Két szalézi bíboros az újonnan avatottak között
2015-02-15 Vasárnap | #Egyház | ARCHIVÁLT
Ferenc pápa február 14-én, szombaton a Szent Péter-bazilikában ünnepi szertartás keretében avatta bíborossá a január 4-én kinevezett 20 új bíborost, közöttük két szalézit.
Az újonnan kreált bíborosok közül négy szerzetes van, ebből két szalézi: Charles Maung Bo, Yangon érseke Burmából és Daniel Fernando Sturla Berhouet, Montevideo érseke Urugvayból, valamint egy lazarista (Souraphiel) és egy Ágoston-rendi recollectus (Lacunza Maestrojuán). Az új bíborosok a Szentatya kezéből vették át a bíborosi pileólust, a birétumot, és a kinevezési okmányt.
Charles Maung Bo (64), SDB (szalézi), Mianmar (Burma), Yangon érseke
Bo személyében Mianmar első ízben kap bíborost. Kinevezése tekinthető Ferenc pápa szolidaritása, együttérzése jelének, mellyel a szenvedésektől megviselt burmai katolikusok felé fordul. Az ország lakosságának több mint nyolcvan százaléka buddhista. Bár a katolikus egyház évszázadok óta jelen van az ázsiai országban, az 51 milliós lakosságból mindössze 800 ezer a római katolikus.
A különböző etnikumokhoz tartozó katolikus kisebbség teljes kiszolgáltatottságban élt Mianmarban a katonai diktatúra több mint negyven éve alatt. A junta 1973-ban polgári kormánnyá alakult át, ez azonban a rendszer jellegén nem változtatott. A 2011. november 7-én tartott választások után új polgári vezetés jött létre, de demokratikus reformtörekvései ellenére az ország emberi jogi gyakorlatában továbbra is tapasztalható az önkény. A vallásszabadság továbbra sem garantált. A buddhista többség szélsőséges irányzata az iszlamizálódástól való félelmében nem riad vissza az erőszakos fellépéstől.
Bo szalézi szerzetes, hosszú idő óta a hátrányos helyzetben élő keresztények és kisebbségek elkötelezett szószólója. Megélve országában a vallási konfliktusokat – ebben mind a muszlim, mind a keresztény kisebbség érintett – fő feladatának a vallási tolerancia képviseletét tekinti. Bíborosi kinevezésétől remélhető, hogy szavai nagyobb súlyt kapnak mind az emberek, mind a hatalom képviselői felé.
Bo érsek Mohlában született 1948. október 29-én, 1976. április 9-én szentelték pappá. Lashio apostoli prefektusa volt hat évig (1985-1990); majd 1990-1996 között az újonnan alapított Lashio egyházmegye püspöke. 1996-ban átkerül Pathein egyházmegyébe, ahol 1998-ig folytatta munkáját, mint Lashio apostoli egyházmegye adminisztrátora, ezt követően egy évig Mandalay érsekség apostoli adminisztrátora. Bo 2003 óta vezeti a főváros érsekségét.
Daniel Fernando Sturla Berhouet (55), SDB (szalézi), Uruguay, Montevideo érseke
Sturla 1959 júliusában született Uruguay fővárosában, Montevideóban. 1980-ban, húszévesen lépett be a szalézi rendbe. 2008-ban kinevezték Uruguay szalézi tartományfőnökévé, és nem sokkal később az uruguayi szerzetesi konferencia elnökévé választották. 2011-ben nevezte ki XVI. Benedek Montevideo segédpüspökévé. Egy éve vezeti szülővárosa egyházmegyéjét, 2014 februárjában Ferenc pápától kapta meg Uruguay legmagasabb egyházi méltóságát. Az 55 éves Sturla a bíborosi kollégium egyik legfiatalabb tagja.
Uruguay azon országok egyike, amelyik ritkán kerül be a nemzetközi híradásokba. A két óriás – Brazília és Argentína – szomszédságában fekvő ország jelentős ásványkincsekkel nem rendelkezik, mégis stabil és gazdag. Latin-Amerika egyetlen országában sem olyan előrehaladott a szekularizáció, mint Uruguayban. A katolikus egyháznak csekély hatása van az ország politikai életére. A 3,5 milliós lakosság 42%-a vallja magát katolikusnak, de a vallásukat gyakorlók számaránya alig éri el a 3%-ot. Bár az egyháznak sem politikai súlya, sem jelentős társadalmi szerepvállalása nincs, tekintélye mégis meghatározó.
Vatikáni Rádió/Magyar Kurír