Carlo Acutis – Szentség 2.0
2016-11-25 Péntek | #Egyház | ARCHIVÁLT
Olaszország • szentség • serdülők •
Milánóban november 24-én Angelo Scola milánói érsek elnökölt az ifjú Carlo Acutis boldoggá avatási eljárása első, egyházmegyei szakaszának lezárásán. A milánói fiúról, aki tíz éve, 15 éves korában halt meg, már most úgy beszélnek, mint a világháló lehetséges új patrónusáról.
Ez lehet az első esete a "2.0 szentségnek". És a Vatikánban már vannak olyanok, akik azt feltételezik, hogy Carlo Acutis lesz egy nap "az internet szentje"! Az út még hosszú, de a dokumentációt Rómába küldik további kivizsgálásra, ahol már nagy érdeklődéssel várják. "Kíváncsi vagyok rá, hogy ha egyszer boldoggá avatják Carlo Acutist, vajon ő lesz-e a védőszentje az internetnek" - mondta Msgr Dario Edoardo Viganò, a Szentszék kommunikációs titkárságának prefektusa, hiszen Carlo a mai kor fia volt, aki szenvedélyesen szerette a számítógépeket.
De ki is ez a Carlo Acutis?
Egy teljesen normális fiatal volt, de az élete nem volt szokványos.
Röviden: egy 15 éves milánói diák, aki 1991. május 3-án született Londonban, ahol szülei akkoriban dolgoztak, és 2006. október 12-én hunyt el Milánóban, leukémiában.
Ha csak ennyi volna, akkor ő is csak egy volna a számos fiatal közül, akinek az élete halálos betegség miatt tragikus gyorsasággal véget ért. De van több is: Carlo egy olyan fiatalember volt, aki annyira szerette Jézust, mint a saját életét, és megrázó erővel tett tanúságot hitéről. "Mindig egységben lenni Jézussal – ez az én életprogramom. Az Eucharisztia az én autóutam az ég felé" – szokta mondani. Megmutatta, hogy egy a mai világban élő, a velejéig mai serdülő is lehet Krisztus követője, és ez a két dolog nem zárja ki egymást.
De az ő életútja - mind a hivatalos, amit az egyház adott ki, mind az, amit az édesanyja mondott el - úgy tűnik, annak ellenére, hogy rövid, de igen tartalmas volt. A boldoggá avatásnak ebben az első fázisában kiadtak egy könyvet, és bemutattak egy dokumentumfilmet "korunk egy kamaszáról", aki nem csak egy egyszerű kamasz volt. "Olyan fiú volt, mint a többiek - mondta anyja, Antonia – de már egészen kicsi korában rejtélyesen vonzódott a szent dolgok iránt." Elmondja, hogy Carlo csak 7 éves volt, amikor VI. Pál pápa titkára, Pasquale Macchi vizsgálat alá vetette, hogy a szokásosnál két-három évvel korábban elsőáldozó lehessen. De ne feledjük azt sem, hogy amikor 8- 9 éves volt, megkapta az első számítógépét, és egy olyan pólót viselt, amelyen azt írta: "számítógép-tudós". Azt játszotta, hogy egy lap szerkesztője, filmeket és animációkat készített, amelyek sok barátot vonzottak a házban. De kreativitásával és lenyűgöző technológiai merészségével párhuzamosan növekedett a hite is. "És ha belegondolok, hogy én már szinte csak a közösségért és a házasság megerősítéséért jártam templomba - mondja Antonia asszony -, ezen a ponton úgy éreztem, hogy önvizsgálatot kell tartanom és meg kellett tanulnom követni őt."
Carlo minden nap járt szentmisére, imádkozta a rózsafüzért, de ugyanakkor tanult, segített a barátainak, focizott ("Nagyon szeretett focizni, de nem volt jó, és tudta ezt"), algoritmusokat gyártott a számítógépen, önkéntes munkát végzett a hajléktalanok között és a népkonyhán, és hittant tanított a gyerekeknek. "Azt mondta, hogy mindenki eredetinek született, de sokan úgy halnak meg, mint a fénymásolatok" - emlékszik az anya.
Carlo temetésén hatalmas tömeg volt, még a templom előtt is tolongtak az emberek, mindenki, akivel útjai során megállt, hogy beszélgessen.
Két hónappal a halála előtt, amikor még nem tudta elképzelni a betegséget, felvett egy videót, amit a szülők csak hosszú idő után találtak meg, és amelyben mosolyogva azt mondta, hogy kész meghalni, és kérte, hogy temessék el Assisiben, mert a hely nagyon vonzotta őt. Vágyát teljesítették.
A boldoggá avatási eljárás második szakaszában meg kell vizsgálni életének azon mozzanatait (jelenleg még titkosak), amelyeket csodáknak lehet tekinteni, hiszen ez az egyik feltétele annak, hogy boldoggá nyilvánítsák.
Az internetnek van már védőszentje: Szevillai Szent Izidor, az első enciklopédia szerzője, a keresőmotorok előfutára, és ezért nevezte ki II. János Pál a világháló védőszentjének. De Monsignore Viganò habozás nélkül kijelentette: "Ebben az esetben egy olyan személy előtt állunk, aki teljes egészében a világháló és a digitális kor gyermeke volt."
milano.corriere.it/Szaléziak.HU