Szerzetes testvér - a testvériesség ikonja a világ számára
2015-12-17 Csütörtök | #Egyház | ARCHIVÁLT
A hivatások válságának idejét éljük: 1965-ben 330 ezer szerzetes volt a világban, 2014-ben már alig 200 ezer. A laikus testvérek a férfi szerzetesek egyötödét teszik ki, hivatásuk különleges helyet foglal el az egyházban, ugyanakkor helyzetüket mindeddig nem tárgyalták átfogó módon. A dokumentum ezért fontos lépést jelent annak a szolgálatnak az elismerésében és értékelésében, amelyet a megszentelt életet élőknek ez a csoportja képvisel.
Már a dokumentum bevezetése is hangsúlyozza a megszentelt élet ezen formájának világi jelleget, amely a kereszténység első évszázadaitól kezdve él, és amely kifejezi férfiak és nők égető vágyát arra, hogy Jézus követőjeként radikálisan éljék meg az evangéliumot. A szentszéki dokumentum nemcsak a laikus szerzetesekhez szól, hanem az egész egyházhoz, hiszen sokan nem tudják pontosan, kik a szerzetes testvérek, miben áll a küldetésük.
Láthatjuk, hogy a szerzetesek számára, akik megélik a hivatásukat, testvérnek lenni „jelentős az egyházi közösségben, amelyben ez a hivatás prófétai emlékmű Jézusnak, a mi testvérünknek.”
Coelho atya elmondta, hogy ez a dokumentum „arra szolgál, hogy közismertté és láthatóvá tegye a testvéreket az Egyházban, mint a testvériesség ikonját a világ számára”, hozzátéve, hogy lehetővé teszi a további véleménynyilvánításokat a szerzetesek identitásával és küldetésével kapcsolatban, a papok tekintetében is (függetlenül attól, hogy szerzetesek-e vagy sem).
Másrészt, a dokumentum kiemeli a megszentelt élet alapvető elemeit, beleértve a szerzetesi fogadalmakat és önmaguk felajánlását. Hangsúlyozottan említi a szerzetes testvérek érzékenységét mindarra, ami sérti a legkisebbek méltóságát, mindazokét, akik elnyomottak, akik a történelem és a fejlődés peremére szorultak, akiknek kevesebb lehetőségük van arra, hogy Isten szeretetének örömhírét az életükkel kifejezzék.
A dokumentum harmadik és egyben utolsó része olyan kérdésekre összpontosít, mint például: Mit jelent testvérnek lenni ma? Ki az én testvérem? Kiért és miért válunk testvérekké? Ezek a kérdések kiemelik a testvérek és a testvériesség szerepét és jellegét, és megvilágítják annak fontosságát, hogy mit jelent prófétának lenni a mi időnkben. A dokumentum záró részében tárgyalja azokat a rendeket, ahol szerzetes papok és szerzetes testvérek vegyesen élnek együtt. Ők arra kaptak meghívást, hogy tagjaik között az egyenlő méltóságon alapuló kapcsolatokat ápolják, ne legyen köztük más különbség, mint ami a szolgálatuk különbözőségéből fakad.
ANS – Róma/ agensir.it/Szaléziak.HU