Boldog Romero érsek jegyében – Ifjúsági Világtalálkozó Panamában 2019-ben
2016-08-11 Csütörtök | #Egyház | ARCHIVÁLT
A bíboros navarrai származású, 40 éve él Panamában. 2015-ben Ferenc pápa kreálta bíborossá annak a tervnek a részeként, hogy a periférián található egyházmegyék főpásztorait hívja meg a Bíborosi Kollégiumba. A bíboros továbbra is az ágostonrendiek öltözetét viseli.
Jó közlekedési összeköttetések vannak az ország irányába
Arra a kérdésre, hogy hogyan fogadta Ferenc pápa döntését Lacunza bíboros elmondta: nagy örömmel, de nagy kihívást jelent számára, Panama és a helyi egyház számára is. Hatalmas erőfeszítést kell tenniük, hogy méltón válaszoljanak mindarra, ami a nagyszámú fiatal befogadásával együtt jár. Reményét fejezte ki, hogy sokan útra kelnek majd Közép- és Dél-Amerikából. Jó közlekedési összeköttetések vannak az ország irányába és ez lehetőséget nyújt sok fiatalnak, hogy olcsón és gyorsan eljusson a rendezvényre.
A múlt évben boldoggá avatott Romero érsek áll a rendezvény középpontjában, mint lelki viszonyítási pont
Miért akarta egy latin-amerikai pápa éppen Panamát választani? – hangzott a következő kérdés a bíboroshoz. Összhangban van a pápa perifériák iránti aggodalmával illetve központi helyen fekszik ahhoz, hogy nagy számú közép-amerikai fiatalt be tudjon fogadni, akiknek nem lenne sok lehetőségük egyébként a részvételre. A múlt évben boldoggá avatott Romero érsek áll a rendezvény középpontjában, mint lelki viszonyítási pont. A legjobban rászorulókat és a kirekesztetteket védelmező pasztorális irányvonala megegyezik Ferenc pápáéval. Olyan ember és lelkipásztor volt, aki védte a mélyszegénységben élők jogait és minden ember szabadságát a katonai és diktatórikus kormány elnyomása ellenére. Ez segíthet hangot adni azoknak a társadalmi csoportoknak, akik felemelkedőben vannak néhány közép-amerikai országban – mutatott rá Lacunza bíboros.
Latin-Amerikában a panamai a legősibb szárazföldi egyházmegye
A panamai helyi egyház helyzetéről szólva elmondta, hogy Latin-Amerikában a panamai a legősibb szárazföldi egyházmegye. A szigeteken Santo Domingo az első, a kontinensen Panama, amelyet 1513-ban hoztak létre. Nemrég ünnepelték 500. évfordulóját. Ez az egyházmegye volt az Evangélium belépésének kapuja és az önmagából kilépő egyház kiindulási pontja Dél-Amerika irányába. A döntés tehát elismerés az egyház számára, amely Panamában született és onnan terjedt ki.
Az ország 80% vallja magát katolikusnak
A panamai egyház fiatal, tehát nem veszítheti el missziós jellegét, ami a híd szerepben valósult meg. Általa jutott el a hit a kontinens más országaiba. Kis egyházról van szó, minthogy az ország is kicsi, 80.000 km2-en közel 4 millió lakos él. 8 egyházmegyéje van és az ország 80% vallja magát katolikusnak. Az egyházban nagy a száma a fiataloknak és elkötelezetten dolgozik a külső és a belső evangelizáció terén. Az egyházmegyék nagy része jelenleg egy pasztorális terv kidolgozásával foglalkozik, az egyház evangelizáló missziójának jelentős megújítása érdekében – zárta interjúját José Luis Lacunza Maestrojuán panamai bíboros az Osservatore Romano vatikáni napilapnak a 2019-es Ifjúsági Világtalálkozóról.
Vatikáni Rádió/Szaléziak.HU