Főoldal / Szalézi világ / A spanyol polgárháború szalézi vértanúira emlékezünk
A spanyol polgárháború szalézi vértanúira emlékezünk
2020-09-22 Kedd | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Szeptember 22-én 95 spanyol szalézi vértanúról emlékezik meg a Szalézi Család, akiket 2001 és 2007 között avattak boldoggá két csoportban. A római martirológium számos alkalommal utal püspökökre, papokra, szerzetesekre és laikus hívőkre, nőkre és férfiakra, akiket az egyház elleni spanyol üldözés során "dicsőséges vértanúság koronázott", "megérdemelten vitték a győzelem pálmaágát Isten elé, örök házasságot kötve Krisztussal, a Vőlegénnyel", megszerezve "a dicsőség koronáját azért, mert tanúságot tettek Krisztusról ". Ezek a kifejezések felidézik a szalézi vértanúk emlékét is.
1936. július 18-án polgárháború tört ki Spanyolországban, vallási üldöztetés kíséretében. A világi hívőket, szerzeteseket és papokat börtönbe vetették és meggyilkolták hitük miatt; a Szalézi Családnak 95 ilyen tagja van, közülük 39 pap, 22 papnövendék, 24 szerzetes testvér, 2 Segítő Szűz Mária Leánya, 4 szalézi munkatárs, 3 szalézi jelölt és 1 világi munkatárs. Mindannyian életüket adták hitükért, Krisztusért 1936 júliusa és 1938 áprilisa között.
A vértanúság elismerését két csoportban végezték: a valenciai csoport - 32 vértanú - Don Giuseppe Calasanz Marqués († 1936. július 29.) vezetésével, akiket 2001. március 11-én avattak boldoggá Rómában; valamint a sevillai és madridi csoport - 63 vértanú - Don Enrico Sáiz Aparicio vezetésével, aki felajánlotta életét cserébe azoknak a fiataloknak az életéért, akiket a Gondviselés rábízott. ezt a csoportot 2007. október 28-án avattak boldoggá a Szent Péter-téren, a spanyolországi üldöztetés 498 mártírja között. Mindnyájan ártatlan áldozatok, akiket bebörtönöztek, kínoztak, igazságtalan pereket folytattak le ellenük, megalázták őket és leírhatatlan kínoknak vetették őket alá. Meghaltak, példát mutatva keresztény hitükről és hűségükről a szalézi hivatáshoz, az Istenbe vetett bizalom és a gyilkosok iránti megbocsátás érzéseivel.
Mára közel ezer spanyol mártírt avattak boldoggá vagy szentté, és mintegy kétezer eljárás van folyamatban. Sok kritikát fogalmaztak meg azzal kapcsolatban, hogy a kanonizációk nem elég megalapozottak, és gyakran nehéz kideríteni, hogy az adott személy milyen szerepet vállalt a politikai küzdelmekben. Szent II. János Pál pápa azonban rámutatott: akiket oltárra emelnek, nem vettek részt semmilyen fegyveres vagy ideológiai harcban, és kizárólag a vallásuk miatt ölték meg őket. A spanyol katolikus egyház adatai szerint ebben az időszakban az egyháznak mintegy tízezer tagja esett áldozatul a megtorlásoknak és gyilkosságoknak.
Szent II. János Pál pápa 2001. március 11-én a római Szent Péter téren a spanyol polgárháború 233 vértanúját avatta boldoggá. Közöttük volt a Szalézi Család 32 tagja: 29 szerzetes egy szalézi világi munkatárs és két szalézi nővér is. A boldoggá avatási szertartáson a Szentatya a vértanúk üzenetéről beszélt és emlékük őrzésére buzdította a híveket.
„Kedves testvéreim – hangsúlyozta – számtalanszor emlékeztettelek már benneteket, mennyire fontos a vértanúk tisztelete és emlékük őrzése. Nem engedhetjük, hogy tanúságtételük feledésbe menjen. Ők a leghitelesebb tanúi annak a hitnek, amely képes emberi arcot adni a legembertelenebb halálnak és a legborzalmasabb szenvedések között is felragyog szépsége. Fontos ezért, hogy a helyi Egyházak tegyenek meg minden tőlük telhetőt, hogy ne merüljön feledésbe azok emléke, akik vértanúként adták életüket hitükért.”
Pierluigi Cameroni/Szaléziak.HU