Főoldal / Szalézi világ / Dél-Szudán - A legfiatalabb ország a világon, amelyet már két éve háború sújt
Dél-Szudán - A legfiatalabb ország a világon, amelyet már két éve háború sújt
2015-12-16 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
2013. december 15-én fegyveres összetűzések voltak Mumuki térségben, a fővárostól, Jubától délre, az Elnöki Gárda és a Szudáni Népi Felszabadítás Hadserege között. Tíz nappal később a dél-szudáni elnök, Salva Kir bejelentette a puccskísérletet, amit egykori alelnöke, Riek Machar vezetett, és a helyzet ellenőrzés alatt áll. Ennek ellenére kijárási tilalom volt az országban. Azonban nem csak hogy a helyzet nem volt ellenőrzés alatt, de az erőszak kezdett terjedni az egész országban.
A dél-szudáni emberek túlnyomó többsége a 2011-es népszavazáskor egy független ország mellett döntött. Most, két évvel a konfliktus kezdete óta az ország még mindig szenved a súlyos háborútól. Az ország mintegy 10 millió lakosából a konfliktus során már több mint 50.000 halálesetet történt, 645.000 a menekültek száma és 1,6 millió személy kényszerült elhagyni otthonát. A lakosság több mint 20% -ának el kellett hagynia az otthonát, vagy külföldre kellett szöknie, vagy keresni egy biztonságos helyet, mint a Gumbo szalézi misszió a fővárosban, Jubában. Tovább ront a helyzeten a két év intenzív háború által okozott súlyos élelmiszerválság.
A legutóbbi, augusztus 26-án kötött béke-megállapodás ellenére, amikor a szembenálló felek megállapodtak az ellenségeskedések beszüntetéséről és megalakult a nemzeti egységkormány, amely képviseli az összes összetevőjét a bonyolult politikai mozaiknak Dél-Szudánban, az erőszak még nem ért véget. Egy héttel ezelőtt a kormány csapatai és a lázadók még mindig harcoltak Yambio város közelében.
A szaléziak 1982-ben érkeztek Dél-Szudánba, és igyekeznek megbirkózni a helyzettel a négy városban, ahol jelen vannak. Ezek: Juba, a főváros; Maridi, Wau és Tonj. A szaléziak Jubában különösen intenzív módon tapasztalják meg a konfliktust. A háborús cselekmények kezdetétől fogva megnyitották kapuikat mindazok előtt, akik náluk kerestek biztonságos menedéket. Jelenleg több mint 2000 ember talált menedéket a szalézi épületekben, és naponta 500 kitelepített gyermek és fiatal vesz részt az órákon az iskolában, amelyet a szalézi nekik nyitottak.
ANS - Juba/Szaléziak.HU