Jesolo városában 2002 óta minden évben december 8-tól január végéig egy különleges kiállítást lehet megtekinteni, amelynek „Homokbetlehem” az elnevezése. Ez a rendkívüli betlehem – ahogy a neve is mutatja - homokból készül, és a szervezők az idén az olasz partokat ostromló menekülteknek, bevándorlóknak állítanak vele mementót.
A nyári homokszobor kiállítással együtt a „Homokbetlehem” Jesolo egyik legérdekesebb eseménye, mind a lakosság, mind a sok turista szerint, akik minden évben eljönnek ide, hogy megtekintsék ezt a csodát. Ez a legnagyobb és leghíresebb homokszobor kiállítás Olaszországban, amit minden évben megrendeznek a Piazza Marconin, egy közel 500 négyzetméteres területen, ahol a világ különböző nemzeteinek legjelesebb homokszobrászai megmintázzák Jézus születését.
De nem csak a Szent Család képviselteti magát Jesolóban a „Homokbetlehem 2016”-on: mint minden évben, most is új alakok jelennek meg, amelyeket az aktuális események ihletnek, vagy olyanok, akik kiemelkedő jótékonysági és humanitárius tevékenységeket vittek végbe életük során. Néhány példa: II. János Pál pápa, Gandhi, Kalkuttai Teréz anya, Nelson Mandela, XXIII. János pápa és sokan mások.
A homok betlehem témája 2016-ban összefügg az irgalmasság rendkívüli szentévével, amelyet Ferenc pápa hirdetett meg, és 2015-ben egyben neki is szenteltek egy szobrot.
A homokbetlehem Jesolóban nem csak Jézus születésének egy szép ábrázolása, hanem humanitárius projektek finanszírozásának egy módja is. 2004 óta az esemény egy jótékonysági projekttel társul: a kiállítás ingyenes, de azok, akik szeretnének, adományt ajánlhatnak fel, és az összegyűjtött pénzt jótékonysági projektekre fordítják a világ minden táján.
A názáreti Szent Család idén bevándorló családdá alakult: csónakban érkeznek, amely igyekszik, hogy mielőbb partot érjen. Látjuk Máriát és a gyermek Jézust Józseffel, aki védelmezi és azon fáradozik, hogy biztonságba helyezze őket.
Az idei homokbetlehem a menekültek kérdésére összpontosít: a nagy emberi tragédiákra, amelyek kibontakoznak a Földközi-tengeren, amelyet Ferenc pápa úgy jellemzett, mint egy temetőt a szabad ég alatt.
A többi homokszobor a Bibliában leírt nagy vándorlásokat ábrázolja: Ábrahám és József történetét, Mózest és az átkelést a Vörös-tengeren, a zsidó nép babiloni száműzetését és Salamon templomának pusztulását.
Minden évben egy szobrot egy nagy békeszerzőnek szentelnek (tavaly Ferenc pápa, előtte pedig Don Bosco volt, születésének 200 éves évfordulója alkalmából). Ebben az évben nem egy adott személy előtt szeretnének tisztelegni, hanem Lampedusa szigetét idézik meg, ami Európa kapuja kétségbeesett emberek ezrei számára.
A homokbetlehem egyedülálló szépsége miatt egy különleges projektre választották ki Jesolo városát: 2018 karácsonyán Rómában egy egyedi, megismételhetetlen és különleges homokbetlehemet állíthatnak fel a Szent Péter téren, az obeliszk alatt.
www.comune.jesolo.ve.it/corrieredelveneto.corriere.it/Szaléziak.HU