Főoldal / Szalézi világ / Annecy - A keresztre szegezett mosolygó Jézus – Európa Terv missziós találkozó
Annecy - A keresztre szegezett mosolygó Jézus – Európa Terv missziós találkozó
2020-03-01 Vasárnap | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Háromnapos találkozót szerveztek a franciaországi Annecy-ben az Európa Terv misszionáriusai részére, hogy fokozatosan léphessenek be Szalézi Szent Ferenc lelkipásztori buzgóságába. 34-en voltak a résztvevők, közöttük Derossi Raja atya és Emmanuel Ilodigwe misszionáriusok Magyarországról.
A találkozó legelején az egyetemes missziós tanácsos bejelentette, hogy nem csupán a missziós találkozó sikeréért imádkozik, hanem a misszionárius „szíve” buzgóságáért. A három nap három fontos találkozási alkalmakat nyújtott: elsősorban az Istennel, másodsorban egymással, harmadsorban Szalézi szent Ferenccel.
A misszionáriusok a megérkezésük után megadták a méltó módját, hogy megosszák mindenkivel, honnan és milyen missziós tapasztalattal érkeztek, azaz nem indultak el azonnal a Szalézi Szent Ferenchez kapcsolódó különböző helyekre. Elegendő időt szántak arra, hogy meséljenek misszionárius életük szépségéről és kihívásairól. Az egyetemes missziós tanácsos vette észre, hogy a misszionáriusok megosztásai mind szó szerint tanúságtételek voltak, és egyénien megfogalmazott hitvallásként értékelte a misszionáriusok beszámolóját. Jézust idézte: „A szenvedésből engedelmességet tanult.” (Zsid 5,8) Tehát nincs fejlődés szenvedés nélkül. A krízis fejlődést szül, ahogyan nincsen születés fájdalom nélkül.
Eunan McDonnell ír szalézi tartományfőnök atya, Szalézi Szent Ferenc szakértő arra szólított fel bennünket, hogy tanuljunk meg „hallgatni”. A szentírás Sámueljét idézte: „Szólj, Uram, mert hallja a te szolgád.” Gyakran hajlamosak vagyunk így imádkozni: „Beszélek, Uram, hallgass.” Isten különböző módokon szól hozzánk: a természeten keresztül, egymás révén, a Szentírás által. Isten mindig tevékeny, jelen van. Nem szabad csalódást éreznünk, ha szekularizált helyzetet látunk. Isten jelen van ebben a valóságban is. Csak legyen képességünk felismerni az Ő jelenlétét a szekularizációban is. A szekularizáció nem Isten hiánya, hanem Isten jelenlétét nem ismerjük fel a szekularizációban. Szalézi szent Ferenc létfontosságúnak tartotta a napi elmélkedést és a lelkiismeret vizsgálatot. Eunan atya szerint: amikor sok a lelkipásztori munkánk, azzal spórolunk időt, hogy elhagyjuk a reggeli elmélkedést. Szalézi Szent Ferenc ezt mondja: Ha sok a dolgod, akkor többet kell imádkoznod.
Az imádságban meg kell tanulnunk a tisztánlátás művészetét. Életed eseményeiből mit tanulhatsz? Mit látsz? Mit hallasz? Mi zavar téged? Kié a szíved-lelked? Istené? A szalézi lelkiség a szív lelkisége. Ha Istené a szíved, akkor minden a helyén lesz. „Szeresd Uradat, Istenedet teljes szívedből, teljes lelkedből és teljes elmédből.” (Mt 22,37)
Szalézi Szent Ferenc nagyon szerette a csendes tó és sugárzó nap látványát. A tó vizén akkor tükröződik tisztán a sugárzó nap, amikor nem hullámzik a víz - ugyanilyen a lelkünk is. Ha nyugtalan a lelkünk, nem tudunk imádkozni, a lelki vezetőnk segítségével szerezhetjük vissza a lelki békénket. A lelki nyugalmat segítheti az optimizmus és öröm. WWW ( angolul: What Went Well - mi ment jól). Azon kell gyakran elgondolkodnunk, főleg elmélkedésünkben, mi ment jól. A gondolatokra kell figyelnünk, honnan érkeznek és hová vezetnek. A gondolatok formálják gondolkodásunkat, gondolkodásunk majd a szavainkat, a szavaink viszont cselekedeteinket, a tetteink a személyiségünket alkotják. Ezért kell harcolnunk a jó gondolatokért. Sohasem szabad feladnunk.
