerzése után megfelelő munkahelyet kapjon.
Jaime Garcia atya a Juan Bosco Obrero Központ igazgatója és Ciudad Bolivarban tevékenykedik – ez az egyik legszegényebb, veszélyes és sűrűn lakott területe a kolumbiai fővárosnak, Bogotának. Itt indított szakképzési programot 1999-ben, amelynek tanfolyamain a megnyitás óta évente több mint 800 új hallgató vett részt; a villanyszerelő, ács és mechanikus szakmát tanulhatták itt meg.
– Ciudad Bolivarban nagyon sok a veszélyeztetett fiatal és sokan élnek az utcán – mondja az atya. – Az oktatási lehetőségek szűkösek; és mindennemű szaktudás nélkül a fiatalok a szegénység megbonthatatlan ördögi körébe kerülnek, ahol betegség és kétségbeesés uralkodik.
Ezek azok a körülmények, amelyeket Garcia atya és rendtársai meg akarnak akadályozni.
A szakképzési lehetőség a fiatalok számára az első apró lépés egy szebb jövő felé, de ez túl gyakran nem elegendő. Az elmúlt néhány évben Garcia atya aggasztó tendenciákat kezdett észrevenni: hogy annak ellenére, hogy magasan szakképzett és jól felkészült fiatalok kerültek ki az iskolapadból, sok itt végzettnek mégsem sikerült találni tisztességes munkát.
– El kellett gondolkodnunk azon, hogy amit csinálunk, az nem elegendő, nem csupán szakmai felkészítésre van szükség – mondja Garcia atya. – Közvetlen kapcsolatot kellett kialakítani a munkaerő-piaccal a területen belül annak érdekében, hogy a diákok sikeresen átkerülhessenek az osztályteremből közvetlenül a fizető munkahelyre.
Így született a Pacto Motor („paktum a tisztességes munkáért”). Miután feltérképezték a szakadékot a helyi autóipar szakmai igényei és a végzett diákok készségei között, a szalézi misszionáriusok igyekeztek kielégíteni ezeket az igényeket. A Juan Bosco Obrero bevezetett egy új műszaki képzési programot, ahol célzottan autómechanikusokat képeztek. Az ötlet kölcsönös előnyökkel rendelkezik: az autóipar számára jól felkészült és speciálisan képzett munkaerőt biztosítanak, a diákok számára pedig lehetőséget, hogy a munkáltatók ténylegesen alkalmazzák őket.
Az ötlet bevált. 2013-ban, a programban résztvevő több mint 150 diák talált munkát az autóiparban (ez a végzettek 98 százaléka ebben az évben). A Pacto Motor átütő sikerére felfigyelt a kolumbiai Munkaügyi Minisztérium is, amely azt tervezi, hogy a modell alapján hasonló kísérleti projekteket indít más városokban is. Cél iparágként az idegenforgalmat jelölték ki.
A Pacto Motor sikerét számos adományozó nagylelkűségének is köszönheti, beleértve a Via Don Boscót Belgiumból és Saint Paul Apôtre-t Franciaországból. Ez azt jelenti, hogy a 2014-2015 tanévben több mint 900 diák vehet részt az ingyenes műszaki képzéseken a szaléziaknál Bogotában.
salesianmissions.org/Szaléziak.HU