Főoldal / Szalézi világ / A nácizmus szalézi vértanúi
A nácizmus szalézi vértanúi
2021-01-27 Szerda | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
megemlékezés • áldozat •
Január 27-én ünneplik a holokauszt nemzetközi emléknapját, amikor a világon mindenütt megemlékeznek a népirtás áldozatairól, a körülbelül 6 millió emberről, aki már soha nem térhetett vissza az életbe. Az áldozatok milliói között katolikus papok és számtalan szalézi is van.
Akikről a szaléziak közül ezen a napon megemlékezünk:
Boldog Joseph (Jozef) Kowalski, akit 11 társával 1941. május 23-án tartóztattak le. Auschwitzban a 17350-es sorszámot kapta. 1942-ben, mivel megtagadta, hogy rátaposson a rózsafüzérre, fárasztó munkának vetették alá, majd megkínozták és megölték.
Isten szolgái Jan Świerc szalézi atya és 7 társa - akik Krakkó Tartományhoz tartoztak és Auschwitzban vértanúhalált haltak: P. Jan Świerc, P. Ignacy Antonowicz, P. Ignacy Dobiasz, P. Karol Golda, P. Frisziszek Harazim, P. Ludwik Mroczek, P. Wlodzimierz Szembek és P. Kazimierz Wojciechowski.
P. Franciszek Miska, a piłai Szent Adalbert Szalézi Tartományból, szakiskolai katekéta, rektor, katonai lelkész, akit a dachaui koncentrációs táborban internálták, ahol bántalmaztak és megkínoztak. 1942. május 30-án halt meg.
Boldog Keşy Ferenc laikus és 4 társa, vértanúk. Az oratórium animátorai voltak, rajongtak a zene, a színház és a sport iránt, katekézissel foglalkoztak és intenzív szellemi élet egyesítette őket. 1940 szeptemberében letartóztatták őket, azzal vádolták meg, hogy illegális szervezethez tartoznak. Rendes tárgyalás és a védekezés lehetősége nélkül, hősi példát adtak a hitre és a keresztény életre. Megbocsátottak hóhérjaiknak az evangélium legőszintébb szelleme szerint.
A szaléziak között vannak olyanok is, akik elnyerték a „Világ Igaza” címet. Ezzel a kifejezéssel azokat nem zsidókat jelölik, akik hősiesen kiálltak akár egyetlen zsidó megmentéséért is. Ő Tiszteletreméltó Joseph August Arribat, aki a második világháború alatt nem habozott vendégül látni zsidó családokat és fiatal zsidókat
A magyar szaléziak között is voltak olyanok, akik az életüket kockáztatva mentették a zsidókat. P. Kiss Mihály óbudai szalézi igazgató 1944-45-ben írt naplójában olvashatunk erről. Ádám László atya Magyarország német megszállása idején az akkor még Rákospalotához tartozó Clarisseum igazgatója volt, ahol bátran küzdött az emberi jogokért, kiállt az üldözöttek mellett, mentette a zsidókat, támogatta őket, sokszor szót emelt az érdekükben, és ezért bizony nem egyszer az életével játszott, 1999-ben Jad Vasem kitüntetésben részesült. Ide soroljuk Antal János egykori szalézi tartományfőnököt is, aki 1992-ben részesült Jad Vasem kitüntetésben.
ANS/Szaléziak.HU