Főoldal / Szalézi világ / Betlehemi betlehemek
Betlehemi betlehemek
2016-12-21 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Amikor felidézzük Bethlehemet, az első kép, ami eszünkbe jut, a Szent Család a gyermek Jézussal a jászolban, amint az ökör és a szamár melengetik. Ezt az egész világon elterjedt jelképet megjelenítik az egész világon, a helyi hagyományok és szokások szerint. És mi lenne jobb hely, mint Bethlehem, hogy létrehozzanak egy múzeumot, ahol összegyűjtik a betlehemeket az egész világból?
Ez a hely a Születés Nemzetközi Múzeuma, amelyet 1999 Szentestéjén avattak fel. Az UNESCO, a Palesztin Nemzeti Hatóság és az olasz kormány támogatásával jött létre, együttműködve a VIS-szel (Nemzetközi Önkéntesek a Fejlesztésért). Annak ellenére, hogy az a második intifáda eseményei arra kényszerítették a múzeumot, hogy függessze fel tevékenységét, 2010-ben a múzeum ismét megkezdte a munkáját, és még ma nyitva áll a nagyközönség előtt minden nap (16-22 óra között, előre bejelentkezők számára pedig 8-16 óra között is).
Amellett, hogy jelentős vonzerő a zarándokok számára, a múzeum ihletet és az öteletek végtelen forrását jelenti Bethlehem művészei és kézművesei számára, hiszen hozzáférhetővé teszi a művészi betlehemek készítésének teljes dokumentációját és információs anyagát.
Egy egyedülálló iskola
A Születés Nemzetközi Múzeuma szorosan kapcsolódik a Szalézi Művészeti Központ munkájához, hiszen ez az egyetlen iskola Palesztinában, ahol a "hivatalosan" tanítják az olajfa, a gyöngyház és a kerámia hagyományos gyártási és feldolgozási technikáit.
Amellett, hogy a mágnes a világ minden tájáról érkező zarándokok számára, a múzeum bevételéből támogatja a művészeti központot és az ötletek, stílusok, technikák és művészi kifejezések kiapadhatatlan forrását képezi, amelyre a fiatal palesztin művészek és kézművesek támaszkodni tudnak, hogy fejlesszék művészi képzésüket.
A palesztin területeken uralkodó politikai helyzet miatt a központ diákjai nem tud utazni és eltanulni művészet új formáit. Ebben a nehéz helyzetben a múzeum lehetővé teszi számukra, hogy ennek ellenére felvegyék a kapcsolatot más stílusokkal és technikákkal, hiszen ezen a helyen a világ 52 országából vannak műtárgyak, és a műhelyek nemzetközi művészek közreműködésével szerveznek tanfolyamokat és közeli Művészeti Központban. Ezeket a tanfolyamok körülbelül évente három alkalommal szervezik meg, minden alkalommal legalább 25 helyi fiatal művész és kézműves részvételével. A legkézzelfoghatóbb eredménye ezeknek a tanfolyamoknak gyakran egy műalkotás, amelyet kiállítanak a múzeumban és a Művészeti Központban bemutató formájában, minden alkalommal más kulturális gazdagságot szemléltetve.
A Szalézi Művészeti Központ 2005-ben született Betlehemben, a betlehemi szalézi közösség és a VIS együttműködésével, az olasz külügyminisztérium támogatásával. A központnak azt az ambiciózus célt tűzte ki, hogy összekapcsolja a palesztin kézműves örökség megőrzését és alkotásra készteti a fiatal kézművesek kreativitását. A központ tevékenységei között különösen jelentős a hátrányos helyzetű fiatalok csoportjainak irányítása, mint például a menekültek, a nők ellen elkövetett erőszak áldozatai, valamilyen testi fogyatékkal élő gyermekek, az egykori politikai foglyok.
A remény hatalmával
A központ fő célja, hogy növelje a helyi hagyományokat és jó iparosokat képezzen, valamint hogy megkönnyítse a fiataloknak a belépést a munka világába, új munkalehetőségeket teremtve az ágazatban. Emiatt a Szalézi Művészeti Központ különböző tevékenységeket végez, amelyek célja, hogy elősegítsék az egykori diákok részvételét az üzleti világban, mint például a gépek és munkaeszközök adományozása, segítségnyújtás a kis házi műhelyek megnyitására és mikrohitelek a tevékenység beindítására. Sok diáknak biztosított már kellő lendületet ez a támogatás, ami lehetővé tette számukra, hogy leküzdjék egy üzlet indításakor jelentkező kezdeti akadályokat és hiányokat.
Azoknak a fiúknak az élettörténetei és sikerei, akik részt vettek a központban folyó képzéseken, reményt ad a palesztin fiataloknak, és ez az az erő, amely sarkallja a szaléziakat és a VIS önkénteseit, hogy megbirkózzanak a gazdasági és társadalmi nehézségekkel, amelyekkel helyi és nemzetközi kontextusban szembesülnek.
Meg tudták csinálni, és továbbra is teszik: ha egyszer a Szentföldön járnak, ne hagyják ki a lehetőséget, hogy meglátogassák ezeket a létesítményeket, és találkozzanak az emberekkel, akik elkötelezetten támogatják őket és lehetővé teszik a fennmaradásukat.
biesseonline.sdb.org/Szaléziak.HU