A szaléziaknak nem szabad elfelejteniük, hogy ők az élő evangélium a fiatalok részére, mert a fiatalok és a gyerekek a szaléziak révén találkozhatnak a szerető és jóságos Istennel. Tehát a szaléziak legyenek jószívűek. Mint tudjuk, a Szűzanya irgalmas szíve abban nyilvánult meg, hogy áldott állapotában is sietett segíteni rokonának, Erzsébetnek, az angyali üdvözlet után. Ezért is adták a Vizitációs nevet a nővérek rendjének, amelyet Szalézi szent Ferenc alapított, mivel nem elég, hogy Isten meglátogatja őket, ők is látogassák meg a szegényeket és rászorulókat. Ez volt az első szerzetesrend, amely olyanokat fogadott rendtagként, akik testileg sérültek voltak. Szalézi Szent Ferenc mint alapító ezt mondta: a vizitációs nővérek inkább óvják meg magukat a lelki sérelemtől, a többi nem számit.
Jól tudjuk, hogy sok más szerzetesrend van, amely szegény fiatalokkal foglalkozik, nevel és evangelizál. Tehát nem csupán az az identitásunk, hogy „mit csinálunk”, hanem „kik vagyunk”. „Don Bosco - Szalézi Szent Ferenc jóságától és buzgóságától ihletve - a szaléziak nevet adta nekünk és életprogramot jelölt meg számunkra ebben a jelmondatban: Da mihi animas, caetera tolle. Lelkeket adj nekem, Uram, a többit vedd el.”
Bosco János kilencéves korában látott álma Szalézi Szent Ferenc lelkületéhez kapcsolódik: „Legyél alázatos, erős és állhatatos”; „Légy a barátja a gyerekeknek, és vezesd a jóra őket, de nem ütleggel, hanem szelíden, szeretettel”. Szalézi Szent Ferenc lelkülete viszont Jézus személyéhez vezet, aki ezt mondta: „tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű” (Mt 11, 29). Így a Don Bosco Szaléziaknak a következők lehetnének a motívumai: Jézus szent szíve (a szelídség motívuma) és Jézus, a jó pásztor (a gondoskodó szeretet motívuma). Tehát a Don Bosco Szalézi nem tud közösségben élni a szelídség nélkül.
A szelídség ellentéte a düh, amely elkeseredett támadásban nyilvánul meg. Ezért is fontos a negatív gondolatok kiküszöbölése. Sokszor úgy tűnik, mintha igazság rejlene a dühben. Ezért a düh lehet védekező eszköz. A düh korlátozza a teljes, objektív igazság megnyilvánulását. Ha nem hibáztatunk senkit, akkor a szelídségben fejlődünk. Hogyan kezeljük düheinket? A szalézi módszer nem más, mint a jóság és szelídség orvossága. Szalézi szent Ferenc azt szokta mondani, hogy nincs olyan dühös ember, aki azt állítja, hogy neki nincs igaza. Tehát ha dühös valaki, az gyakran gőgös is. Ezért mondta a halálos ágyán Szalézi Szent Ferenc: alázatosság, alázatosság, alázatosság. Törjük meg a dühünket úgy, hogy mutassunk jóságot azok iránt, akikre haragszunk. Csak imádságban tudunk jóságot és szelíd szeretetet nyerni. Sokat kell dolgoznunk is érte. Ha van olyan a szalézi közösségben, akivel nagyon nehéz együtt élni, úgy kell tekintenünk rá, mint Isten ajándékára, hogy gyakorolhatjuk a szelídséget és szeretetet iránta. A szalézi közösségekben a széthúzás szellemének fő oka a másik kibeszélése. Ezért inkább beszélgessünk a rendtársainkkal, mint róluk beszélnénk.
Annecy-ben Chantal Szent Johanna szobájában láttunk olyan Jézust, aki a kereszten mosolygott ránk, amikor térdeltünk előtte. A nagyböjti időben imádkozzunk többet, tanuljuk meg a keresztre szegezett Jézustól az ellenség szelíd szeretetét és az alázatosságot.
De Rossi Raja SDB/Szaléziak.HU