Főoldal / Magyar Tartomány / A rendfőnök 2024. évi strennájához készült videó magyar szöveggel
A rendfőnök 2024. évi strennájához készült videó magyar szöveggel
2024-01-29 Hétfő | #Magyar Tartomány
Elkészült, és már megtekinthető a Magyar Szalézi Tartomány YouTube csatornáján a rendfőnök 2024. évi strennájához készült videó magyar föliratozással is.
Az olasz IME szalézi tartomány IME Communications kommunikációs irodája által gyönyörűen elkészített strenna-videó rávilágít különféle helyzetekre, amelyekben a fiatalok álmai szertefoszlanak és rabságba süllyednek, és arra, hogyan kell haladnunk, hogy mindenkit felszabadítsunk és neveljünk, hogy megvalósítsuk Isten álmát, melyet mindannyiunknak szánt.
Don Bosco kilencéves kori álmában a fiúk rendkívül valóságosak. Ők azok a fiúk, akikkel ebben a 200 évben találkoztunk és még találkozni fogunk. Vannak történeteik, vannak problémáik, ellentmondások halmaza. János álmában hívást kap, egy nehéz hívást, amely szembesíti őt társai problémáival. És a mi álmunk szembesít minket korunk fiataljainak problémáival. Az álomban szereplő „nem veréssel” kihívást jelent számunkra, és még inkább szükségessé teszi, hogy kimozduljunk, és találkozzunk a fiúkkal és lányokkal.
Ki kell állnunk mellettük, mert a gyűlölet és az erőszak tovább növekszik. Világunk egyre erőszakosabbá válik, és nekünk, pedagógusoknak alternatívát kell jelentenünk.
Mennyi erőszakot látunk nap mint nap a fiataljaink körében: internetes zaklatás - olyan kihívásokkal, amelyekkel a kiskamaszok és a tizenévesek a határaikat feszegetik, mintha az élet egy játék lenne. De az életben nincs „újraindítás”, miután a játék véget ért, és rajtunk múlik, hogy ezt megértessük velük. És újfent a verbális erőszak azokkal szemben, akik mások, azokkal szemben, akik nem felelnek meg bizonyos szépségnormáknak, azokkal szemben, akiknek fizikai problémáik vannak vagy más a bőrszínük.
Mi, a Szalézi Család, arra vagyunk hivatottak, hogy beavatkozzunk, Isten hívott minket és Tanítónőt adott nekünk, hogy ezt megtegyük. Egy anyát, aki kézen fog minket, és azt mondja nekünk: „Nézz!” Nekünk, a Szalézi Családnak tudnunk kell, hogyan kell úgy nézni, mint János. Amikor nem látjuk a fiatalok által megélt helyzeteket, még a legbékésebbekét is, azokét, akiknek látszólag nincsenek problémáik, de akik nap mint nap szembesülnek azzal a nehézséggel, hogy megvalósítsák álmaikat. És amikor nem olyannak látjuk őket, amilyenek (akár a leghitelesebb és legszebb formájukban, akár a legtragikusabb és legfájdalmasabb formában)... Mindezekben a helyzetekben nem válaszolunk a hívásra. Kétszáz év után, a mi időnkben, a mi álmunkban kell néznünk... Néznünk kell, hogy az örökkévalóságot építsük.
„Tanulj!” Ez a második szó, amit a tanítónő az álomban mond nekünk. Tanulnunk kell, meg kell próbálnunk megérteni, meg kell ismernünk. Így alázatosak, erősek és tettrekészek leszünk, hogy szembenézzünk az élet minden nehézségével. Tanulni azt jelenti, hogy erősnek lenni, de itt nem fizikai erőről van szó: ez az erő a rugalmasság (vagyis az a képesség, hogy nem csüggedünk, nem eresztjük le a karunkat annak jeléül, hogy semmit sem lehet tenni). A tanulás azt jelenti, hogy tanulmányozzuk korunk gonoszságát, de azt is, hogy megtanuljuk a nevelés módszerét. A módszer pedig teljes egészében benne van a kilencéves kori álomban: jóság, tisztelet, türelem.
