Az Egyház jövője a metaverzumban
2023-09-17 Vasárnap | #Aktuális | ARCHIVÁLT
kommunikáció • internet •
Mi a jövője az Egyháznak a metaverzumban? Maciej Makuła szalézi atyának, a Tömegtájékoztatási Szektor tagjának cikkéből szemlézünk, amelyben arra hív bennünket, hogy elmélkedjünk az Egyház szerepéről a metaverzumban.
A metaverzum kifejezés már egy ideje felrázza a kommunikáció, a technológia és a tudomány világát. A fogalomra több tudós, professzor és kutató adott meghatározást. A metaversus általános kifejezés arra utal, hogy a felhasználó a digitális világban, egy virtuális ökoszisztémában interakcióba lép, miközben egyidejűleg a fizikai világban tartózkodik. Az így felépített technológia elmossa a két világ közötti határokat, és magával ragadó élményeket, kapcsolatokat, társadalmi interakciót, játékokat, programokat, munkát, tárgyalásokat és tanulást kínál. Alex Tang úgy látja, hogy a metaverzum az internet fejlődésének következő lépése, amelyet a mesterséges intelligencia gyors fejlődése idéz elő. A kutató szerint alapvetően négy fő összetevőből áll: a kiterjesztett valóságból, az életvitelből, a tükörvilágokból és a virtuális valóságból. Egy másik tanulmányban a szerzők a metaverzumot olyan megosztott online virtuális térként definiálják, ahol az emberek digitális személyazonosságokon - avatarokon - keresztül társadalmi vagy gazdasági interakcióba léphetnek.
Az "Ipsos" és Vincenzo Cosenza, a Metaverse Obszervatórium alapítója által nemrég Olaszországban végzett felmérési adataira hivatkozva áttekintést kínál a lakosság hozzáállásáról . A felmérés általános nyitottságot mutat, ráadásul a kutatás rávilágít arra a tendenciára, hogy a metaverzumra nem a fizikai valóság alternatívájaként tekintenek , hanem az online tevékenységek javításának módjaként.
Az Egyház a metaverzumban
És hogyan illeszkedik ebbe az egészbe az Egyház? „A mai napig nem készült az Egyházban olyan dokumentum, amely közvetlenül a metaverzumra utalna ” – írja: „Sok szöveg azonban közvetve utal arra a kontextusra, amely a tárgyalt valósághoz vezet. II. János Pál már 2005-ben előre látta az internet gyors fejlődését, és felkérte a katolikusokat, hogy vegyenek részt az evangelizációban ezen az új területen” – mondja Makuła atya.
Egy még korábbi, 2002-es dokumentum az Egyház és az Internetet viszonyát vizsgálva "útmutatót nyújt a technológiai változások és az Egyház digitális világban való jelenlétével kapcsolatos új folyamatok kezeléséhez. A helyes hozzáállásnak az új technológiákkal való foglalkozásnak és az evangelizációban való elmélyülésnek kell lennie az internet növekvő használatával".
Végül a Tömegtájékoztatási Szektor legfrissebb, 2023-as dokumentuma kifejezetten nem említi a metaverzumot, hanem arról beszél, hogy oda kell figyelni a digitális és a fizikai világ együttélésére.
Az azonban biztos, hogy a metaversum nagyon népszerű, különösen a fiatalok körében, és hogy az evangélium virtuális hirdetése ma már nem csak a hagyományos lelkipásztorkodás kiegészítője, hanem az egyház számára is szükségszerűvé válik. Szükség van az egyház kreativitására és felelősségvállalására, amelynek minden körülmények között rugalmasnak kell lennie. Más szóval a metaversus hatalmas kihívást jelent az egyház számára nemcsak a hit, hanem az emberi értékek közvetítése terén is.
ANS-Róma/Szaléziak.HU