Főoldal / Szalézi világ / Az ADMA megalapításának 150. évfordulója
Az ADMA megalapításának 150. évfordulója
2019-04-18 Csütörtök | #Szalézi világ | ARCHIVÁLT
Bosco Szent János a Szentlélek ihletésére, válaszolva az idők sürgető jeleire, különböző apostoli erőket hívott életre, amelyek különböző módon, de ugyanazzal a céllal tevékenykedtek a fiatalok, a társadalom peremére szorultak, a legszegényebbek javára. 1869. április 18-án megalapította Valdoccóban a Segítő Szűz Mária Egyesületet (Associazione di Maria Ausiliatrice = ADMA), amely ma a maga mintegy százezres tagságával a Szalézi Család egyik legnépesebb ága.
Don Boscónak valóságos szívügye volt a Segítő Szűz Mária tisztelete, már csak azért is, hogy kimutassa háláját az égi Anya iránt, aki oly sok kiváló kegyelemben részesítette őt. Ezért 1869. április 18-án megalapította Valdoccóban a Boldogságos Szűz iránti tisztelet és áhítat előmozdítására a Segítő Szűz Mária tisztelőinek társulatát, azzal a szándékkal, hogy „támogassák az Oltáriszentség tiszteletét és odaadással forduljanak Mária, a Keresztények Segítsége felé”.
Az ADMA megalakulása
A társulatot Riccardi érsek hagyta jóvá, IX. Piusz pápa pedig már eleve sok búcsúban részesítette, majd később főtestvérületi rangra emelte.
1988-ban, Don Bosco halálának centenáriumi évében a csoport megújult, mint Segítő Szűz Mária Egyesület (Associazione di Maria Ausiliatrice = ADMA) és egy évvel később hivatalosan elismerték, mint a Szalézi Család egyik csoportját. Jelentős elismerést kapott a szaléziaktól a 24. Egyetemes Káptalanon (1996), ami-kor kimondták: „Don Bosco életre hívta a Segítő Szűz Mária Egyesületet, amelynek kötelezettségvállalásai könnyen teljesíthetők az egyszerű emberek számára is, bevonva ezzel őket a Szalézi Társaság lelkiségébe és küldetésébe.”
Az ADMA lényege
A Segítő Szűz Mária Egyesület tagjai számára Máriára támaszkodni azt jelenti: „evangéliumi hozzáállással megélni a hétköznapi lelkiséget, különös hálával fordulva Isten felé azon csodákért, amelyeket folyamatosan végbevisz, hűségesen a nehézségek során és a kereszten is, Mária példája nyomán”. Az ADMA lel-kiségét jellemzi, hogy állandóan Máriára támaszkodnak. Don Bosco az ADMA tagjaitól nem csak az életszentséget és az imádságot kívánja meg, hanem a konkrét elkötelezettséget is az apostolkodás terén. Az ő szemében az igazi tisztelet az „utánzás”. Így a Segítő Szűz Mária tisztelete Mária életének utánzását, Fiának odaadó szeretetét jelenti, ahogy gondját viseli minden gyermekének – akiket Jézus neki a kereszten átadott –, továbbá azoknak is, akikkel együtt volt az Utolsó vacsora termében.
A szalézi lelkiség stílusjegyei szerint ez a „hagyományos” tisztelet erős apostoli ismertetőjegyet vesz fel, amikor Mária „segítségére” siet a keresztényeknek, főleg ha a hitük veszélyben forog.
Előmozdítani az ADMÁ-t, azt jelenti, hogy felkínálni egy egyszerű és gyakorlatias utat a megszentelődésre és az apostolkodásra, előmozdítani a Segítő Szűz Mária tiszteletét, valamint az ő Jézus és az Egyház iránt elkötelezett életének az utánzását.
Az ADMA lelkiségét tehát jellemzi, hogy állandóan Máriára tekintenek. Fel-adatuk, hogy részt vegyenek a plébániák életében, terjesszék a szalézi karizma máriás dimenzióját, segítsék a fiatal párokat és családokat, bevonják a fiatalokat ebbe a spirituális útba és nevelésbe, bemutatva nekik Máriának és az Egyháznak az anyai arcát, imádságukkal elő-mozdítsák a papi, szerzetesi és világi hivatásokat, különös tekintettel a szaléziakra.
Az ADMA jelenléte egyfajta „szalézi” minősítő eleme a plébániai lelkipásztorkodásnak.
Különös jelentősége van, hogy az alapítás 150. évfordulója egybeesik a nagycsütörtökkel, hangsúlyozva, hogy az Eucharisztia és a Segítő Szűz Mária tisztelete az egyesület szellemiségének és életének alapja. Az alapítás 150. évfordulójára megemlékeznek a torinói Segítő Szűz Mária-bazilikában, valamint a mintegy 800 helyi csoportban szerte a világon.
Szaléziak.HU