Főoldal / Szalézi világ / A víz világnapja: „A víz érték! Becsüld meg!”
A víz világnapja: „A víz érték! Becsüld meg!”
2021-03-22 Hétfő | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Március 22-ét 1993-ban nevezték ki a víz világnapjának. Célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére és arra a 2,2 milliárd emberre, akik nem jutnak hozzá tiszta vízhez.
Az ENSZ közgyűlése által 2015-ben elfogadott Fenntartható fejlesztési célok 6. pontja azt a célkitűzést foglalja magában, hogy 2030-ig mindenki számára biztosítani kell a Földön a hozzáférést az egészséges ivóvízhez. Ez a célkitűzés közvetve aláhúzza azt a tényt, hogy a víz témája a nyomor elleni küzdelem egyik kulcsfontosságú kérdése. E cél elérése érdekében a társadalom minden tagjának konkrét intézkedéseket kell tennie a megőrzés megőrzése érdekében. A víz értékes erőforrásunk, és azon dolgozunk, hogy a megfelelő higiénés körülmények világszerte lehetségesek legyenek. A szaléziak pedig mindent megtesznek, hogy ezt elérjék.
A víz világnapjának idei témája „A víz érték! Becsüld meg!” és arról szól, hogy a víz mit jelent a mindennapi emberek számára, annak értékéről az életükben, és arról a gondolataikról, hogy miként lehetne jobban megvédeni ezt a létfontosságú erőforrást. A víz többdimenziós fontosságának és értékének átfogó megértésére van szükség, ha meg akarjuk őrizni ezt az alapvető erőforrást saját felhasználásunkra, és megőrizzük a jövő generációi számára. És még akkor is, ha egyesek a víz értékét csak értékesítendő árucikknek tekintik, életünk szinte minden vonatkozásában óriási és összetett értékkel bír.
Mégis, ma a lakosság fele nem rendelkezik azzal az alapvető lehetőséggel, hogy szappannal és vízzel mosson kezet, és nincs WC-je. Ez a 21. században elfogadhatatlan helyzet évente kétmillió gyermek halálát okozza hasmenés miatt, aminek oka a nem biztonságos víz.
Más statisztikák azt mutatják, hogy az a víz, amelyet az ember egy nap alatt elfogyaszt Európában, megegyezik azzal a vízzel, amelyhez Etiópiában három család jut hozzá egy egész héten át. Továbbá: az az idő, amit egy európai lány iskolában tölt el, megegyezik azzal az idővel, amelyet sok helyen Afrikában, Amerikában és Ázsiában egy kiskorú azzal tölt el, hogy vizet vigyen a családjának.
Ezzel a helyzettel szemben a szaléziak széles körben elkötelezettek az élethez szükséges alapvető javakhoz vagy erőforrásokhoz való hozzáférés javítása iránt. Valójában a koronavírus leküzdésére szolgáló szalézi projektek 25%-ának az elmúlt évben kapcsolódnia kellett a vízhez való hozzáféréshez és a megfelelő higiénés körülményekhez.
Csak az elmúlt évben például több mint 254 000 ember jutott vízhez és megfelelő higiéniai berendezésekhez a madridi „Misiones Salesianas”, a szalézi missziós iroda madridi projektjeinek köszönhetően olyan országokban, mint Namíbia, Haiti, Tanzánia , Togo, Kolumbia és a Kongói Köztársaság ...
És a madridi szalézi missziós iroda arról is beszámol, hogy az elmúlt két évtizedben több mint száz kapcsolódó projektet dolgoztak ki, amelyekből több mint négymillió ember profitált a teljes 2,6 millió eurós beruházásnak köszönhetően.
Sőt, például Malawiban a szalézi missziók „Tiszta víz kezdeményezés” támogatásának köszönhetően a „Nkhotakotai Don Bosco Középiskola” most egy második fúrólyukkal is rendelkezik, amely tiszta, friss vizet biztosít a hallgatók és az alkalmazottak számára.
A Don Bosco Gimnázium közvetlen válaszként indult Nkhotakota délnyugati részén a fiatalok szükséges oktatására. Az iskola 88 tanulóval és hat tanárral indult. Ma a Don Bosco Gimnáziumban négy évfolyamon 378 hallgató tanul, akiket 20 tanár oktat. A diákok több mint fele a helyi közösségből származik, de az iskola 160 hallgatót igazgat. "Az iskola legnagyobb kihívása a rendszeres vízellátás krónikus hiánya volt, mind bentlakó, mind nappali tanulóink számára" - mondta J. Czerwinski atya, a szalézi közösség igazgatója. „Bár az iskola egy nagy tó közelében van, és csatlakozik a városi vízforráshoz, mégis minden nap akut vízhiány volt. A városi vízellátás nagyon rendszertelen és megbízhatatlan. Ez problémákat okozott tanulóinknak, beleértve a megfelelő higiénia hiányát, az egészségre való veszélyt, valamint a főzéshez és iváshoz szükséges víz hiányát. Most a hallgatók és a közösség elegendő mennyiségű vízzel rendelkezik. Ez közvetlenül pozitívan befolyásolja oktatási környezetüket .”
A szalézi missziók által biztosított alapítványi javakat a „Tiszta víz kezdeményezés” során kutak fúrására, ásására, vízszivattyú és napelemek telepítésére, valamint víztartály építésére használták fel Nkhotakotában, Malawiban.
ANS-Róma/Szaléziak.HU