Amerika - Stanley Francis Rother, az első amerikai vértanú
2017-09-29 Péntek | #Egyház | ARCHIVÁLT
Szeptember 24-én, vasárnap az Egyesült Államokban az egyház boldoggá avatta Stanley Francis Rother atyát, aki Guatemalában tevékenykedett misszionáriusként, amikor 1981-ben 46 évesen a hit elleni gyűlöletből megölték.
Stanley Francis Rother Oklahoma Cityben született 1935-ben, földműves családban. Nagy örömmel végzett kétkezi munkát, amivel a szemináriumban töltött évei alatt is szolgált másokat. Angelo Amato bíboros úgy fogalmazott: mindenki rajongott érte, mert készen állt a szolgálatra és az együttműködésre. Tettrekészség, józan ész, hitelesség, mély imaélet és a lelkek iránti odaadás jellemezte fiatalkorában. A papszentelésére választott egyik szentképen ez olvasható: „Megáldani, megkeresztelni, áldozatot vállalni, prédikálni”. A másik szentképen pedig Szent Ágoston szavait találjuk: „Saját javamra keresztény vagyok, mások javára pap.”
1963-ban szentelték pappá, majd az Amerikai Egyesült Államokban szolgált plébániákon. Megszólította őt a pápa felhívása, amelyben az amerikai egyházhoz fordult, hogy küldjön misszionáriusokat Közép-Amerikába. Stan atya – ahogy gyakran szólították – 1968-ban indult misszióba a guatemalai Santiago Atitlánba, a tz’utujil nép közé, akik a maják leszármazottai.
Egy helyi családhoz költözött, hogy megtanulja az őslakosok nyelvét. Lefordította nekik az Újszövetséget és a szentmise szövegeit is. Szolgálata során ezreket keresztelt meg, több száz esküvőt és elsőáldozást vezetett. Az őslakosok oldalán állt, amikor 1976-ban erős földrengés sújtotta a vidéket: segítséget vitt, és mentette a sebesülteket a romok alól. Az évek során mezőgazdasági szövetkezetet is létrehozott, kórházat nyitott és rádiót indított, írni és olvasni tanította az itt élőket. Nagy tisztelettel és szeretettel fordult az őslakosok felé, és ők ezt viszonozva gyermeki szeretettel és rajongással tekintettek rá – tette hozzá Amato bíboros.
Határozottan fellépett Efraín Ríos Montt tábornok rezsimje ellen, akit 2013-ban elítéltek az emberiesség ellen elkövetett bűntettekért, valamint 1771 őslakos – akiknek közel fele gyermek volt – meggyilkolásáért. Stan atya segítette a meggyilkoltak özvegyeit és gyermekeit, és felszólalt az őslakosok védelmében. Kiállásáért a halálbrigádok célpontjává vált. A fenyegetetések és a zaklatások miatt úgy döntött, hazatér az Egyesült Államokba, azonban néhány hónap után elhatározta, visszautazik Guatemalába. 1981. július 28-án, 46 éves korában fegyveresek rátámadtak az otthonában, és meggyilkolták. Amint elterjedt a hír, hogy életét vesztette, ezrek gyűltek össze és imádkoztak a plébánián. Az őslakosok elérték, hogy szeretett lelkipásztoruk szívét ott temessék el.
A Szentek Ügyeinek Kongregációja prefektusa úgy fogalmazott: Rother atya Krisztus tökéletes tanítványa volt. Jót tett, a nép körében békét és kiengesztelődést hirdetett. Nemes szívű és önfeláldozó ember volt, irgalmas a bűnösökkel. Sok időt töltött a gyóntatófülkében, hogy meghallgassa a bűnösöket. Mindig rendelkezésére állt a szegényeknek, és nagylelkű volt velük. Elvitte a kórházba a betegeket, gyógyszert szerzett számukra, és pénzt a kezelésekre. Gondoskodott az egyedülálló idősekről. Az evangélium iskolájában növekedve ellenségeiben is embertársakat látott. Nem gyűlölködött, szeretett. Nem pusztított, hanem épített. Ez az ő értékes öröksége, amelyet az Egyházra és az emberiségre hagyott.
Ferenc pápa 2016 decemberében hivatalosan vértanúnak nyilvánította Stanley Francis Rother atyát. Liturgikus emléknapjává július 28-át jelölték ki.
Vatikáni Rádió/Szaléziak.HU