A fiatalokat sokszor befolyásolják mások álmai, amelyek gyakran a rémálmaikká válnak: a szülők, a barátok vagy a társadalom feltételrendszere. Ez pedig olyan bizalmatlanságot vált ki belőlük, amely blokkolja őket: nem beszélnek erről senkivel, és még ha nem is esnek függőségekbe, álmok nélkül élnek, meg vannak győződve arról, hogy soha nem elegendőek, hogy ebben a társadalomban az előrejutáshoz kompromisszumokat kell kötni, hogy a jövő nem létezik, csak a jelen létezik. Ezért van szükség arra, hogy magukkal a fiatalokkal együtt fedezzük fel az álmaikat, annak tudatában, hogy Istennek mindannyiunk számára van egy álma, egy átgondolt terve, amelyet maga Isten szabott ránk.
Választani, álmodni, dönteni... ezek mind olyan dolgok, amelyek felelősségvállalással járnak. És mindez ijesztő. De a bibliai szövegeken belül a legtöbbször visszatérő kifejezések között mindenképpen ott van a „ne félj”. Isten azt mondja nekünk, hogy „ne féljetek”, II. János Pál azt szokta ismételgetni a fiataloknak, hogy "Ne féljetek!" És én azt mondom neked, fiatal, ne érezd magad alkalmatlannak - ez a te álmod.
Az utolsó dolog, amit a tanítónő mond nekünk, hogy „legyetek türelmesek”: adjatok mindennek időt, adjatok időt Istennek. A döntéseiddel irányíthatsz, vezethetsz, befolyásolhatsz, de Isten az, aki mindent megtesz. És azzal szemben, ami tehetetlenné tesz minket, türelmesnek kell lennünk, és meg kell tennünk mindent, ami az erőnkből telik. Például soha ne forduljunk el, ne hagyjuk figyelmen kívül a világ problémáit. A „tedd magad alázatossá, erőssé és tettrekésszé” kifejezés, amelyre már utaltunk, szintén segít, hogy legyőzzük a kísértést arra, hogy könnyen feladjuk hivatásunkat, vagy passzívan várjuk, hogy minden magától történjen. Ezt a veszélyt erővel kell elhárítani és lefegyverezni azok alázatával, akik tisztában vannak korlátaikkal, de azt is tudják, hogy számíthatnak Isten állandó jelenlétére.
Olyan álmokkal szembesülünk, amelyek nem álmok. Isten sokféleképpen szól hozzánk, nagy dolgokat művel „egyszerű eszközökkel”, a hittel elfogadott, türelemmel elmélyített, szeretettel bensővé tett, bizalommal követett Igén keresztül.
Olyan álmokkal szembesülünk, amelyek nem álmok. Isten sokféleképpen szól hozzánk, nagy dolgokat művel „egyszerű eszközökkel”, a hittel elfogadott, türelemmel elmélyített, szeretettel bensővé tett, bizalommal követett Igén keresztül.
Szembenézhetünk mindennel, ahogy Don Bosco tette, lépésről lépésre, a feltámadt Úrba és Máriába, a Keresztények Segítőjébe vetett bizalommal és reménnyel. Nem vagyunk egyedül, soha nem leszünk egyedül, mert szükségünk van másokra, hogy felépítsük magunkat és álmainkat. Bízzunk és hagyatkozzunk rá, találjuk meg a mi „tanítónőnket”.
Az álom nem ér véget, a jövő nem ér véget. A tegnap álma, a ma álma, az örökkévalóság álma. Minden álmunk Isten álma lesz. Együtt, a mi munkaterületünk itt kezdődik.
Itt az ideje, hogy elinduljunk, itt az ideje, hogy álmodjunk, hogy a fiatalokkal kezdve átalakítsuk a világot. Itt az ideje, hogy építsük az örökkévalóságot...