Főoldal / Szalézi világ / India – A remény téglái
Az indiai téglagyárakban dolgozó gyermekek életéről Kollappalliyil Thankachan szalézi misszionárius számol be:
A hosszú út, amely keresztezi a megművelt földeket, tele van olyan területekkel, ahol téglát készülnek. Sokan dolgoznak ezekben a körzetekben, és élnek rossz kunyhókban. Főleg szegény bevándorlók, akik a szomszédos tartományokból érkeznek. Jelenleg a Jhajjar (Haryana) körzetben található Pasahaurban, mintegy 60 km-re a fővárostól, Új-Delhitől, mintegy 500 téglagyár működik. Ezek a téglagyárak látják el az ország északi tartományait téglával, de a munkások közül egy sem épít a téglákból igazi házat magának.
A munkanap korán kezdődik, éjszaka pedig füstfelhő távozik a folyamatosan működő égetőkemencék kéményeiből. A füst égeti a szemet és néha szikrák csapnak ki a kemencékből, amelyek lángra lobbantják a gyér növényzetet.
Nem szokatlan dolog a téglagyári dűnék között fiatalokat és időseket látni akik a sárból téglákat készítenek, de a munkások között 10 éves kor alatti gyermekek is vannak. „Nagyon megdöbbentő és elkeserítő. Az agyunk nem hajlandó elfogadni, amit lát: nagyon kicsi gyerekek, a puha kezeikkel dolgoznak a napon, mintha képzett kőművesek lennének.”
A téglagyár egyfajta játszótérré vált; ha több téglát készít egy gyermek, akkor több értéket szerez a munkavállalói csoportnak. A környéken olyan gyermekek is vannak, akik még túl kicsi ahhoz, hogy téglákat készítsenek. Ehelyett játszanak a porban és a sárban, és ott van még egy csoport lány, akik törődnek a gyermekekkel, míg az anyák dolgoznak. Nincs sok szünet, és a legtöbb ilyen fiatal dolgozó nagyon alultáplált.
A Pasahaur Don Bosco szalézi ház egy falut próbál építeni, hogy segítsen ezeknek a gyerekeknek. A szaléziak azt szeretnék, ha a gyerekek más típusú téglákat készítenének. Egy jobb jövőbe vetett remény tégláit. „Meggyőződésünk, hogy a Pasahaur körzetében élők életkörülményeit javíthatja, ha ivóvizet és menedéket kínálunk fel nekik” - állítják.
A szalézi misszionáriusok fontos feladatként tűzték ki maguk elé, hogy ezeknek a gyerekeknek örömteli jövőt biztosítsanak. Már megkezdtek egy programot, amely a nőket és a gyermekmunkásokat érinti; központot hoztak létre a hátrányos helyzetű személyek részére és oktatást, valamint segítséget kínálnak a leginkább rászorulóknak.
Hatalmas erőfeszítéseket tesznek, hogy megkíséreljék megoldani a gyermekek kizsákmányolásának problémáját ezen a területen. A kampány egyik legfontosabb célja az oktatás, amely felszabadítja a gyermekeket jelenlegi, kizsákmányolt gyermekmunkás helyzetükből.
Minden gyermek álma, hogy olyan helyen éljen, ahol béke és öröm honol, ahol tanulni és szórakozni lehet. De mindezt néha lehetetlenné teszi a kapzsiság és az embertelen attitűdök. Sokak gyermekkorát tönkretette a téglagyár, ahol a kis, puha gyermekkezüket arra használják, hogy sárból és vízből téglákat készítsenek. A szaléziak azt szeretnék, hogy ehelyett a „remény téglái”-ból építsék fel az életüket.
ANS – Pasahaur/Szaléziak.HU