Főoldal / Szalézi világ / A víz és a higiénia egyetemes emberi jog
A víz és a higiénia egyetemes emberi jog
2015-03-10 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga, szalézi bíboros üzenetében Don Bosco születése bicentenáriumának tiszteletére New Yorkban, az ENSZ székházában, felhívást intézett, hogy védjék meg az emberek jogát a víz és az alapvető higiénia iránt, hogy ezzel megelőzzék millió ember halálát.
Az ANS nemzetközi szalézi hírügynökség néhány részletet közöl a beszédből, amelyet a hondurasi La Tribune lap adott közre. Maradiaga bíboros arról is beszélt, hogy minden társadalomban szükség van egy prófétai személyre, mint Don Bosco volt a saját idejében.
Még mindig szükség van prófétákra
A prófétai emberek képesek olvasni az idők jeleit, majd felemelni szavukat, hogy a közösségek felvegyék a harcot az előttük álló kihívásokkal szemben. Az egyik ilyen prófétai személy volt Bosco Szent János (...). Válaszul az ő idejében dúló súlyos szegénységre, a védelem hiányára az ipari forradalom által létrehozott új, szabályozatlan ágazatokkal szemben és a fiatal munkavállalók kizsákmányolásával szemben, ő annak szentelte magát, hogy megjavítsa a fiatalok esélyeit a boldog és eredményes életre. Szakmát tanított nekik és segített, hogy munkát találjanak, ami reményt jelentett sok fiatal számára, akik a társadalom peremére szorultak, és képes volt mozgósítani a fiatalok energiáit és hajlandóságát, hogy fejlesszék és a közösségük javára használják képességeiket. A szalézi rend küldetése ma is ez, több, mint 130 országban szerte a világon. (…)
Megjegyezte, hogy a Világgazdasági Fórumon, amelyet az év elején tartottak meg, 900 szakértő megállapította, hogy a friss víz a hiánya a legnagyobb egyszeri kockázati tényező a mai világban. A kevés friss víz közegészségügyi veszélyt jelent világszerte, befolyásolja az élelmiszertermelést, növeli a szegénység hatását, a konfliktusokat a közösségeken belül és közöttük, és felerősíti az éghajlati válság hatását.
Ebben az évben az Egyesült Nemzetek egy napirendet állított fel a fenntartható fejlődés megvalósítására, amely lehetőséget teremt a változtatásra, és előtérbe helyezi a marginalizált és kiszolgáltatott közösségek igényeit. A hozzáférés a vízhez és a csatornázás országosan és nemzetközileg is elismert emberi jog kell hogy legyen, amely védve van a spekulációtól és visszaélésektől. (...)
A kormányoknak teljesíteniük kell kötelezettségüket, hogy biztosítsák a friss víz fenntartható használatát és igazságos elosztását a világon, ha azt akarjuk, hogy abbamaradjon az egyre jobban fenyegető aszály és a vízhiány. (...). 2014-ben Közép-Amerikában a legrosszabb aszályos évet tapasztalták az utóbbi évtizedben, így több millió embert veszélyeztet az éhezés. A szárazság sújtotta az úgynevezett „száraz folyosó” kiterjed Guatemala, El Salvador, Honduras és Nicaragua területére, ahol a régió önellátó rizst és babot termesztő gazdálkodói versengnek a vízért a nagy bányászati projektekkel, amelyeknek sok vízre van szükségük.
A jó hír az, hogy ezek a tragédiák elkerülhetők, ha meghozzák a megfelelő döntéseket. (...). A tiszta ivóvíz iránti igény kielégítése, amely nélkülözhetetlen az élethez, jelentős részévé vált a szaléziak tevékenységének néhány igen távoli területen. (...). Brazíliában, Kambodzsában, Etiópiában és Indiában is találunk jó példákat erre a munkára, ahol biztosítják a tiszta vizet a helyi lakosságnak.
ANS - New York/Szaléziak.HU